W niedzielę rano tatrzańskie szczyty pokryła cienka warstwa śniegu, chwycił też lekki mróz. Taka aura niestraszna była kozicom, które pojawiły się na szlaku. Film, na którym widać biegające zwierzęta, otrzymaliśmy dzięki uprzejmości Bartłomieja Jureckiego i Tygodnika Podhalańskiego.
Według danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej z godziny 8 w niedzielę na Kasprowym Wierchu leżała dwucentymetrowa warstwa białego puchu, a temperatura na szczycie spadła do -2 stopni Celsjusza.
"Na Kasprowym Wierchu zanotowano dziś pokrywę śnieżną - pierwszy raz w tym sezonie" - napisał Instytut w mediach społecznościowych. Jednak, jak przyznają synoptycy, nie jest to tak wyjątkowa sytuacja, jakby się wydawało. "W 2015 roku pokrywa śnieżna wystąpiła 6 września, w 2017 r. 23 sierpnia, a w 2016 r. nawet 11 sierpnia" - dodano.
Kozice na szlaku
W niedzielę na pokrytym śniegiem szlaku pojawiły się kozice. Film, na którym widać biegające zwierzęta, otrzymaliśmy dzięki uprzejmości Bartłomieja Jureckiego i Tygodnika Podhalańskiego.
Śnieg w Tatrach. "Trudne warunki"
Mróz i opady śniegu w partiach szczytowych znacząco pogorszyły warunki turystyczne. Wysokogórskie wyprawy wymagają użycia zimowego sprzętu turystycznego, takiego jak raki i czekan. Konieczna jest zimowa odzież.
Jak przekazał Tatrzański Park Narodowy w mediach społecznościowych, na szlakach występują oblodzenia, pokryte dodatkowo świeżą warstwą śniegu.
"Odradzamy wyjścia w wyższe partie gór, panują tam bardzo trudne warunki do uprawiania turystyki" - napisano.
Granica opadów śniegu zaczyna się powyżej 1600 metrów nad poziomem morza. Dodatkowym utrudnieniem jest niski pułap chmur, który ogranicza widzialność i utrudnia orientację w terenie, co może być przyczyną pobłądzeń. Ponadto, w Tatrach wieje silny wiatr, osiągający w porywach prędkość do 130 kilometrów na godzinę, który potęguje poczucie zimna.
W poniedziałek nad Tatrami ma zaświecić słońce, a ośnieżone szczyty będzie można obserwować z Zakopanego.
Źródło: PAP, TPN, IMGW
Źródło zdjęcia głównego: Bartłomiej Jurecki/Tygodnik Podhalański