Do o艣rodk贸w zdrowia w Polsce trafiaj膮 ju偶 osoby z objawami boreliozy czy kleszczowego zapalenia m贸zgu. Jak ostrzeg艂a profesor Joanna Zajkowska, sezon na kleszcze potrwa do p贸藕nej jesieni. W rozmowie na antenie TVN24 powiedzia艂a, po czym rozpozna膰 choroby, i jak si臋 przed nimi ochroni膰.
- Kleszcze obudzi艂y si臋 dosy膰 wcze艣nie. Kiedy temperatura wiosenna przekroczy艂a 7-10 stopni, to one ju偶 szuka艂y swoich 偶ywicieli; nawet na suchych patykach, a tym bardziej teraz, kiedy pojawi艂a si臋 ziele艅 - m贸wi艂a w programie "Wstajesz i wiesz" prof. Joanna Zajkowska, specjalistka chor贸b zaka藕nych i epidemiologii.
Do聽p贸藕nej jesieni
Ekspertka zauwa偶y艂a, 偶e g艂贸wnym zagro偶eniem s膮 samice, kt贸re k艂uj膮 i pobieraj膮 krew, aby przej艣膰 kolejne formy i m贸c z艂o偶y膰 jaja. Atakuj膮 nie tylko ludzi, zwykle 偶ywi膮 si臋 krwi膮 zwierz膮t.
- W klinice, w kt贸rej pracuj臋, ju偶 mamy zachorowania na odkleszczowe zapalenie m贸zgu. Liczba tych przypadk贸w zwi臋ksza si臋, bo sezon aktywno艣ci kleszczy ju偶 si臋 rozpocz膮艂 i b臋dzie trwa艂 pewnie do p贸藕nej jesieni - zaznaczy艂a prof. Zajkowska.
Specjalistka zauwa偶y艂a, 偶e w przypadku boreliozy mija troch臋 czasu od momentu wk艂ucia si臋 do zaka偶enia. Jednak w przypadku kleszczowego zapalenia m贸zgu, wirus wprowadzany jest ju偶 w chwili wk艂uwania si臋 kleszcza. Zawarty jest w 艣linie owada, dzi臋ki kt贸rej 艂atwiej jest mu 偶erowa膰.
- Ca艂a Polska jest uznawana w tej chwili za stref臋 ryzyka. Je偶eli aktywnie sp臋dzamy czas na 艣wie偶ym powietrzu, warto pomy艣le膰 o szczepieniu. W przypadku boreliozy rzeczywi艣cie wczesne usuni臋cie zapobiega tej transmisji bakterii do sk贸ry - opowiada艂a.
Gor膮czka, b贸l g艂owy, rozbicie
Kleszczowe zapalenie m贸zgu rozwija si臋 do 28 dni od dnia uk艂ucia przez kleszcza, ale jak zauwa偶y艂a ekspertka, zwykle czas rozwoju to oko艂o tydzie艅. Zaka偶ony odczuwa objawy grypopodobne, takie jak gor膮czka, b贸l g艂owy, rozbicie. Zdarza si臋, 偶e na tym choroba mo偶e si臋 zako艅czy膰. S膮 jednak przypadki, w kt贸rych po kilku dniach poprawy samopoczucia pojawiaj膮 si臋 objawy neurologiczne - wraca silny b贸l g艂owy, gor膮czka czy nawet pora偶enie ko艅czyn.
- Najcz臋stszym powik艂aniem jest pora偶enie splot贸w barkowych i ono w zasadzie jest nieodwracalne. Je偶eli dojdzie do pora偶e艅, mo偶emy zrehabilitowa膰 do pewnego momentu, poprawi膰 motoryk臋, kt贸ra zosta艂a uszkodzona, natomiast nie odzyskujemy pe艂nej sprawno艣ci - wspomnia艂a Zajkowska.
W przypadku objaw贸w neurologicznych nale偶y skierowa膰 si臋 do szpitala. Ekspertka doda艂a jednak, 偶e nie ma sposobu, aby powstrzyma膰 namna偶anie wirusa i zniszczy膰 go w organizmie. Lekarze s膮 w stanie pom贸c w przetrwaniu najgorszego etapu choroby poprzez szybk膮 rehabilitacj臋 czy podanie specjalnych lek贸w.
- Oczywi艣cie nie ka偶de uk艂ucie ko艅czy si臋 zaka偶eniem. Nie ka偶de zaka偶enie ko艅czy si臋 faz膮 neurologiczn膮. Natomiast poniewa偶 to jest choroba zawodowa le艣nik贸w, oni si臋 szczepi膮 i nie mamy zachorowa艅 w艣r贸d tej grupy. Tak偶e warto pomy艣le膰 o szczepieniu. Je偶eli cz臋sto si臋 eksponujemy i mamy kontakt z kleszczami, warto jednak pomy艣le膰 o szczepieniu - wspomnia艂a.
Choroba mo偶e by膰 podst臋pna
Ekspertka zauwa偶y艂a, 偶e o ile borelioz臋 艂atwo rozpozna膰 po charakterystycznym rumieniu, jaki pojawia si臋 po uk艂uciu, kleszczowe zapalenie m贸zgu nie objawia si臋 偶adnymi szczeg贸lnymi znakami. Pierwsze symptomy to niewiele m贸wi膮ca gor膮czka i b贸l g艂owy.
- Rzeczywi艣cie borelioza mo偶e przebiega膰 bardziej podst臋pnie. Je偶eli pojawi si臋 rumie艅, to dobrze, gdy偶 mamy sygna艂, wiemy, 偶e zostali艣my zaka偶eni i wcze艣nie w艂膮czamy antybiotykoterapi臋. Natomiast ten rumie艅 nie zawsze si臋 pojawia, a choroba mo偶e podst臋pnie si臋 rozwija膰. Po p贸艂tora miesi膮ca mniej wi臋cej mo偶emy te偶 odczuwa膰 objawy neurologiczne, w postaci zespo艂u korzonkowego, pora偶enia nerwu twarzowego, no i dalsze konsekwencje boreliozy, tej p贸藕niejszej - powiedzia艂a.
Zajkowska wspomnia艂a tak偶e, 偶e w przypadku wyj艣膰 do lasu czy na 艂膮ki warto pami臋ta膰 o odpowiednim ubraniu - pe艂nym - tak aby nie u艂atwia膰 owadowi dost臋pu do nagiej sk贸ry. Zaleci艂a tak偶e korzystanie z repelent贸w, kt贸re mog膮 odstraszy膰 kleszcze.
Ca艂o艣膰 rozmowy zobaczysz tutaj:
殴r贸d艂o:聽TVN24
殴r贸d艂o zdj臋cia g艂贸wnego:聽Shutterstock