Słupy świetlne pojawiły się na małopolskim niebie w czwartkową noc. To efektowne zjawisko możemy zaobserwować szczególnie w mroźne noce, głównie w północnej Europie. Co jest jego przyczyną?
W nocy ze środy na czwartek nad Jurgowem (woj. małopolskie) niebo rozświetliły wydłużone, świetlne filary. Zjawisko to wygląda nieziemsko, ale ma całkowicie ziemskie pochodzenie. Do jego powstania niezbędne są jednak specyficzne warunki pogodowe.
Mroźne, bezwietrzne noce
Jak wyjaśnił synoptyk tvnmeteo.pl Daniel Kowalczyk, słupy świetlne to przyjmujące postać kolumny świetlnej zjawisko optyczne tworzące się w atmosferze w wyniku odbicia światła od drobnych kryształków lodu znajdujących się w powietrzu. Występuje w nocy podczas bezwietrznej, mroźnej pogody nad sztucznymi źródłami światła o odpowiednio wysokim natężeniu, na przykład latarniami ulicznymi. Podobne zjawisko, dla którego źródłem są naturalne promienie Słońca - tuż przed wschodem albo zaraz po jego zachodzie - nazywamy słupem słonecznym.
- W nocy z 22 na 23 listopada nad południowymi krańcami Polski pojawiły się rozpogodzenia, które przy napływie chłodnej masy powietrza sprzyjały w obszarach podgórskich spadkom temperatury do -6, a nawet -8 stopni Celsjusza. A więc w Jurgowie jak najbardziej mogło się takie zjawisko zdarzyć. Kryształki lodu powstały w wyniku zamarznięcia znajdującej się w powietrzu pary wodnej podczas mroźnej nocy - przekazał synoptyk.
"Z racji chłodniejszego klimatu, częściej są obserwowane na północy Europy (np. w Finlandii, Szwecji, Norwegii) niż u nas" - napisano w mediach społecznościowych Polskich Łowców Burz.
Źródło: tvnmeteo.pl, Polscy Łowcy Burz
Źródło zdjęcia głównego: Mikołaj Madeja, Małopolscy Łowcy Burz