Godzina dla Ziemi 2023. Światła gasły od Sydney po Rio de Janeiro

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, earthhour.org, Reuters, tvnmeteo.pl
Godzina dla Ziemi 2023 w Szczecinie
Godzina dla Ziemi 2023 w SzczecinieTVN24
wideo 2/4
Godzina dla Ziemi 2023 w SzczecinieTVN24

Godzina dla Ziemi 2023. W sobotę o godzinie 20.30 lokalnego czasu zgasły światła w wielu rozpoznawalnych miejscach na całym świecie. Do inicjatywy dołączyły kraje z całego świata, od Australii, przez Polskę, po Brazylię i Stany Zjednoczone. W tym roku akcja zwracała uwagę na konieczność ochrony bioróżnorodności.

Godzina dla Ziemi to inicjatywa społeczna, która co roku gromadzi miliony ludzi na całym świecie. O godzinie 20.30 lokalnego czasu na godzinę gasną światła najbardziej rozpoznawalnych budynków, zwracając tym samym uwagę na problemy środowiska naturalnego.

Jako jedno z pierwszych - ze względu na strefę czasową - zareagowało australijskie Sydney, gdzie zgasły świata między innymi na słynnym gmachu Opery oraz na moście Harbour Bridge.

Podobne działania podejmowane były w kolejnych krajach, między innymi w Malezji, Tajlandii, Hongkongu czy Indiach. W Europie w ciemności pogrążyły się rzymskie Koloseum oraz Brama Brandenburska w Berlinie.

Polskie miasta także włączyły się w akcję. W Warszawie światła zgasły na Pałacu Kultury i Nauki, Pałacu Prezydenckim czy Belwederze, jak również na wielu mostach. W Szczecinie wygaszona została iluminacja budynku Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza.

Godzina dla Ziemi 2023 w SzwajcariiPAP/EPA/SALVATORE DI NOLFI

Światła zgasły także za Oceanem Atlantyckim. W Nowym Jorku wyłączono iluminację wieżowca Empire State Building, zaś w brazylijskim Rio de Janeiro - pomnika Chrystusa Zbawiciela.

Katastrofalny stan bioróżnorodności

Jak opowiadał w programie "Wstajesz i weekend" Dariusz Gatkowski z WWF Polska, tegoroczna edycja Godziny dla Ziemi poświęcona jest ochronie oraz przywracaniu bioróżnorodności na obszarach chronionych.

- Różnorodność biologiczna to tak naprawdę całe bogactwo życia na naszej Ziemi - wyjaśnił. Dodał, że pojęcie to obejmuje wiele kwestii, od liczby gatunków i poszczególnych osobników, po różnorodność genetyczną i ekosystemów.

Z danych WWF wynika, że w ciągu ostatnich 50 lat monitorowane populacje zwierząt na całym świecie zmniejszyły się średnio o 69 procent. Gatkowski przyznał, że wskaźnik ten pokazuje, że stan bioróżnorodności jest "katastrofalny".

- W Polsce nie jest lepiej - wskazał. - Według danych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, około 20 procent monitorowanych siedlisk przyrodniczych jest w stanie dobrym, reszta jest w stanie nieodpowiednim lub złym. Podobnie z gatunkami chronionymi: około 36 procent jest w stanie dobrym.

Czajka zwyczajna (Vanellus vanellus) - zdj. ilustracyjneShutterstock

Ptaki a gospodarka

Które rodzime gatunki są najbardziej zagrożone? Gatkowski wyjaśnił, że w Polsce i na świecie w najtrudniejszej sytuacji są zwierzęta i rośliny związane z wodami, szczególnie słodkimi. Poważnie kurczą się populacje wielu gatunków ptaków - w ciągu 23 lat spadek liczebności czajki zwyczajnej (Vanellus vanellus) w Polsce wyniósł około 75 procent. W przypadku przepiórki zwyczajnej (Coturnix coturnix) utraciliśmy 78 procent populacji, a słowika szarego (Luscinia luscinia) - 65 procent.

- Te wskaźniki mówią nie tylko o tym, jak mają się (...) konkretne gatunki zwierząt, one mówią tak naprawdę, jaki jest stan środowiska, w którym żyjemy - tłumaczył Gatkowski. - Pamiętajmy, że nasza gospodarka jest zależna od stanu środowiska. My tutaj tak naprawdę mówimy o ludziach, o tym, jakie mamy szanse rozwoju.

Ekspert dodał, że według danych Światowego Forum Ekonomicznego, około połowa globalnego PKB jest zależna od zasobów przyrody.

Przepiórka zwyczajna (Coturnix coturnix) - zdj. ilustracyjneAdobe Stock

Kluczowe obszary chronione

Godzina dla Ziemi zwraca uwagę na problemy, z jakimi boryka się różnorodność biologiczna, ale w jaki sposób możemy zatrzymać jej utratę? Gatkowski wskazał, że obszary chronione to jeden ze sposobów, w jaki możemy chronić cenne zasoby przyrodnicze.

- Te obszary służą nam jako miejsce, które jest takim magazynem dla całej naszej gospodarki - powiedział. - Są obszary, w których może być prowadzona gospodarka, oraz obszary ochrony ścisłej (...). Mówimy w petycji [na stronie WWF - red.], żeby zwiększyć obszary chronione w Polsce, na lądach i w morzu, do 30 procent. Chcemy też, żeby 10 procent Polski było chronione ściśle - dodał.

Godzina dla Ziemi 2023 - rozmowa z ekspertem
Godzina dla Ziemi 2023 - rozmowa z ekspertemTVN24

Autorka/Autor:as//rzw

Źródło: TVN24, earthhour.org, Reuters, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock

Pozostałe wiadomości

Noc z poniedziałku na wtorek w całej Polsce będzie mroźna, a temperatura spadnie najbardziej na południu. W dzień w wielu regionach pojawią się marznące opady, dlatego na drogach zrobi się ślisko.

W nocy temperatura bardzo mocno spadnie

W nocy temperatura bardzo mocno spadnie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed tęgim mrozem. Na południowych krańcach Polski temperatura w ciągu najbliższej nocy może spaść do -17 stopni Celsjusza. Z kolei nad Bałtykiem wydano alarmy w związku z porywistym wiatrem.

Nawet -17 stopni i silny wiatr. IMGW ostrzega

Nawet -17 stopni i silny wiatr. IMGW ostrzega

Źródło:
IMGW

Po weekendzie ze śnieżycami czeka nas szybka odwilż. W drugiej połowie tygodnia temperatura już w całej Polsce będzie dodatnia, a aura zmieni się na bardziej jesienną i mglistą.

Zwrot w pogodzie. Zmiana będzie duża

Zwrot w pogodzie. Zmiana będzie duża

Źródło:
tvnmeteo.pl

Po weekendowych intensywnych opadach Zakopane zmaga się z nadmiarem zalegającego na poboczach śniegu. W tym tygodniu planowane jego jego wywożenie z miasta.

Zakopane tonie w śniegu. Trzeba go wywozić z ulic

Zakopane tonie w śniegu. Trzeba go wywozić z ulic

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Do trzeciego, znacznego stopnia wzrosło zagrożenie lawinowe w Tatrach. W wyższych partiach gór panują bardzo trudne warunki turystyczne. Na Kasprowym Wierchu leży 85 centymetrów śniegu, a w Dolinie Pięciu Stawów Polskich jest go ponad metr.

Duże zagrożenie w Tatrach. "Mogą schodzić samoistnie"

Duże zagrożenie w Tatrach. "Mogą schodzić samoistnie"

Źródło:
PAP

Północ Grecji zasypał śnieg. Na drogach panują bardzo trudne warunki, niektórzy mieszkańcy są odcięci od prądu, ponadto zamknięto szkoły. Pogoda nagle pogorszyła się też w Atenach.

Zima natarła na Grecję. Ludzie bez prądu, autobusy stanęły

Zima natarła na Grecję. Ludzie bez prądu, autobusy stanęły

Źródło:
PAP

W wyniku intensywnych opadów deszczu w stanie Minas Gerais na południowym wschodzie Brazylii zginęło co najmniej 10 osób - poinformowały miejscowe władze. Wiele domów zostało zniszczonych przez lawiny błotne. Nieprzejezdnych jest kilkaset dróg.

Ziemia zasypała domy i drogi. Co najmniej 10 osób nie żyje

Ziemia zasypała domy i drogi. Co najmniej 10 osób nie żyje

Źródło:
PAP, Reuters

Silne trzęsienie ziemi nawiedziło w poniedziałek wieczorem czasu lokalnego prefekturę Miyazaki na południowym zachodzie Japonii. Służby ogłosiły ostrzeżenie przed tsunami dla tego regionu oraz prefektury Kochi.

Alert przed tsunami. Wcześniej zatrzęsła się ziemia

Alert przed tsunami. Wcześniej zatrzęsła się ziemia

Źródło:
PAP, NHK

Warunki sprzyjające rozwojowi pożarów będą rozwijać się w południowej Kalifornii do wtorku, jak wynika z najnowszych danych. Oznacza to, że walka z pożarami trawiącymi od niemal tygodnia Los Angeles będzie bardzo trudna. Do tej pory ogień pochłonął już około 15600 hektarów terenu. Dwa największe pożary - Palisades oraz Eaton - są opanowane w niewielkim stopniu. Skalę ognia widać na mapach.

Tak płonie Los Angeles. Prognozy nie są optymistyczne

Tak płonie Los Angeles. Prognozy nie są optymistyczne

Źródło:
TVN24, Reuters, CNN

W Kalifornii od niemal tygodnia trwa walka z tragiczną falą pożarów. Jak podała telewizja CNN, całkowity obszar spalony przez ogień wynosi około 15600 hektarów i jest już większy niż stolica Francji. Żywioł zostawia po sobie zgliszcza. W pogrążonej w bólu Kalifornii rozpoczęły się zbiórki pomocy dla poszkodowanych. O tym, jak wygląda sytuacja na miejscu, opowiadają nam Polki - Sylwia Knutel i Alicja Bachleda-Curuś.

Alicja Bachleda-Curuś o pożarach w Los Angeles: każdy tu jest strażakiem

Alicja Bachleda-Curuś o pożarach w Los Angeles: każdy tu jest strażakiem

Źródło:
TVN24, Reuters

Z powodu cofki zalana została droga z Kamienia Pomorskiego do Wyspy Chrząszczewskiej, na której w nocy z piątku na sobotę uwięzionych zostało około 200 mieszkańców. W poniedziałek rano Ochotnicza Straż Pożarna zorganizowała dla nich transport. Sytuacja powoli normuje się.

Mieszkańcy odcięci przez zalaną drogę. Strażacy zorganizowali transport

Mieszkańcy odcięci przez zalaną drogę. Strażacy zorganizowali transport

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24

Po śnieżnym i zimnym weekendzie wkrótce czeka nas duże ocieplenie. Sprawdź, co przyniesie pogoda w kolejnych 16 dniach w długoterminowej prognozie temperatury, przygotowanej przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: zima wpadła do nas na krótko

Pogoda na 16 dni: zima wpadła do nas na krótko

Źródło:
tvnmeteo.pl

Trzy osoby zginęły, a dwie zostały ranne w wyniku zejścia lawiny w Piemoncie na północy Włoch. Poszkodowani zostali przetransportowani do szpitala za pomocą helikoptera.

Lawina porwała narciarzy. Nie żyją trzy osoby

Lawina porwała narciarzy. Nie żyją trzy osoby

Źródło:
PAP, Euronews, Reuters

Lód z przejeżdżającego auta uszkodził szybę innego pojazdu. Zdarzenie, do którego doszło w jednym z amerykańskich miast w stanie Kansas, zostało uchwycone przez kamerkę samochodową.

Kawałek lodu leciał w jego kierunku. Nagranie

Kawałek lodu leciał w jego kierunku. Nagranie

Źródło:
CNN, KCTV

"Wyspa widmo" pojawiła się na Morzu Kaspijskim - i bardzo szybko zniknęła. Do powstania niewielkiego skrawka lądu doszło w 2023 roku po wybuchu wulkanu błotnego. Wystarczyło jednak kilkanaście miesięcy, by wyspa się rozmyła.

Satelita wykrył "wyspę widmo"

Satelita wykrył "wyspę widmo"

Źródło:
NASA Earth Observatory, anl.az

Do silnego trzęsienia ziemi doszło w nocy z soboty na niedzielę w Meksyku. Wstrząsy o magnitudzie 6,2 spowodowały panikę wśród mieszkańców kilku stanów, którzy w środku nocy wybiegli na ulice.

W środku nocy wybiegali z domów na ulice

W środku nocy wybiegali z domów na ulice

Źródło:
USGS, El Informador

Zimowa burza przeszła nad wschodnimi i południowymi Stanami Zjednoczonymi. Intensywne opady śniegu doprowadziły do odwołania tysięcy lotów, przerwania dostaw prądu i wody pitnej oraz zamknięcia niektórych szkół. Na oblodzonych drogach dochodziło do groźnych wypadków.

Tyle śniegu nie spadło tam od lat. Auta ślizgały się na "czarnym lodzie"

Tyle śniegu nie spadło tam od lat. Auta ślizgały się na "czarnym lodzie"

Źródło:
PAP, CBS News, NWS Atlanta

Początek roku jedynie miejscami przyniósł nam powrót zimy. W wielu regionach Polski zamiast śniegu pada deszcz, a szare krajobrazy uparcie nie chcą się zabielić. To, czy w styczniu 2025 możemy spodziewać się jeszcze porządnego mrozu, sprawdza nasza synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

"Bestia ze wschodu" śpi, a co z wirem polarnym? Najnowsze prognozy na styczeń

"Bestia ze wschodu" śpi, a co z wirem polarnym? Najnowsze prognozy na styczeń

Źródło:
tvnmeteo.pl

Apokaliptyczne sceny rozgrywają się w hrabstwie Los Angeles, gdzie pożary spowodowały katastrofalne szkody i zmusiły dziesiątki tysięcy ludzi do opuszczenia swoich domów. Zdjęcia zniszczonych budynków pokazują, jak niszczycielski jest żywioł.

Tylko zgliszcza. Los Angeles po "piekielnej" pożodze

Tylko zgliszcza. Los Angeles po "piekielnej" pożodze

Źródło:
Reuters

Do Majotty zbliża się cyklon Dikeledi. Francuskie terytorium zamorskie objęte zostało pomarańczowym alarmem. Wstrzymano kursowanie promów, na stacjach benzynowych utworzyły się bardzo długie kolejki. Niemal miesiąc temu region ten został spustoszony przez cyklon Chido.

Prawie miesiąc temu spustoszył ich Chido, teraz nadciąga Dikeledi

Prawie miesiąc temu spustoszył ich Chido, teraz nadciąga Dikeledi

Źródło:
PAP

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej pokazał długoterminową eksperymentalną prognozę na najbliższe cztery miesiące. Jaka pogoda będzie w lutym i czego spodziewać się wiosną w 2025 roku? Sprawdź.

Wiosna przyjdzie wcześniej? Jest nowa długoterminowa prognoza IMGW

Wiosna przyjdzie wcześniej? Jest nowa długoterminowa prognoza IMGW

Źródło:
IMGW

Rok 2024 był najcieplejszym w historii pomiarów. Jak przekazali specjaliści z serwisu Copernicus Climate Change Service (C3S), zapisał się on w historii jako pierwszy rok kalendarzowy, w którym średnia globalna temperatura przekroczyła 1,5 stopnia Celsjusza powyżej poziomu z czasów preindustrialnych.

To już pewne. Spełnił się najczarniejszy scenariusz

To już pewne. Spełnił się najczarniejszy scenariusz

Źródło:
PAP, Copernicus Climate Change Service (C3S)

Listopad był jedynym miesiącem w 2024 roku, w którym średnia temperatura powietrza była w Polsce niższa niż zazwyczaj. Jak podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, wszystkie pozostałe miesiące okazały się cieplejsze niż zwykle, a wśród nich szczególnie wyróżnił się luty.

Te mapy pokazują, jak gorący był 2024 rok w Polsce. "Luty był gamechangerem"

Te mapy pokazują, jak gorący był 2024 rok w Polsce. "Luty był gamechangerem"

Źródło:
IMGW