Alert RCB. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzegło w niedzielę mieszkańców części województwa zachodniopomorskiego przed korzystaniem z wód Odry. Przez region przechodzi fala wezbraniowa.
"Uwaga! Zakaz korzystania z wód Odry. Dotyczy on: picia wody, wchodzenia do niej, pojenia zwierząt, podlewania roślin i jedzenia ryb" - SMS o takiej treści RCB rozesłało w niedzielę przed południem do odbiorców mieszkających na terenie woj. zachodniopomorskiego, w powiatach: myśliborskim, gryfińskim, polickim, goleniowskim oraz na terenie miasta Szczecin.
CZYTAJ TEŻ: Fala kulminacyjna na Odrze. Gdzie jest?
Fala wezbraniowa na Odrze. Zakazy w Zachodniopomorskim
Wojewoda zachodniopomorski poinformował w niedzielę o zmianach w rozporządzeniu dotyczącym zakazu korzystania z wód Odry. Zakaz dotyczy obecnie odcinków m.in. na rzece Płoni, Regalicy i Parnicy. Nie wolno poić zwierząt, spożywać ryb, podlewać ogródków i kąpać się w rzece.
Wojewoda Adam Rudawski poinformował o zaktualizowaniu wprowadzonego w piątek rozporządzenia dot. zakazu korzystania z wód Odry. Decyzja o wprowadzeniu zakazu związana jest z wystąpieniem bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia ludzi oraz zwierząt.
Od piątku zakazem objęte były wody Odry, w tym Odry Wschodniej i Odry Zachodniej wraz z łączącymi kanałami oraz wodami Jeziora Dąbie i Zalewu Szczecińskiego w graniach państwa.
Po aktualizacji rozporządzenia, zakaz obejmuje wody rzeki Odry, w tym Odry Wschodniej i Zachodniej wraz z łączącymi kanałami na odcinku od południowej granicy województwa zachodniopomorskiego do granicy między wodami morskimi a wodami śródlądowymi.
Stanowią one: na rz. Płonia - linię biegnącą wzdłuż północnej krawędzi mostu przy ul. Przestrzennej w Szczecinie-Dąbiu; na rz. Regalica - linię biegnąca wzdłuż północnej krawędzi mostu Cłowego przy ul. Gdańskiej w Szczecinie; na rz. Parnica - linię biegnącą wzdłuż wschodniej krawędzi mostu Portowego przy ul. Gdańskiej w Szczecinie; na rz. Odra Zachodnia - linię biegnącą wzdłuż północnej krawędzi mostu Trasy Zamkowej w Szczecinie.
W związku z zakazem nie wolno poić zwierząt, spożywać ryb, podlewać ogródków i kąpać się w rzece.
Jak należy zachować się w przypadku zagrożenia podtopieniem
RCB przypomina, że w przypadku zagrożenia podtopieniem należy:
- słuchać komunikatów o zagrożeniu i sposobach postępowania w lokalnym radiu lub telewizji;
- przenieść wartościowe rzeczy na górne kondygnacje budynku,
- zadbać o to, by telefon komórkowy cały czas był w pełni naładowany,
- pojazdy z terenu posesji przestawić w niezagrożone miejsca,
- zabezpieczyć budynek i przygotować worki z piaskiem.
Pamiętajmy, że o przypadkach, które naszym zdaniem mają lub mogą mieć znaczenie dla bezpieczeństwa, należy niezwłocznie informować służby, dzwoniąc pod numer alarmowy 112 - apeluje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.
Źródło: RCB, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24