Widmo Brockenu to fascynujące, choć nieco przerażające zjawisko. Pojawia się w wyższych partiach gór, gdy obserwator znajduje się na linii między słońcem a mgłą lub chmurą. Widoczny jest wtedy cień, często powiększony i otoczony tęczową obwódką. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy zdjęcie przedstawiające ten fenomen, który był dostrzegalny po poniedziałkowej burzy w Tatrach.
Na Kontakt 24 otrzymaliśmy fotografię z Kasprowego Wierchu. Jej autor - reporter o nicku Staviar - uchwycił na zdjęciu niezwykłe zjawisko, zwane widmem Brockenu, nazywanego też mamidłem górskim.
Autor przekazał, że zdjęcie zostało wykonane w poniedziałek w godzinach wieczornych, po burzy. "Gdy człowiek stał między słońcem a mgłą, zauważalna była charakterystyczna tęczowa aureola. Legenda mówi, że gdy ktoś zobaczy taki efekt, na pewno umrze w górach. Aby żyć długo i szczęśliwie, trzeba taki efekt zobaczyć jeszcze dwukrotnie" - dodał.
Widmo Brockenu. Czym jest to zjawisko, jak powstaje
Jak podał synoptyk tvnmeteo.pl Daniel Kowalczyk, widmo Brockenu to zjawisko optyczne, które polega na obserwowaniu własnego, często powiększonego cienia na chmurze lub mgle.
- Czasami zdarza się, że cień otacza tęczowa obwódka zwana glorią. Kolorowa aureola powstaje wskutek załamywania się promieni słonecznych na kropelkach wody - przekazał.
Najczęściej zjawisko można dostrzec w wyższych partiach gór, kiedy obserwator znajduje się na linii pomiędzy słońcem a chmurą lub mgłą.
- Widomo Brockenu najłatwiej zaobserwować rankiem albo późnym popołudniem, głównie w partiach szczytowych gór, w sytuacji, gdy doliny i tereny położone poniżej wypełniają się chmurami. Zdarza się je też obserwować po następujących po burzy rozpogodzeniach, kiedy niebo się już przejaśniło, ale w dolinach górskich jeszcze zalegają chmury - podsumował synoptyk.
Po raz pierwszy zjawisko to zostało opisane przez niemieckiego przyrodnika Johanna Esaiasa Silberschlaga w 1780 roku. Jego nazwa wzięła się od szczytu Brocken w górach Harz.
Źródło: tvnmeteo.pl, Kontakt 24
Źródło zdjęcia głównego: Staviar/Kontakt 24