Alert RCB został wysłany do osób przebywających na terenie 10 województw. W ciągu dnia spodziewane są burze i intensywne opady deszczu. Eksperci radzą, by w miarę możliwości pozostać w domu.
"Uwaga! Dziś (26.05) lokalnie możliwe burze oraz intensywne opady deszczu i gradu. Jeśli możesz, zostań w domu. Unikaj otwartych przestrzeni." - alert RCB o o tej treści został wysłany w niedzielę do odbiorców na terenie województw:
- zachodniopomorskiego;
- pomorskiego;
- lubuskiego;
- kujawsko-pomorskiego;
- warmińsko-mazurskiego - powiaty: działdowski, Elbląg, elbląski, iławski, nowomiejski;
- mazowieckiego - powiaty: ciechanowski, gostyniński, mławski, Płock, płocki, płoński, sierpecki, żuromiński;
- wielkopolskiego - powiaty: kolski, złotowski;
- łódzkiego - powiaty: kutnowski;
- dolnośląskiego - powiaty: bolesławiecki, dzierżoniowski, jaworski, Jelenia Góra, kamiennogórski, karkonoski, kłodzki, lubański, lwówecki, świdnicki, Wałbrzych, wałbrzyski, ząbkowicki, zgorzelecki, złotoryjski;
- opolskiego - powiaty: głubczycki, nyski, prudnicki.
Jak się przygotować
Eksperci zaapelowali, aby przygotować oświetlenie zastępcze - latarki z zapasem baterii, ponieważ wiatr może uszkodzić linie energetyczne. Ponadto warto usunąć z parapetów i podwórek wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr, oraz zapewnić bezpieczeństwo swoim zwierzętom, zwłaszcza tym przebywającym na zewnątrz.
"Pamiętajmy, aby przeparkować samochody w bezpieczne miejsce, jeżeli wcześniej były zaparkowane pod drzewami" - dodało RCB. Podczas jazdy samochodem powinniśmy zachować szczególną uwagę, po pierwsze ze względu na mogące się łamać konary i drzewa, a po drugie ze względu na to, że przy wyjeździe z osłoniętej drogi na otwartą przestrzeń istnieje ryzyko zdmuchnięcia samochodu.
O przypadkach, które mają lub mogą mieć znaczenie dla bezpieczeństwa, należy niezwłocznie informować straż pożarną, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.
Czym jest alert RCB
Alert RCB jest SMS-owym systemem ostrzegania przed zagrożeniami. Na alert RCB nie trzeba się zapisywać. Osoby, które znajdą się na obszarze potencjalnego wystąpienia sytuacji kryzysowej zagrażającej życiu, otrzymają na swój telefon komórkowy krótką wiadomość tekstową (SMS) z informacjami dotyczącymi rodzaju zagrożenia wraz z lokalizacją, a także źródłem ostrzeżenia. Nie ma znaczenia, z którym operatorem zawarliśmy umowę.
Nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego oraz niektórych innych ustaw z 11 czerwca 2018 roku nakłada na wszystkich operatorów obowiązek niezwłocznego wysłania komunikatu do wszystkich użytkowników na określonym przez dyrektora RCB obszarze. Komunikaty są wydawane tylko w wyjątkowych sytuacjach, które realnie mogą zagrażać życiu i zdrowiu człowieka.
Źródło: RCB, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/RCB