Słoneczna aura sprawia, że w lasach wzrasta zagrożenie pożarowe. Uważajmy, aby podczas spacerów nie zaprószyć przypadkowo ognia. Z mapy opublikowanej w czwartek po południu przez Instytut Badawczy Leśnictwa wynika, że w wielu regionach kraju obowiązuje czerwony, najwyższy poziom zagrożenia.
W czwartek po południu, jak wynika z mapy Instytutu Badawczego Leśnictwa, najwyższy w skali poziom zagrożenia pożarowego (oznaczony kolorem czerwonym), występuje w województwach: podlaskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim, lubelskim, kujawsko-pomorskim, mazowieckim oraz w części województw: łódzkiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego, śląskiego, dolnośląskiego, lubuskiego, zachodniopomorskiego, wielkopolskiego.
Instytut Badawczy Leśnictwa wykonuje prognozę zagrożenia pożarowego w 60 strefach prognostycznych na podstawie pomiarów wilgotności ściółki sosnowej, wilgotności względnej powietrza oraz opadów i określa możliwość wystąpienia pożaru w dniu jej wykonania. Pomiary meteorologiczne prowadzone są dwa razy dziennie w kilku miejscach każdej ze stref. Prognoza jest wykonywana przez Lasy Państwowe w okresie zagrożenia pożarowego - od 1 marca do 30 września.
IMGW także ostrzega
Według prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w czwartek po południu bardzo wysokie zagrożenie pożarowe możliwe jest w północno-wschodniej części Polski. W pozostałych regionach jest wysokie i średnie, a w obszarach górskich niskie i bardzo niskie.
W piątek w części północnej kraju prognozuje się ekstremalne zagrożenie pożarowe. Dotyczy ono części regionów położonych w województwach: pomorskim, warmińsko-mazurskim, mazowieckim i kujawsko-pomorskim. Poza tym zagrożenie będzie bardzo wysokie, wysokie bądź średnie.
Wypalanie traw. Jakie kary za to grożą
Wypalanie traw jest niedozwolone, o czym mówi między innymi Ustawa o ochronie przyrody. Zgodnie z regulacją wypalanie między innymi łąk, pastwisk i nieużytków, podlega karze aresztu albo grzywny.
Przepisy ustawy o lasach zabraniają z kolei rozniecania ognia - poza miejscami do tego wyznaczonymi - w lasach, na terenach śródleśnych i w odległości do 100 metrów od granicy lasu. Nie można tam również korzystać z otwartego płomienia i wypalać wierzchniej warstwy gleby oraz pozostałości roślinnych. Za wykroczenia tego typu grozi kara aresztu, nagany lub grzywny do 5 tys. zł.
Z kolei według Kodeksu karnego osoba sprowadzająca zdarzenie, "które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10".
Źródło: IMGW, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Piotr Krzeslak/Shutterstock