Morskie fale upałów. Naukowcy informują o nowym zagrożeniu

Autor:
anw
Źródło:
Science Alert, AFP
Za nami najgorętsza dekada w historii
Za nami najgorętsza dekada w historiiNASA's Scientific Visualization Studio/Kathryn Mersmann
wideo 2/6
Zmiany klimatu

Morskie fale upałów występują coraz częściej. Jest to następstwo ocieplającego się klimatu. Okazało się, że w głębszych wodach są one intensywniejsze. - Wpływ morskich fal upałów na bioróżnorodność głębin morskich jest nadal w dużej mierze nieznany - powiedziała Eliza Fragkopoulou, współautorka badania, którego wyniki opublikowano w "Nature Climate Change".

Morska fala upałów występuje wtedy, kiedy przez dłuższy czas na znacznym obszarze woda ma ponadprzeciętnie wysoką temperaturę. Takie zjawiska stały się częstsze przez zmiany klimatu, które są związane z działalnością człowieka. Mogą one mieć szczególnie negatywny wpływ na gatunki żyjące w głębinach.

Morskie fale upałów

Międzynarodowy zespół ekspertów sprawdził, jak wyglądają i jak długo utrzymują się morskie fale upałów na głębszych wodach.

- Morskie fale upałów i ich skutki były badane głównie przy powierzchni oceanu i nie wiedzieliśmy zbyt wiele o ich charakterystyce w głębszych wodach - powiedziała w rozmowie z agencją prasową AFP Eliza Fragkopoulou, główna autorka artykułu opublikowanego w poniedziałek w czasopiśmie "Nature Climate Change".

"Na morskie fale upałów wrażliwe są na przykład koralowce występujące w rejonie Wielkiej Rafy Koralowej i lasy wodorostów u wybrzeży południowej Australii i północno-wschodniego Pacyfiku" - napisali badacze.

Na podstawie danych z lat 1993-2019 (zebranych z głębokości nawet 2000 metrów) okazało się, że intensywność morskich fal upałów była najwyższa na głębokości od 50 do 200 metrów. Była ona czasami nawet o 19 procent silniejsza niż fala upałów występująca w wodach przypowierzchniowych. Ponadto czas jej trwania zwiększał się również wraz z głębokością. Jak donoszą eksperci, ocieplenie utrzymywało się nawet do dwóch lat po tym, jak temperatura na powierzchni powróciła do normy.

Fragkopoulou powiedziała, że potrzebne są dalsze badania fal upałów w głębszych oceanach, aby odkryć ich potencjalny wpływ na turystykę i rybołówstwo. - Wpływ morskich fal upałów na bioróżnorodność głębin morskich jest nadal w dużej mierze nieznany, dlatego należy przeprowadzić kolejne badania i monitorować temperaturę w oceanach - dodała.

Zmiany klimatyczne i ich konsekwencje na świecieAdam Ziemienowicz, Maciej Zieliński/PAP

Autor:anw

Źródło: Science Alert, AFP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości