Zanieczyszczenie światłem może powodować zmniejszenie się średnicy oczu niektórych gatunków ptaków żyjących w miastach - donoszą amerykańcy naukowcy. Eksperci tłumaczą, że w ten sposób zwierzęta adaptują się do nowych warunków środowiskowych.
Naukowcy z Texas A&M University-San Antonio i Washington State University odkryli, że populacje dwóch gatunków ptaków śpiewających - kardynała szkarłatnego (Cardinalis cardinalis) i strzyżyka karolińskiego (Thryothorus ludovicianus), które żyją w samym centrum miasta San Antonio w Teksasie, mają oczy o około pięć procent mniejsze niż przedstawiciele tego samego gatunku z mniej jasnych przedmieść. Badacze nie stwierdzili tej różnicy w wielkości oczu u ptaków wędrownych - łuszczyka wielobarwnego (Passerina ciris) i wireonka białookiego (Vireo griseus). Wnioski na ten temat opublikowano na łamach "Global Change Biology".
- Badanie to pokazuje, że ptaki osiadłe mogą z czasem dostosować się do warunków panujących na obszarach miejskich, ale ptaki wędrowne już nie. Prawdopodobnie dzieje się tak dlatego, że tam, gdzie ptaki wędrowne spędzają zimę, są mniej narażone na taką samą presję światła i hałasu spowodowaną przez człowieka. Może to jednak utrudnić im dostosowanie się do życia w mieście w sezonie lęgowym - powiedziała Jennifer Phillips, główna autorka artykułu, biolożka z Washington State University.
Jak ptaki radzą sobie w miastach
Przy tym badaniu Phillips współpracowała z doktorem Toddem Jonesem i absolwentem Alfredo Llamasem z Texas A&M University w San Antonio, aby zbadać ponad 500 ptaków z centralnych i skrajnych obszarów miasta San Antonio. Eksperci porównali rozmiary ciała i oczu ptaków oraz przeanalizowali pomiary hałasu i światła w ciągu dnia i nocy w każdym obszarze.
Okazało się, że niektóre gatunki ptaków żyjące w miastach miały mniejsze oczy niż te występujące na obszarach oddalonych od centrum. - Mniejszy rozmiar oczu może umożliwić ptakom radzenie sobie z jaśniejszym i bardziej stałym światłem w środowisku miejskim - powiedział Jones, jeden z autorów badania. Ptaki o większych oczach mogą być nieco oślepione przez blask miejskich świateł lub nie być w stanie dobrze spać, co stawia je w niekorzystnej sytuacji na obszarach miejskich.
- Nie wiemy, czy te nowe przystosowania mogą mieć dobre czy złe konsekwencje dla ptaków w przyszłości, biorąc pod uwagę, że środowiska miejskie nie znikną w najbliższym czasie - dodał.
Źródło: eurekalert.org, onlinelibrary.wiley.com
Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock