Wielka Pacyficzna Plama Śmieci dryfuje od lat po Pacyfiku. Tworzą ją biliony kawałków plastiku różnej wielkości. Międzynarodowy zespół naukowców odkrył, że zamieszkują ją gatunki przybrzeżne, którym obce jest środowisko otwartych wód oceanicznych. Mogą one w przyszłości stać się gatunkami inwazyjnymi i wyprzeć te, dla których otwarte wody to naturalne środowisko.
Wielka Pacyficzna Plama Śmieci to oceaniczne "wysypisko", które znajduje się na północnym Pacyfiku, między Kalifornią a Hawajami. Zajmuje obszar milionów kilometrów kwadratowych i składa się z niezliczonej ilości kawałków plastiku różnej wielkości. Naukowcy z USA, Kanady i Holandii odkryli, że Wielką Pacyficzną Plamę Śmieci zamieszkują gatunki przybrzeżne, których w tym miejscu nie powinno być, ponieważ otwarte wody to dla nich obce środowisko. Artykuł na ten temat ukazał się w poniedziałek na łamach czasopisma naukowego "Nature Ecology & Evolution".
- Kwestie związane z dryfującą plamą śmieci wykraczają poza samo połknięcie plastiku i zaplątanie się w niego - powiedziała Linsey Haram, autorka publikacji i ekolożka morska.
Wielka Pacyficzna Plama Śmieci domem gatunków przybrzeżnych
Amerykańska ekolożka zwróciła po raz pierwszy uwagę na problem pojawiania się gatunków przybrzeżnych na dryfującej po otwartych wodach Wielkiej Pacyficznej Plamie Śmieci. W publikacji ostrzegła, że może to spowodować, iż przybrzeżne zwierzęta staną się gatunkami inwazyjnymi w nowym środowisku, jakim jest otwarty ocean.
Badania Haram i jej zespołu sugerują, że zwierzęta przybrzeżne pływające na plastikowych odpadach są bardziej powszechne i zróżnicowane, niż naukowcy podejrzewali. Bezkręgowce, takie jak skorupiaki, ukwiały morskie i mszywioły, zostały znalezione na około 70 procentach ze 105 zbadanych plastikowych przedmiotów. Liczba i bogactwo gatunków przybrzeżnych na tych przedmiotach również znacznie przewyższały różnorodność gatunków pelagicznych, czyli takich, które zwykle występują w otwartym oceanie.
"Wygląda na to, że gatunki przybrzeżne żyją teraz na otwartym oceanie i tworzą społeczności neopelagiczne" - piszą naukowcy w swoim artykule. Gatunki neopelagiczne to gatunki żyjące na dryfujących śmieciach, dla których otwarte wody oceaniczne, w tym Pacyficzna Plama Śmieci, są obce. Są to gatunki potencjalnie inwazyjne i destrukcyjne.
Bezkręgowce przybrzeżne nie tylko przetrwały, ale najwyraźniej dobrze się rozwijają w nowym, pływającym środowisku. Wśród śmieci znaleziono sertularia, czyli morskie jamochłony (spokrewnione z meduzami i koralowcami), posiadające struktury reprodukcyjne, a także obunogi.
Zagadką pozostaje to, jakim cudem przybrzeżnym bezkręgowcom udaje się żyć i rozmnażać w środowisku tak niepodobnym do ich naturalnego. Zdaniem badaczy, zwierzęta też znajdują tutaj jedzenie, w tak odległej części oceanu ubogiej w pożywienie. Dlatego właśnie Pacyficzną Plamę Śmieci nazywa się "pustynią pokarmową".
Źródło: Science Alert, nature.com, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock