Ważne odkrycie w Egipcie. 250 starożytnych trumien, 150 posążków bogów

Autor:
as/dd
Źródło:
Reuters, PEAMS

Archeolodzy dokonali ważnego odkrycia w Egipcie na terenie starożytnej nekropolii w Sakkarze. W pobliżu słynnej piramidy Dżesera odnaleziono 250 nietkniętych drewnianych sarkofagów, 150 statuetek z brązu oraz wiele przedmiotów codziennego użytku. Szacuje się, że znaleziska pochodzą sprzed 2,5 tysiąca lat.

Stanowisko archeologiczne w Sakkarze to jedno z najcenniejszych źródeł wiedzy o starożytnej cywilizacji egipskiej. Cmentarz, zlokalizowany na południe od Gizy, wciąż kryje mnóstwo tajemnic. Egipskim archeologom udało się odkryć tam kolejne skarby.

Ustęp z Księgi umarłych

Jak poinformowało ministerstwo turystyki w Kairze, wśród najnowszych odkryć dokonanych w Sakkarze jest 250 malowanych, drewnianych sarkofagów pochodzących z egipskiej Epoki Późnej, około 500 roku p.n.e. Znajdujące się w nienaruszonych grobowcach trumny zawierały nie tylko mumie, ale także amulety, drewniane pudełka i figurki.

Wewnątrz jednego z sarkofagów znaleziono dobrze zachowany papirus. Jak przypuszcza Mostawa Waziri z egipskiej Najwyższej Rady Starożytności, widniejący na nim tekst może stanowić fragment Księgi umarłych - staroegipskiego zbioru modlitw, które miały zagwarantować zmarłemu spokojne życie wieczne.

- Papirus został przekazany do analizy specjalistom z laboratorium Muzeum Egipskiego w Kairze - dodaje Waziri.

Bogowie i architekci

W tym samym czasie w Sakkarze odkryto także 150 statuetek z brązu przedstawiających staroegipskie bóstwa. Kilka z nich udało się zidentyfikować. To między innymi wizerunki sędziego zmarłych Ozyrysa, bogini płodności Izydy czy Anubisa, strażnika mumii. Archeologowie dotarli także do bezgłowej figury Imhotepa - architekta, który miał zaprojektować piramidę Dżesera i część kompleksu pogrzebowego w Sakkarze.

Stanowisko kryło w sobie również mnóstwo drobnych obiektów: grzebieni, kosmetyków, biżuterii oraz instrumentów muzycznych.

Cmentarzysko pełne tajemnic

Jak zapowiada egipskie ministerstwo turystyki, sarkofagi zostaną przeniesione do Wielkiego Muzeum Egipskiego, które powstaje w Gizie. Placówka ma zostać otwarta jeszcze w tym roku.

Sakkara znana jest archeologom od ponad stulecia. W starożytnej nekropolii odnaleziono takie artefakty, jak Tablicę z Sakkary - jeden z najwcześniej odkrytych spisów faraonów oraz drewnianą figurkę Ptaka z Sakkary. Wiele cennych odkryć w XX wieku to zasługa Polsko-Egipskiej Misji Archeologicznej Sakkara prowadzonej przez Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego.

Autor:as/dd

Źródło: Reuters, PEAMS

Pozostałe wiadomości