Zmiany klimatu zmuszają drapieżniki ze szczytów łańcucha pokarmowego do migrowania na północ - donoszą naukowcy na łamach czasopisma "Scientific Reports". Wnioski oparto na badaniach z lat 2000-2019.
W ostatnich dziesięcioleciach Arktyka doświadczyła bezprecedensowych, antropogenicznych zmian klimatu. Wzrost średniej temperatury wody, a także utrata lodu morskiego znacznie zmieniły właściwości fizyczne i biogeochemiczne wód okalających ten region.
Międzynarodowy zespół naukowców dowiódł, że przez globalne ocieplenie zmienia się struktura bioróżnorodności w morzach wokół Arktyki. Zdaniem badaczy gatunki, w tym drapieżniki, wykazują tendencję do przemieszczania się na północ, w chłodniejsze rejony. Wnioski na ten temat opublikowano na łamach czasopisma "Scientific Reports".
- Analizowaliśmy dane dotyczące 69 drapieżników, zarówno ze szczytu łańcucha pokarmowego, jak i jego środka, w ośmiu miejscach w Arktyce, w latach 2000-2019 - powiedziała doktor Irene D. Alabia z Centrum Badań Arktycznych na Uniwersytecie Hokkaido w Japonii.
Drapieżniki ze szczytów łańcucha pokarmowego migrują na północ
Z badań wynika, że na północ przemieszczają się głównie drapieżniki ze szczytów łańcucha pokarmowego, takie jak walenie, rekiny czy ptaki morskie. Związane jest to zarówno ze zmianami klimatu, jak i dostępnością pokarmu w wodach morskich. Drapieżniki ze środka łańcucha pokarmowego wykazują jedynie ograniczoną tendencję do migracji.
Wyniki badań oznaczają zubożenie gatunków w jednych rejonach i z kolei nakładanie się na siebie gatunków pełniących podobną funkcję w ekosystemie w innych rejonach.
Źródło: nature.com, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock