Przejadanie się wynika po części z naszych genów - wynika z badania japońskich naukowców. Przeprowadzony na myszach eksperyment wskazał, że usunięcie jednego czynnika genetycznego stało się mechanizmem napędzającym zwierzęta do obżarstwa. Ważną rolę w tym procesie pełni również dieta.
Wysokokaloryczna żywność, bogata w tłuszcze i cukry, często powoduje przejadanie się. Wielu z nas bardzo trudno jest poprzestać na zjedzeniu tylko jednego chipsa, frytki lub cukierka. Opublikowane na łamach czasopisma "FASEB Journal" badanie wskazuje jednak, że zachowanie to może mieć podłoże genetyczne.
Zrozumieć gen obżarstwa
Japońscy badacze z uniwersytetów w Kioto i Osace przyjrzeli się genowi CRTC1, o którym wiadomo, że jest związany z otyłością u ludzi. Poprzednie badania wskazały, że gdy usunie się go myszom, zwierzęta zaczynają przybierać na masie, co wskazuje, że pełni on funkcję tłumiącą otyłość. W pewnym momencie świat nauki napotkał jednak pewien problem: gen ulega ekspresji we wszystkich neuronach w mózgu. Oznacza to, że zawarta w nim informacja genetyczna jest wykorzystywana przez wszystkie komórki, co uniemożliwia prześledzenie konkretnego mechanizmu jego działania.
Aby wyjaśnić mechanizm, dzięki któremu CRTC1 hamuje otyłość, grupa badawcza skupiła się na jego ekspresji w grupie neuronów MC4R, których mutacje genetyczne również zostały powiązane z występowaniem nadmiernej masy ciała. W związku z tym autorzy badania stworzyli szczep myszy, u których CRTC1 działał normalnie we wszystkich komórkach poza MC4R. W tej grupie neuronów ekspresja genu została zablokowana.
Dieta pełni ważną rolę
W trakcie eksperymentu naukowcy karmili część gryzoni standardową dietą, a część - wysokotłuszczowymi pokarmami. W tej pierwszej grupie myszy pozbawione CRTC1 w neuronach MC4R nie wykazywały zmian w masie ciała w porównaniu z myszami kontrolnymi. Jednak gdy myszy z niedoborem CRTC1 otrzymywały tłuste pożywienie, przejadały się, a następnie stawały się znacznie bardziej otyłe niż myszy kontrolne. U części zwierząt rozwinęła się także cukrzyca.
- To badanie ujawniło rolę, jaką gen CRTC1 odgrywa w mózgu, a także część mechanizmu, który powstrzymuje nas przed przejadaniem się wysokokalorycznymi, tłustymi i cukrowymi pokarmami - mówi Shigenobu Matsumura z Uniwersytetu Metropolitarnego w Osace, główny autor badania.
Autorzy mają nadzieję, że ich odkrycie doprowadzi do lepszego zrozumienia mechanizmów powodujących, że ludzie się przejadają.
Źródło: Osaka Metropolitan University, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: 42016248/AdobeStock