Europejskie Obserwatorium Południowe opublikowało nowe zdjęcie przedstawiające mgławicę Stożek. Obiekt ten znajduje się 2500 lat świetlnych od nas. Obraz jest znacznie bardziej dramatyczny niż jakikolwiek uzyskany wcześniej, gdyż pokazuje jej ciemny, niedostępny obszar, który przypomina mitologiczne stworzenie.
Ponad 60 lat temu - 5 października 1962 roku - pięć krajów podpisało konwencję, na mocy której powstało Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO). Teraz ta międzynarodowa organizacja łączy naukowców i inżynierów z całego globy w celu opracowywania i użytkowania zawansowanych obserwatoriów naziemnych w Chile, aby umożliwić przełomowe odkrycia astronomiczne.
Mgławica Stożek. Nowe zdjęcie
Z okazji 60. rocznicy ESO opublikowało niezwykłe zdjęcie mgławicy Stożek, uzyskane w tym roku przy pomocy jednego z teleskopów.
Na nowym zdjęciu na centralnym planie widzimy długą na siedem lat świetlnych kolumnę mgławicy Stożek, która stanowi część większego obszaru gwiazdotwórczego NGC 2264 i została odkryta pod koniec XVIII wieku przez astronoma Williama Herschela. Na niebie mgławicę tę widzimy w kształcie rogu w gwiazdozbiorze Jednorożca, co jest zaskakująco dobrze pasującą nazwą.
Mgławica Stożek znajduje się 2500 lat świetlnych od nas, czyli względnie blisko Ziemi. Z tego powodu jest dość dobrze zbadanym obiektem. Ale niniejszy obraz jest znacznie bardziej dramatyczny niż jakikolwiek uzyskany wcześniej, gdyż pokazuje jej ciemny, niedostępny, zachmurzony wygląd w sposób, który pokazuje obiekt niczym mitologiczne stworzenie.
Mgławica Stożek jest idealnym przykładem kształtów podobnych do kolumn, które rozwijają się w olbrzymich obłokach zimnego gazu molekularnego i pyłu, o których wiadomo, że tworzą się tam nowe gwiazdy. Ten rodzaj kolumn powstaje, gdy masywne, niedawno uformowane, jasne niebieskie gwiazdy oddziałują wiatrem i intensywnym promieniowaniem ultrafioletowym, które rozwiewają materię z ich otoczenia. Gdy materia jest odsuwana, gaz i pył w dalszej odległości od młodych gwiazd ulega skompresowaniu w gęste, ciemne, wysokie kształty podobne do kolumn. To właśnie taki proces pomógł w utworzeniu ciemnej Mgławicy Stożek, wskazującej w kierunku od jasnych gwiazd w NGC 2264.
Zdjęcie zostało uzyskane przy pomocy FOcal Reducer and low dispersion Spectrograph 2 (FORS2) na należącym do ESO teleskopie VLT w Chile. Wodór w formie gazu jest przedstawiony w kolorze niebieskim, a siarka w formie gazu w kolorze czerwonym. Użycie tych filtrów powoduje, że jasne niebieskie gwiazdy, które wskazują na niedawne procesy gwiazdotwórcze, są na zdjęciu w kolorze złotawym, kontrastując z ciemnym stożkiem niczym zimne ognie.
Europejskie Obserwatorium Astronomiczne
Niniejsze zdjęcie zostało uzyskane w ramach programu Kosmiczne Klejnoty ESO (ESO Cosmic Gems), inicjatywy popularnonaukowej, w ramach której przy pomocy teleskopów ESO fotografowane są interesujące, intrygujące lub wizualnie atrakcyjne obiekty - dla celów edukacyjnych i popularyzacji nauki.
Źródło: ESO
Źródło zdjęcia głównego: ESO