Nietoperze z gatunku mroczek późny kopulują bez wykorzystania penetracji - sugerują wyniki badania opublikowanego na łamach czasopisma naukowego "Current Biology". Zdaniem autorów pracy zachowania seksualne tego gatunku mogą być podobne do zachowań reprodukcyjnych ptaków. To pierwszy raz, kiedy taki sposób rozmnażania się zaobserwowano u ssaka.
Jak wskazują ustalenia grupy 12 naukowców, opublikowane w ubiegły poniedziałek na łamach czasopisma naukowego "Current Biology", kopulacja mroczków późnych może w znaczący sposób różnić się od tego, jak kopulują pozostałe ssaki. Przeprowadzona przez badaczy analiza ich zachowań reprodukcyjnych wskazuje bowiem, iż samce nie penetrują samic.
W ocenie Nicolasa Fasela, naukowca z Uniwersytetu w Lozannie i jednego z współautorów pracy, sposób reprodukcji nietoperzy jest "niesamowity". Zwykle trudno go zbadać ze względu na nocny tryb życia tych ssaków oraz ich skryty charakter. Tym, co pozwoliło na jego obserwację, był zbiór nagrań z ukraińskiego ośrodka rehabilitacji nietoperzy w Charkowie oraz kolekcja wideo z 18 kamer zamontowanych przez holenderskiego entuzjastę nietoperzy w pobliżu kolonii mroczków późnych - tłumaczy TVN24.pl jeden z współautorów pracy dr hab. Ireneusz Ruczyński. Jak dodaje, akademicy prowadzili również "obserwacje bezpośrednie, nieuzbrojonym okiem".
ZOBACZ TEŻ: Prywatne życie nocków dużych i podkowców małych
Naukowcy: mroczek późny kopuluje bez penetracji
Na podstawie materiałów wideo oraz obserwacji bezpośredniej mroczków naukowcy dokonali szczegółowej analizy niemal 100 przypadków kopulacji tych nietoperzy. - Widać na nich kopulację i widać, że penis nie wchodzi do środka samicy - przekazał w rozmowie z CNN Nicolas Fasel.
Zaobserwowane na filmach zachowanie nietoperzy jest podobne do zachowań reprodukcyjnych ptaków. Ptaki rozmnażają się poprzez przyciskanie do siebie otworów płciowych. Na nagraniach można było zaobserwować, że mroczki również pozostają w długotrwałym uścisku w trakcie prokreacji. To, jak dokładnie wygląda ich kopulacja, nie jest jednak jeszcze wystarczająco zbadane.
Jeśli to prawda, opisane w artykule zachowania mroczków są "dziwaczne i wyjątkowe" - ocenia Alan Dixson, cytowany przez CNN profesor biologii na Uniwersytecie Wiktorii w Wellington w Nowej Zelandii, autor cenionej książki o reprodukcji ssaków. Jego zdaniem badacze jednak nie przedstawili wystarczających dowodów. Konieczność potwierdzenia obserwacji i przeprowadzenia dalszych badań stwierdzają sami autorzy pracy. Jak wskazuje dr hab. Ireneusz Ruczyński, sprawdzić należy m.in. to, "w jaki sposób nasienie samca mroczka późnego przekazywane jest do dróg rodnych samicy".
Jeśli ustalenia naukowców zostaną potwierdzone, mroczki późne staną się jedynymi ssakami, o których wiadomo na pewno, że nie wykorzystują penetracji w trakcie kopulacji. Wiedza ta może przyczynić się do opracowania skutecznej metody sztucznego zapładniania nietoperzy. To zaś byłoby szczególnie cenne w przypadku gatunków zagrożonych wyginięciem.
Źródło: CNN, TVN24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock