Jak powstaje mgławica? Rodzaje mgławic i sposoby ich obserwacji w przestrzeni kosmicznej

Źródło:
tvn24.pl
Mgławica Tarantula
Mgławica TarantulaESO/Digitized Sky Survey 2/N. Risinger (skysurvey.org)/R. Gendler (http://www.robgendlerastropics.com/), ALMA (ESO/NAOJ/NRAO)/Wong et al., ESO/M.-R. Cioni/VISTA Magellanic Cloud survey. Acknowledgment: Cambridge Astronomical Survey Unit.
wideo 2/4
Mgławica TarantulaESO/Digitized Sky Survey 2/N. Risinger (skysurvey.org)/R. Gendler (http://www.robgendlerastropics.com/), ALMA (ESO/NAOJ/NRAO)/Wong et al., ESO/M.-R. Cioni/VISTA Magellanic Cloud survey. Acknowledgment: Cambridge Astronomical Survey Unit.

Mgławice są jednym z najbardziej spektakularnie wyglądających obiektów kosmicznych. Choć znajdują się daleko w przestrzeni międzygwiezdnej, wiele z nich można zobaczyć przez zwykłą lornetkę, a nawet gołym okiem. Czym są mgławice i jakie są ich rodzaje? W jaki sposób obserwować je na nocnym niebie?

● Mgławica jest częścią przestrzeni międzygwiazdowej. ● Mgławica to rozległy obłok gazu i pyłu międzygwiazdowego. ● Rozróżnia się cztery podstawowe rodzaje mgławic: ciemne, refleksyjne, emisyjne i planetarne. ● Niektóre mgławice można zaobserwować zwykłą lunetą, lornetką, a nawet gołym okiem.

Olbrzymie przestrzenie kosmiczne pomiędzy układami słonecznymi nie są całkiem puste. Istnieje w nich rozproszona materia oraz promieniowanie, nazywane zbiorczo w astronomii ośrodkami międzygwiazdowymi. Wyróżniającą się częścią takich ośrodków międzygwiazdowych są zwłaszcza mgławice.

Mgławica - co to jest?

Mgławica jest rozległym obłokiem gazu, głównie wodoru i helu, oraz pyłu międzygwiazdowego, znajdującym się w przestrzeni międzygwiazdowej. Choć składa się z materii, mgławica jest obiektem olbrzymim i bardzo rozproszonym. Przykładowo mgławica o rozmiarze Ziemi miałaby masę zaledwie kilku kilogramów.

Mgławice bywają przy tym obszarami gwiazdotwórczymi. Gdy znajdujące się w nich gazy, pyły i inne materiały zaczynają się zbijać, z czasem tworzą coraz gęstszy obszar przyciągający coraz więcej materii. W odpowiednich warunkach finalnie dochodzi do utworzenia w ten sposób w mgławicy nowej gwiazdy. Uważa się, że z resztek materii, które nie stały się częścią nowej gwiazdy, formują się następnie planety i inne obiekty układu planetarnego.

ZOBACZ TEŻ: Galaktyki – czym są, gdzie występują i ile galaktyk odkryto?

Mgławica - rodzaje

Nie wszystkie mgławice są takie same. Wyróżnia się cztery podstawowe rodzaje mgławic:

● mgławice ciemne, zimne i nie emitujące żadnego światła widzialnego ani promieniowania, ● mgławice refleksyjne, emitujące słaby blask rozproszonego światła odbitego od gwiazd, ● mgławice emisyjne, najjaśniejszy rodzaj mgławic ogrzewanych promieniowaniem tworzącej się gwiazdy, ● mgławice planetarne, świecące zjonizowanym gazem i będące pozostałością po umierającej gwieździe średniej wielkości.

Mgławice - obserwacja

Mgławice nie zawsze są widoczne - obserwacja niektórych jest możliwa jedynie w specjalnych obserwatoriach. Wykrywa się je poprzez analizę widma w niewidocznych ludzkim okiem zakresach, lub poprzez zniekształcenia w obrazie innych ciał niebieskich, np. gwiazd.

Niektóre z mgławic są jednak dobrze widoczne dzięki promieniowaniu z istniejących, lub tworzących się gwiazd. Najjaśniejsze z nich można dostrzec z Ziemi za pomocą teleskopu, lornetki, a nawet gołym okiem. Wystarczy do tego mieć obrotową mapę nieba, aby wiedzieć gdzie patrzeć, oraz poczekać kilka minut aż wzrok przyzwyczai się do ciemności.

W przypadku słabiej świecących mgławic obserwację najlepiej rozpocząć od znalezienia pobliskiej gwiazdy i w odniesieniu do niej ustalić miejsce, gdzie dana mgławica powinna być widoczna. Możliwe do zaobserwowania przez lornetkę, a nawet gołym okiem bywają nawet niektóre nieświecące, ciemne mgławice. Najlepszym takim przykładem jest mgławica Worek Węgla, która odznacza się nie jasnością, ale tym, że jest ciemniejsza niż otaczające ją niebo.

ZOBACZ TEŻ: Biały karzeł. Czym staje się gwiazda po śmierci?

Znane mgławice

Niektóre z mgławic stały się szczególnie znane ze względu na ich dobrą widoczność z Ziemi lub charakterystyczny kształt. Przykładami najbardziej znanych mgławic są:

● Mgławica Oriona – inaczej Messier 42 lub M42, to najjaśniejsza mgławica emisyjna na niebie, widoczna jest gołym okiem, ● Mgławica Kraba – inaczej Messier 1 lub M1, uznawana za jedną z najbardziej majestatycznych na niebie mgławic, ● Mgławica Koński Łeb – inaczej Barnard 33, to ciemna mgławica w konstelacji Oriona, ● Mgławica Kocie Oko – inaczej NGC 6543, to mgławica planetarna, która jest jedną z najjaśniejszych i najlepiej poznanych mgławic planetarnych, ● Mgławica Rozeta – inaczej NGC 2237, to mgławica emisyjna, która swoją nazwę wzięła z podobieństwa do kwiatu róży, ● Mgławica Orzeł – inaczej Messier 16 lub M16, to łączna nazwa dla gromady otwartej gwiazd w gwiazdozbiorze Węża, ale także nazwa mgławicy emisyjnej, która jest z nią związana, ● Mgławica Ślimak – inaczej NGC 7293, to mgławica planetarna, która jest jedną z najjaśniejszych i znajdujących się najbliżej Ziemi, ● Mgławica Carina – inaczej NGC 3372, mgławica emisyjna, ● Mgławica Pierścień – inaczej Messier 57 lub M57, jedna z najbardziej znanych mgławic planetarnych, ● Mgławica Trójlistna Koniczyna – inaczej Messier 20 lub M20, mgławica emisyjna, ● Mgławica Motyl – inaczej IC 1318, mgławica emisyjna.

ZOBACZ TEŻ: Ten kosmiczny bąbel gazu przypomina motyla. Odkrycie astronomów z ESO

Autorka/Autor:mm

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: ESO, ALMA (ESO/NAOJ/NRAO)/Wong et al., ESO/M.-R. Cioni/VISTA Magellanic Cloud survey. Acknowledgment: Cambridge Astronomical Survey Unit

Pozostałe wiadomości

Pogoda na dziś. Czwartek 17.07 przyniesie chmury w całej Polsce. W niektórych regionach kraju popada tylko przelotnie, w innych możliwe są burze. Termometry pokażą maksymalnie od 18 do 22 stopni.

Pogoda na dziś - czwartek, 17 lipca. Niebo nad Polską spowiją chmury

Pogoda na dziś - czwartek, 17 lipca. Niebo nad Polską spowiją chmury

Źródło:
tvnmeteo.pl

Kilkanaście zniszczonych budynków i tysiące hektarów spalonego terenu - to skutki pożaru Deer Creek, który od tygodnia trawi amerykański stan Utah. Walkę z ogniem utrudniają między innymi silne porywy wiatru. Ekstremalne warunki doprowadziły do powstania ognistego tornada w rejonie Old La Sal.

W Utah pojawiło się ogniste tornado

W Utah pojawiło się ogniste tornado

Źródło:
KTVZ, The Weather Channel, The Watchers, Colorado Public Radio, abc4, denver7

Nadchodzące dni nie dadzą nam wytchnienia od opadów deszczu, w wielu regionach będzie się też błyskać. Po weekendzie, za sprawą napływającego znad Afryki powietrza, temperatura wzrośnie do 30 stopni.

Wróci upał. A co z deszczem i burzami?

Wróci upał. A co z deszczem i burzami?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega burzami oraz towarzyszącym im silnymi opadami deszczu. W części kraju obowiązują pomarańczowe i żółte alarmy. Sprawdź szczegóły.

Uwaga na burze i ulewy. Wiele regionów z ostrzeżeniami

Uwaga na burze i ulewy. Wiele regionów z ostrzeżeniami

Źródło:
IMGW

Mieszkańcy okolic góry Skarfjellet w środkowej Norwegii żyją w niepewności z powodu jej niepokojąco wysokiej aktywności. Służby monitorują sytuację, a władze wydały ostrzeżenia dla turystów i wspinaczy.

Góra zaczęła się szybko "poruszać". Mieszkańcy zaniepokojeni

Góra zaczęła się szybko "poruszać". Mieszkańcy zaniepokojeni

Źródło:
Reuters

Ulewne deszcze doprowadziły do paraliżu komunikacyjnego w Nowym Jorku. Na jednej ze stacji metra położonych na Manhattanie powstał gejzer. Eric Adams, burmistrz miasta, powiedział, że nie przypomina sobie tak obfitych opadów.

Gejzer na stacji metra. "Powrót do domu zajął mi ponad dwie godziny"

Gejzer na stacji metra. "Powrót do domu zajął mi ponad dwie godziny"

Źródło:
CNN, Reuters

Ulewne deszcze dały się we znaki mieszkańcom Pomorza i Podlasia. Na Kontakt24 dostaliśmy nagranie, na którym pokazane są intensywne opady deszczu w Augustowie. Podobna sytuacja miała miejsce w Słupsku i jego okolicach.

Mocno pada. Zalane piwnice

Mocno pada. Zalane piwnice

Źródło:
tvnmeteo.pl

Samolot ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim na pokładzie wylądował w Kolonii, gdzie znajduje się Europejskie Centrum Astronautów ESA. Polak we wtorek wrócił z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, gdzie pracował w ramach misji kosmicznej Axiom-4. Teraz astronautę czekają badania lekarskie i proces adaptacji do ziemskich warunków.

Sławosz Uznański-Wiśniewski: najważniejsze, ale i najtrudniejsze wyzwanie w życiu

Sławosz Uznański-Wiśniewski: najważniejsze, ale i najtrudniejsze wyzwanie w życiu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Finlandię nawiedziły upały. Gorąco jest nie tylko na południu kraju, ale również na północy, w tym w Rovaniemi, które znane jest jako miejsce zamieszkania Świętego Mikołaja.

Upały nawet w domu Świętego Mikołaja

Upały nawet w domu Świętego Mikołaja

Źródło:
Reuters

W południowo-zachodniej Islandii doszło do erupcji wulkanu Sundhnukur na półwyspie Reykjanes. Miejscowe służby ewakuowały mieszkańców okolicznych miejscowości oraz turystów wypoczywających w kurortach. To już dziewiąty wybuch tego wulkanu od grudnia 2023 roku.

Erupcja wulkanu na Islandii. Ewakuowano mieszkańców i turystów

Erupcja wulkanu na Islandii. Ewakuowano mieszkańców i turystów

Źródło:
Reuters, The Mirror

Dwa potężne pożary lasów spustoszyły prowincje w północno-zachodniej Turcji, zmuszając setki mieszkańców do ewakuacji i mobilizując służby ratunkowe. To kolejny dramatyczny epizod tegorocznego lata.

Dwa duże pożary w Turcji. Zarządzono ewakuacje

Dwa duże pożary w Turcji. Zarządzono ewakuacje

Źródło:
Reuters

Wtorek to kolejny burzowy dzień w Polsce. W województwach warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim zaobserwowano leje kondensacyjne, czyli zalążki trąb powietrznych.

Lej kondensacyjny w Kołobrzegu i nie tylko

Lej kondensacyjny w Kołobrzegu i nie tylko

Aktualizacja:
Źródło:
Sieć Obserwatorów Burz

W poniedziałek wschodnie stany USA nawiedziły silne opady, które wywołały powodzie. Woda pochłonęła życie co najmniej dwóch osób. Mieszkańcy i służby oceniają skalę zniszczeń i sprzątają po przejściu żywiołu.

"To było trochę postapokaliptyczne"

"To było trochę postapokaliptyczne"

Źródło:
CNN, CBS News

Burze i przyniesione przez nie ulewy powodują szkody na południu kraju. W Jelczu-Laskowicach (woj. dolnośląskie) doszło do zalania drogi na odcinku kilku metrów, a na Opolszczyźnie żywioł uszkodził dach stodoły. Padało także w Szczecinie.

Zalane drogi i uszkodzony dach. Skutki wtorkowych burz

Zalane drogi i uszkodzony dach. Skutki wtorkowych burz

Źródło:
Oława na Sygnale, TVN24

Sąd koronny w Newcastle skazał we wtorek Daniela Grahama i Adama Carruthersa na cztery lata i trzy miesiące więzienia za ścięcie 100-letniego jaworu, który pojawił się w filmie o przygodach Robin Hooda. Mężczyźni odpowiedzieli też za uszkodzenie muru Hadriana z II wieku naszej ery, wpisanego na listę UNESCO.

Ścięli drzewo znane z "Robin Hooda". Idą do więzienia

Ścięli drzewo znane z "Robin Hooda". Idą do więzienia

Źródło:
PAP

Intensywne opady deszczu nawiedziły miasto Fuji w japońskiej prefekturze Shizuoka. Przyniesione przez burzę tropikalną Nari ulewy spowodowały lokalne powodzie i paraliż komunikacyjny. Służby ostrzegały przed osuwiskami.

Zalane drogi, paraliż komunikacyjny. Pierwsza taka burza od niemal dekady

Zalane drogi, paraliż komunikacyjny. Pierwsza taka burza od niemal dekady

Źródło:
Reuters, NHK

Chiny zniszczyły 300 zapór wodnych na Czerwonej Rzece, będącej głównym dopływem Jangcy - podała państwowa agencja Xinhua. Cel? Ochrona środowiska. Jednocześnie jednak w innej części kraju Pekin rozpoczyna budowę nowej, największej na świecie zapory, która budzi ogromne obawy ekologów.

Chiny zniszczyły 300 zapór wodnych

Chiny zniszczyły 300 zapór wodnych

Źródło:
Xinhua, South China Morning Post, Financial Times, tvn24.pl

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna i kapsuła Dragon - taki widok mogliśmy podziwiać w nocy z poniedziałku na wtorek na polskim niebie. Na pokładzie statku kosmicznego znajduje się polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski, który we wtorek wróci z ISS na Ziemię. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt24.

Kapsuła Dragon nad Polską. Oglądaliście ostatni lot Sławosza

Kapsuła Dragon nad Polską. Oglądaliście ostatni lot Sławosza

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Poniedziałek upływa w części kraju pod znakiem burz. W kilku miejscowościach pojawiły widać było groźnie wyglądający lej kondensacyjny, czyli zalążek trąby powietrznej.

Lej kondensacyjny nad Polską

Lej kondensacyjny nad Polską

Źródło:
tvnmeteo.pl

Burze przechodziły w poniedziałek nad częścią kraju. Towarzyszące im opady deszczu spowodowały, że podtopiło Suwałki, a w powiecie raciborskim zalana została trasa Pawłów-Maków. Na terenie Mazowsza spadł grad.

Suwałki popłynęły po ulewie

Suwałki popłynęły po ulewie

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, Kontakt24

W niedalekiej odległości od gminy Nijar w andaluzyjskiej prowincji Almeria zatrzęsła się ziemia. Było to najsilniejsze trzęsienie ziemi od 1930 roku, na szczęście - jak poinformowały lokalne władze - nie doprowadziło do poważniejszych szkód.

Trzęsienie ziemi w Andaluzji. Było najsilniejsze od prawie 100 lat

Trzęsienie ziemi w Andaluzji. Było najsilniejsze od prawie 100 lat

Źródło:
ENEX

Największy znany fragment Marsa na Ziemi, nazwany NWA 16788, zostanie wystawiony na sprzedaż 16 lipca w domu aukcyjnym Sotheby's. To meteoryt, który znaleziony został dwa lata temu na Saharze. Spodziewa się, że cena sprzedaży wyniesie od 2 do 4 milionów dolarów.

Największy znany fragment Marsa idzie na sprzedaż

Największy znany fragment Marsa idzie na sprzedaż

Źródło:
CBS News, ABC news

Misja Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zbliża się do końca. W programie "Wstajesz i wiesz" reporter TVN24 BiS Hubert Kijek i Piotr Dziuban z firmy Creotech opowiadali o tym, jak będzie wyglądał powrót polskiego astronauty na Ziemię i tym, jakie są jego dalsze plany.

Akademia astronautów, może nawet Księżyc. Co po powrocie z ISS?

Akademia astronautów, może nawet Księżyc. Co po powrocie z ISS?

Źródło:
TVN24, PAP

Góra lodowa zagraża portowi w niewielkiej miejscowości Innaarsuit na Grenlandii. Jak poinformował lokalny nadawca KNR, masa lodu znalazła się niebezpiecznie blisko zakładu przetwórstwa ryb i lokalnego sklepu. Służby monitorują sytuację na wypadek pęknięcia lodu.

Góra lodowa utrudnia im pójście do sklepu

Góra lodowa utrudnia im pójście do sklepu

Źródło:
PAP

Turcja walczy z pożarami lasów. Ogień ponownie pojawił się w zachodniej części kraju, która płonęła jeszcze niecałe dwa tygodnie temu. Służby walczą z żywiołem z ziemi i powietrza.

Ugasili śmiertelnie groźny pożar, po dwóch tygodniach ogień wrócił

Ugasili śmiertelnie groźny pożar, po dwóch tygodniach ogień wrócił

Źródło:
Reuters, aa.com.tr