Jak powstaje mgławica? Rodzaje mgławic i sposoby ich obserwacji w przestrzeni kosmicznej

Źródło:
tvn24.pl
Mgławica Tarantula
Mgławica TarantulaESO/Digitized Sky Survey 2/N. Risinger (skysurvey.org)/R. Gendler (http://www.robgendlerastropics.com/), ALMA (ESO/NAOJ/NRAO)/Wong et al., ESO/M.-R. Cioni/VISTA Magellanic Cloud survey. Acknowledgment: Cambridge Astronomical Survey Unit.
wideo 2/4
Mgławica TarantulaESO/Digitized Sky Survey 2/N. Risinger (skysurvey.org)/R. Gendler (http://www.robgendlerastropics.com/), ALMA (ESO/NAOJ/NRAO)/Wong et al., ESO/M.-R. Cioni/VISTA Magellanic Cloud survey. Acknowledgment: Cambridge Astronomical Survey Unit.

Mgławice są jednym z najbardziej spektakularnie wyglądających obiektów kosmicznych. Choć znajdują się daleko w przestrzeni międzygwiezdnej, wiele z nich można zobaczyć przez zwykłą lornetkę, a nawet gołym okiem. Czym są mgławice i jakie są ich rodzaje? W jaki sposób obserwować je na nocnym niebie?

● Mgławica jest częścią przestrzeni międzygwiazdowej. ● Mgławica to rozległy obłok gazu i pyłu międzygwiazdowego. ● Rozróżnia się cztery podstawowe rodzaje mgławic: ciemne, refleksyjne, emisyjne i planetarne. ● Niektóre mgławice można zaobserwować zwykłą lunetą, lornetką, a nawet gołym okiem.

Olbrzymie przestrzenie kosmiczne pomiędzy układami słonecznymi nie są całkiem puste. Istnieje w nich rozproszona materia oraz promieniowanie, nazywane zbiorczo w astronomii ośrodkami międzygwiazdowymi. Wyróżniającą się częścią takich ośrodków międzygwiazdowych są zwłaszcza mgławice.

Mgławica - co to jest?

Mgławica jest rozległym obłokiem gazu, głównie wodoru i helu, oraz pyłu międzygwiazdowego, znajdującym się w przestrzeni międzygwiazdowej. Choć składa się z materii, mgławica jest obiektem olbrzymim i bardzo rozproszonym. Przykładowo mgławica o rozmiarze Ziemi miałaby masę zaledwie kilku kilogramów.

Mgławice bywają przy tym obszarami gwiazdotwórczymi. Gdy znajdujące się w nich gazy, pyły i inne materiały zaczynają się zbijać, z czasem tworzą coraz gęstszy obszar przyciągający coraz więcej materii. W odpowiednich warunkach finalnie dochodzi do utworzenia w ten sposób w mgławicy nowej gwiazdy. Uważa się, że z resztek materii, które nie stały się częścią nowej gwiazdy, formują się następnie planety i inne obiekty układu planetarnego.

ZOBACZ TEŻ: Galaktyki – czym są, gdzie występują i ile galaktyk odkryto?

Mgławica - rodzaje

Nie wszystkie mgławice są takie same. Wyróżnia się cztery podstawowe rodzaje mgławic:

● mgławice ciemne, zimne i nie emitujące żadnego światła widzialnego ani promieniowania, ● mgławice refleksyjne, emitujące słaby blask rozproszonego światła odbitego od gwiazd, ● mgławice emisyjne, najjaśniejszy rodzaj mgławic ogrzewanych promieniowaniem tworzącej się gwiazdy, ● mgławice planetarne, świecące zjonizowanym gazem i będące pozostałością po umierającej gwieździe średniej wielkości.

Mgławice - obserwacja

Mgławice nie zawsze są widoczne - obserwacja niektórych jest możliwa jedynie w specjalnych obserwatoriach. Wykrywa się je poprzez analizę widma w niewidocznych ludzkim okiem zakresach, lub poprzez zniekształcenia w obrazie innych ciał niebieskich, np. gwiazd.

Niektóre z mgławic są jednak dobrze widoczne dzięki promieniowaniu z istniejących, lub tworzących się gwiazd. Najjaśniejsze z nich można dostrzec z Ziemi za pomocą teleskopu, lornetki, a nawet gołym okiem. Wystarczy do tego mieć obrotową mapę nieba, aby wiedzieć gdzie patrzeć, oraz poczekać kilka minut aż wzrok przyzwyczai się do ciemności.

W przypadku słabiej świecących mgławic obserwację najlepiej rozpocząć od znalezienia pobliskiej gwiazdy i w odniesieniu do niej ustalić miejsce, gdzie dana mgławica powinna być widoczna. Możliwe do zaobserwowania przez lornetkę, a nawet gołym okiem bywają nawet niektóre nieświecące, ciemne mgławice. Najlepszym takim przykładem jest mgławica Worek Węgla, która odznacza się nie jasnością, ale tym, że jest ciemniejsza niż otaczające ją niebo.

ZOBACZ TEŻ: Biały karzeł. Czym staje się gwiazda po śmierci?

Znane mgławice

Niektóre z mgławic stały się szczególnie znane ze względu na ich dobrą widoczność z Ziemi lub charakterystyczny kształt. Przykładami najbardziej znanych mgławic są:

● Mgławica Oriona – inaczej Messier 42 lub M42, to najjaśniejsza mgławica emisyjna na niebie, widoczna jest gołym okiem, ● Mgławica Kraba – inaczej Messier 1 lub M1, uznawana za jedną z najbardziej majestatycznych na niebie mgławic, ● Mgławica Koński Łeb – inaczej Barnard 33, to ciemna mgławica w konstelacji Oriona, ● Mgławica Kocie Oko – inaczej NGC 6543, to mgławica planetarna, która jest jedną z najjaśniejszych i najlepiej poznanych mgławic planetarnych, ● Mgławica Rozeta – inaczej NGC 2237, to mgławica emisyjna, która swoją nazwę wzięła z podobieństwa do kwiatu róży, ● Mgławica Orzeł – inaczej Messier 16 lub M16, to łączna nazwa dla gromady otwartej gwiazd w gwiazdozbiorze Węża, ale także nazwa mgławicy emisyjnej, która jest z nią związana, ● Mgławica Ślimak – inaczej NGC 7293, to mgławica planetarna, która jest jedną z najjaśniejszych i znajdujących się najbliżej Ziemi, ● Mgławica Carina – inaczej NGC 3372, mgławica emisyjna, ● Mgławica Pierścień – inaczej Messier 57 lub M57, jedna z najbardziej znanych mgławic planetarnych, ● Mgławica Trójlistna Koniczyna – inaczej Messier 20 lub M20, mgławica emisyjna, ● Mgławica Motyl – inaczej IC 1318, mgławica emisyjna.

ZOBACZ TEŻ: Ten kosmiczny bąbel gazu przypomina motyla. Odkrycie astronomów z ESO

Autorka/Autor:mm

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: ESO, ALMA (ESO/NAOJ/NRAO)/Wong et al., ESO/M.-R. Cioni/VISTA Magellanic Cloud survey. Acknowledgment: Cambridge Astronomical Survey Unit

Pozostałe wiadomości

Pogoda na Boże Narodzenie. W święta aurę w Polsce ma kształtować silny i stabilny wyż. Czeka nas ochłodzenie. Ale czy ośrodek wysokiego ciśnienia przyniesie nam białe święta? Sprawdź w naszej najnowszej prognozie, czy gdzie jest szansa na śnieg.

W Wigilię "warunki w tej części kraju będą bardzo trudne". Najnowsza prognoza na święta Bożego Narodzenia

W Wigilię "warunki w tej części kraju będą bardzo trudne". Najnowsza prognoza na święta Bożego Narodzenia

Źródło:
tvnmeteo.pl

Uwaga na trudne warunki pogodowe na Dolnym Śląsku. Na obszarach górskich w nocy zacznie intensywnie padać śnieg, a do tego będzie mocno wiać. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia.

Intensywne opady, zawieje i zamiecie. IMGW ostrzega

Intensywne opady, zawieje i zamiecie. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pierwszy dzień astronomicznej zimy nie jest w tym roku rekordowo ciepły, ale jak zaznaczyła synoptyczka IMGW Ewa Łapińska, widać tendencję do tego, że temperatura w tym okresie jest coraz wyższa. Po odwilży w tym tygodniu śnieg w górach zdążył już spaść, ale i tak jest go mało. W Zakopanem w sobotę leżały cztery centymetry białego puchu.

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Źródło:
PAP, IMGW, tvnmeteo.pl

Pogoda w niedzielę będzie jesienna i nieprzyjemna. W wielu miejscach czekają nas opady deszczu, a dodatkowo wiatr w porywach mocno się rozpędzi. Termometry wskażą od 2 do 7 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - niedziela 22.12. Deszczowo i wietrznie

Pogoda na jutro - niedziela 22.12. Deszczowo i wietrznie

Źródło:
tvnmeteo.pl

W słynącym z charakterystycznych czerwonych skał parku stanowym w amerykańskim stanie Utah część z nich została zabarwiona na niebiesko. Według władz prawdopodobnie ktoś użył armaty prochowej. Żeby wyczyścić skały, trzeba było użyć 90 litrów wody.

"Co wolelibyście zobaczyć?". Incydent w parku narodowym

"Co wolelibyście zobaczyć?". Incydent w parku narodowym

Źródło:
Miami Herald, The Sacramento Bee

Smog spowił w sobotę Nowe Delhi, stolicę Indii. Spowodował, że widzialność była mocno ograniczona. Mieszkańcy skarżyli się na trudności z oddychaniem. Jakość powietrza była znacznie powyżej normy.

"Pieką mnie oczy i ciągle kaszlę, brakuje mi tchu"

"Pieką mnie oczy i ciągle kaszlę, brakuje mi tchu"

Źródło:
Reuters

W sobotę 21 grudnia o godzinie 10.20 rozpoczęła się astronomiczna zima. Kalendarzową przywitamy dzień później. Na zimowym niebie będzie można zobaczyć różne gwiazdy i ciekawe zjawiska astronomiczne.

Rozpoczęła się astronomiczna zima

Rozpoczęła się astronomiczna zima

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Tydzień temu w Majottę uderzył potężny cyklon Chido. Sytuacja we francuskim terytorium zamorskim jest trudna - wiele domów nie ma prądu, brakuje wody i jedzenia. - Wieczorami, po zachodzie słońca na ulicach robi się dość niebezpiecznie - powiedziała pani Anna, która wysłała nam swoją relację na Kontakt24. Polka mieszka tam od kilku lat.

"Nie ma prądu, dochodzi do kradzieży, słychać wystrzały z broni gazowej"

"Nie ma prądu, dochodzi do kradzieży, słychać wystrzały z broni gazowej"

Źródło:
BBC, Reuters, Kontakt24

Naukowcy z organizacji Conservation International odkryli w peruwiańskiej Amazonii 27 nieznanych dotąd gatunków zwierząt. Najbardziej dziwacznymi są ryby z głowami przypominającymi "wielki, napuchnięty nos", a także wodno-lądowe myszy.

Ryby z "kluchowatymi głowami", pływające myszy

Ryby z "kluchowatymi głowami", pływające myszy

Źródło:
PAP, CNN

Położna z Majotty opowiedziała historię porodu, do którego doszło w noc po uderzeniu cyklonu Chido w wyspy. Jak wspominała, aby dotrzeć do rodzącej, musiała wspinać się i czołgać przez połamane drzewa. Na zdewastowanym przez żywioł terytorium nie ma wody i prądu, co utrudnia pracę szpitalom położniczym.

Czołgała się pod połamanymi drzewami, by odebrać poród. W szpitalu nie ma wody i prądu

Źródło:
Reuters, BBC

Naukowcy z Koreańskiego Instytutu Nauki i Technologii opracowali pływające drony. Wyposażone są one w "hydrofilowe zęby", dzięki którym mogą wychwytywać unoszący się w wodzie mikroplastik.

Pływające drony z "zębami". Nowy sposób walki z mikroplastikiem

Pływające drony z "zębami". Nowy sposób walki z mikroplastikiem

Źródło:
PAP, onlinelibrary.wiley.com

Silny wiatr szalał w piątek nad Włochami. W Como na północy kraju podmuchy przewróciły stojącą na placu choinkę. Trudna sytuacja panowała także na wybrzeżu Ostii, gdzie wiatr uszkodził kilka konstrukcji w porcie i na plaży.

Wiatr przewracał świąteczne dekoracje i budynki na nabrzeżu

Wiatr przewracał świąteczne dekoracje i budynki na nabrzeżu

Źródło:
ANSA, Fiumicino Online

Z raportu opublikowanego przez brytyjską Agencję Ochrony Środowiska wynika, że 6,3 miliona domów i budynków przedsiębiorstw w Anglii może znaleźć się pod wodą na skutek powodzi. W związku ze zmianami klimatu, które zostały po raz pierwszy uwzględnione w takiej analizie, do 2050 roku liczba ta może wzrosnąć nawet do ośmiu milionów.

Ponad sześć milionów nieruchomości w Anglii zagrożonych powodziami. Alarmujący raport

Ponad sześć milionów nieruchomości w Anglii zagrożonych powodziami. Alarmujący raport

Źródło:
The Guardian, gov.uk, independent.co.uk

Kotik południowy odpoczywał na plaży w Rio de Janeiro. Pojawienie się zwierzęcia o tej porze roku jest rzadkością w tych rejonach Brazylii - zazwyczaj są one częstszymi gośćmi na zimę, nie na początku lata. Obecność ssaka wzbudziła spore zainteresowanie ze strony plażowiczów.

Kotik na kultowej plaży. To rzadki widok o tej porze roku

Kotik na kultowej plaży. To rzadki widok o tej porze roku

Źródło:
G1 Globo, Folha do Leste

Najstarsze na świecie szczątki praprzodka ssaków zostały odnalezione na Majorce. Skamieniałość gorgonopsa, szablozębnego drapieżnika, zachowała się w zaskakująco dobrym stanie. Naukowców zdziwiła jeszcze jedna kwestia - szczątki tych zwierząt znajdowano znacznie dalej od równika.

Na Majorce znaleziono szczątki gorgonopsa

Na Majorce znaleziono szczątki gorgonopsa

Źródło:
CNN, ICP

Gdy my szykujemy się do zimy, na półkuli południowej zaczyna się lato. Mieszkańcy Chile mierzą się już z falą upałów. Temperatura znacząco przekracza 30 stopni Celsjusza.

34 stopnie w cieniu. Wydano pierwsze ostrzeżenie

34 stopnie w cieniu. Wydano pierwsze ostrzeżenie

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Naukowcy z Królewskich Ogrodów Botanicznych w Kew w Wielkiej Brytanii opisali w tym roku łącznie 172 nowych gatunków roślin i grzybów i wybrali z nich 10 najciekawszych. Części nowo odkrytych gatunków już nadano status zagrożonych. Jak podkreślają badacze, "trzeba się ścigać z czasem, aby zdążyć je wszystkie odnaleźć".

"Palma widmo", grzyby zębowe, liany o zapachu marcepanu. Oto nowe gatunki opisane w tym roku

"Palma widmo", grzyby zębowe, liany o zapachu marcepanu. Oto nowe gatunki opisane w tym roku

Źródło:
PAP, kew.org

Z powodu ocieplenia warstwa lodu na tatrzańskich jeziorach, w tym na Morskim Oku, jest bardzo cienka. Pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego apelują do turystów, aby nie wchodzili na zamarznięte stawy, ponieważ lód z łatwością może się załamać.

"Może dojść do tragedii". Apel do turystów

"Może dojść do tragedii". Apel do turystów

Źródło:
PAP

Sporo szczęścia miał kot z Massachusetts, który we wtorek znalazł się na środku zamarzniętego jeziora. W pewnym momencie pod zwierzakiem załamał się lód. Na pomoc ruszyli mu świadkowie, którzy wskoczyli do łódki i w ostatniej chwili wyciągnęli go z lodowatej wody.

Lód pękł pod kotem. To, że żyje, jest "cudem od początku do końca"

Lód pękł pod kotem. To, że żyje, jest "cudem od początku do końca"

Źródło:
CNN, Westford Animal Control

Wysoka temperatura w grudniu sprzyja aktywności kleszczy, dlatego ten niebezpieczny pajęczak może znaleźć się na choince, którą przyniesiemy do domu. Warto przejrzeć swoje zwierzęta, aby sprawdzić czy nie złapały kleszcza, przebywając w pobliżu świątecznego drzewka.

Razem z choinką możemy przynieść do domu nieproszonego gościa. To ryzyko wzrosło

Razem z choinką możemy przynieść do domu nieproszonego gościa. To ryzyko wzrosło

Źródło:
PAP

Potężne tornado przetoczyło się przez miasto Scotts Valley w amerykańskim stanie Kalifornia. Jego niszczycielską siłę widać na nagraniu uchwyconym przez kamerkę samochodową w ciężarówce.

Tornado przewróciło ciężarówkę. Nagranie z wnętrza pojazdu

Tornado przewróciło ciężarówkę. Nagranie z wnętrza pojazdu

Źródło:
CNN

Widok kalifornijskich wiewiórek ziemnych polujących na norniki i zjadających je wprawił w zdumienie grupę amerykańskich naukowców. Dotychczas drapieżne zachowania tych zwierząt były odnotowywane sporadycznie, bo główne składniki ich diety to orzechy, nasiona i zboża. Nietypowe zachowanie zauważono w trakcie badań na przełomie czerwca i lipca tego roku.

"Te badania radykalnie zmieniają nasze postrzeganie wiewiórek"

"Te badania radykalnie zmieniają nasze postrzeganie wiewiórek"

Źródło:
CNN, Cosmos Magazine, Journal of Ethology

58-letni myśliwy zmarł po tym, jak z drzewa spadł na niego niedźwiedź. Zwierzę zostało zastrzelone przez innego mężczyznę. Departament Zasobów Dzikiej Przyrody Wirginii "nie wnosi obecnie żadnych oskarżeń w związku z tym incydentem".

Myśliwy nie żyje po tym, jak z drzewa spadł na niego niedźwiedź

Myśliwy nie żyje po tym, jak z drzewa spadł na niego niedźwiedź

Źródło:
CBS News

Skamieniałość mastodonta została znaleziona w przydomowym ogródku w stanie Nowy Jork. Prehistoryczne szczątki, w tym pełna szczęka, zachowały się w doskonałym stanie. To pierwsze takie znalezisko w tym regionie od ponad dekady.

Z ziemi w ogródku wystawały zęby. Należały do przodka słonia

Z ziemi w ogródku wystawały zęby. Należały do przodka słonia

Źródło:
New York State Museum, AMNH

Renowacja budynku w Alkmaar na północy Holandii doprowadziła do niezwykłego odkrycia. Archeolodzy natrafili na podłogę wykonaną częściowo ze zwierzęcych kości.

Tajemnicza podłoga z kości odkryta w czasie renowacji budynku

Tajemnicza podłoga z kości odkryta w czasie renowacji budynku

Źródło:
alkmaar.nl

Naukowcy obawiają się, że jeden najstarszych i największych gatunków żaby - Calyptocephallela gayi - znajdzie się niedługo na skraju wyginięcia. Z powodu zmian klimatu i działalności człowieka w niepokojącym tempie niszczone są jej siedliska.

Ta żaba przeżyła zagładę dinozaurów. Niebawem to jej może grozić wyginięcie

Ta żaba przeżyła zagładę dinozaurów. Niebawem to jej może grozić wyginięcie

Źródło:
Reuters, Boerenlandvogels