Komary kłują wszystkich, ale wcale nie traktują wszystkich równo. Istnieje kilka czynników przyciągających te owady. Wśród szczególnie narażonych na ukąszenia są m.in. posiadacze konkretnej grupy krwi, osoby pijące alkohol czy kobiety w ciąży.
Jest wiele teorii mających tłumaczyć, dlaczego niektórzy ludzie działają jak magnes na komary, a inni nie. Mówiło się, że te powszechnie nienawidzone owady świadomie wybierają krew "słodszą", czyli bogatszą w glukozę. Nie ma jednak naukowych dowodów potwierdzających tę tezę. A co z innymi popularnymi teoriami, np. tą przypisującą przyciąganie komarów określonej grupie krwi? Wyjaśnia nam to dr Piotr Jawień z Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego.
Kogo komary gryzą częściej?
- Są dwa główne czynniki determinujące to, jak często kłują nas komary, a właściwie komarzyce: ilość wydychanego dwutlenku węgla i temperatura ciała. Pozostałe czynniki powiązane są właśnie z tymi dwoma, i są ich następstwem - mówi dr Jawień. - Osoby większe, lub te z przyspieszonym metabolizmem wydychają zazwyczaj więcej dwutlenku węgla niż pozostali. Komarzyce są w stanie zidentyfikować jego źródło, a przynajmniej określić mniej więcej kierunek, z którego pochodzi, z odległości nawet 50 metrów. Różni ludzie mają też różną temperaturę ciała. Ci, u których jest wyższa, są trochę bardziej atrakcyjni dla komarzyc - dodaje.
Istnieją też bardziej i mniej preferowane przez komary, czy raczej komarzyce, grupy krwi. - Badania prowadzone na gatunku komara tygrysiego (występującego w Polsce - red.) wskazały, że preferuje on osoby z grupą krwi 0. Z kolei jeden z gatunków komarów występujących w Afryce woli grupę AB - zauważa adiunkt Zakładu Ekologii Drobnoustrojów i Akaroentomologii. Pozostaje pytanie: skąd owady wiedzą, jaką grupę krwi ma potencjalny cel? - 85 proc. populacji wydziela przez skórę pewne sygnały chemiczne, uzewnętrzniające się zwykle w pocie, dotyczące grupy krwi - wyjaśnia Jawień.
ZOBACZ TEŻ: Tajemnicza choroba atakuje koty. Umierają szybko. Weterynarze: nie jesteśmy w stanie im pomóc
Ciąża, piwo i sport atrakcyjne dla komarów
Kobiety w ciąży są kąsane przez komary nawet dwa razy częściej niż reszta populacji. - Wiążę się to z trzema kwestiami. Raz - kobiety, ze względu na nieco wyższy poziom hormonu płciowego o nazwie estradiol, generalnie są wybierane przez komarzyce trochę częściej niż mężczyźni. Dwa - u kobiet w ciąży ilość wydychanego dwutlenku węgla wzrasta o mniej więcej 20 proc. A trzecia kwestia to temperatura ciała, która zwykle też jest u nich nieco wyższa niż u pozostałych ludzi - wylicza Jawień.
Szczególnie narażone na ukąszenia komarów są również osoby spożywające napoje wyskokowe. - Po wypiciu alkoholu wzrasta tętno, temperatura ciała i ilość wydychanego dwutlenku węgla. Komarzyce przyciąga zwłaszcza piwo, które samo w sobie zawiera dwutlenek węgla. Podobne właściwości mają też np. banany - tłumaczy naukowiec.
Komary przyciąga również sport. - Podczas aktywności fizycznej podnosi się tętno, wydzielamy więcej dwutlenku węgla i ciepła. Dodatkowo pocimy się. Wydzielanie kwasu moczowego czy mlekowego albo amoniaku też jest dla nich atrakcyjne - podkreśla Jawień.
Komary a kolory
A co z teorią, wedle której znaczenie dla komarów ma mieć także kolor naszych ubrań? - Kolory zauważalne, wyróżniające się na tle otoczenia, nie tylko czarny czy granatowy, ale również czerwony czy pomarańczowy, faktycznie przyciągają komary - potwierdza Jawień. - Może być to związane z większym nagrzewaniem się ciemnych powierzchni, a w związku z tym naszego ciała. Kolory czerwony i pomarańczowy mogą być kojarzone przez komary z falami cieplnymi, które przypominają fale emitowane przez ludzką skórę, niezależnie od jej pigmentacji. Jasne kolory wydają się nie być atrakcyjne dla komarzyc poszukujących żywiciela, podobnie jak stonowane odcienie zieleni i szarości - dodaje.
Źródło: tvn24.pl, houstonmethodist.org, CNN
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock