TVN Meteo | Nauka

Topnienie lodu na Grenlandii przyspieszyło. Woda tylko z weekendu wypełniłaby siedem milionów basenów olimpijskich

TVN Meteo | Nauka

Autor:
as//rzw
Źródło:
PAP, CNN
Zdjęcia wykonane przez naukowców z projektu Icebridge
Zdjęcia wykonane przez naukowców z projektu IcebridgeNASA ICE
wideo 2/3
Lodowce na Grenlandii

Nietypowo wysoka temperatura powietrza na Grenlandii pociągnęła za sobą szybsze topnienie lodu. Woda uwolniona w ten sposób tylko w poprzedni weekend wystarczyłaby do zapełnienia ponad siedmiu milionów basenów o wymiarach olimpijskich. Albo do przykrycia 30-centymetrową warstwą wody całej Chorwacji z przyległościami.

Od kilku dni temperatura na Grenlandii oscyluje wokół 15 stopni Celsjusza. To o 6 stopni więcej niż normalnie o tej porze roku. Według danych amerykańskiego Narodowego Centrum Danych o Śniegu i Lodzie (NSIDC) pociągnęło to ze sobą nadzwyczaj szybkie topnienie pokrywy lodowej.

Zatopiłoby niejeden kraj

Ilość lodu, który stopił się na Grenlandii tylko między 15 a 17 lipca, w tempie 6 miliardów ton wody dziennie, wystarczyłaby do całkowitego zapełnienia 7,2 milionów basenów olimpijskich. Mogłaby też pokryć teren 62 tysięcy kilometrów kwadratowych warstwą głęboką na około 30 cm - to obszar większy niż całe terytorium Chorwacji.

- Topnienie na północy w ostatnim tygodniu nie jest normalne, patrząc na średnią z ostatnich 30-40 lat - komentuje Ted Scambos, naukowiec z Uniwersytetu Kolorado. - Topnienie ma tendencję wzrostową, a to wydarzenie było jego kulminacją - dodaje.

Wysoka temperatura zaskoczyła również naukowców przebywających na Grenlandii.

- To naprawdę mnie martwi - mówi Kutalmis Saylam z Uniwersytetu w Teksasie. - Wczoraj mogliśmy chodzić na zewnątrz w koszulkach z krótkim rękawem, a to się po prostu tutaj nie zdarza podkreśla.

Punkt bez powrotu

Do rekordowych roztopów na Grenlandii doszło po raz pierwszy w 2019 roku, kiedy to do morza spłynęło 532 miliardów ton lodu. W efekcie światowy poziom mórz podniósł się na stałe o 1,5 milimetra. Gdyby stopieniu uległa cała pokrywa lodowa wyspy, poziom wzrósłby o 7,5 metra.

W 2020 roku naukowcy z Uniwersytetu w Ohio ocenili, że topnienie lądolodu Grenlandii osiągnęło punkt krytyczny i nie da się go powstrzymać. Tempo tego procesu przyspieszyło w ostatnich latach i jest obecnie największe od 12 tysięcy lat. Zanim działalność człowieka zaczęła mieć poważny wpływ na klimat, na Grenlandii temperatury przeważnie nie przekraczały 0 st. C.

Autor:as//rzw

Źródło: PAP, CNN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości