Eksperci z Uniwersytetu Syczuańskiego wskazują na kolejny bardzo ważny powód, aby zadbać o sen i w razie potrzeby leczyć jego zaburzenia. Naukowcy dowiedli bowiem, że zwiększają one ryzyko rozwoju jaskry, która nieleczona stanowi jedną z głównych przyczyn ślepoty.
Zbyt mało snu, chrapanie czy senność w ciągu dnia wyraźnie wiążą się z podwyższonym zagrożeniem jaskrą - wynika z badań opracowanych przez ekspertów z Uniwersytetu Syczuańskiego. Nieleczona jaskra jest jedną z głównych przyczyn ślepoty. W jej przebiegu stopniowo obumierają bowiem reagujące na światło komórki nerwu wzrokowego. Szacuje się, jak podają badacze, że do 2040 roku jaskra dotknie ponad 100 milionów ludzi.
Problemy ze snem a jaskra
Przyczyny i czynniki ryzyka choroby są jeszcze, niestety, relatywnie słabo poznane. Aby rzucić na nie nowe światło, chiński zespół przeanalizował różnorodne dane prawie pół miliona osób w wieku od 40 do 69 lat, uczestników znanego projektu badawczego UK Biobank. W trakcie ponad 10-letniej obserwacji na jaskrę zachorowało ponad 8,5 tysiąca osób. Byli to zwykle uczestnicy starsi, częściej płci męskiej, dawni lub obecni palacze, osoby z nadciśnieniem tętniczym i cukrzycą. Wyraźna zależność dotyczyła także snu. Zbyt krótki sen powodował wzrost ryzyka o 8 procent, bezsenność - o 12 proc., chrapanie - o 4 proc., a częsta senność w ciągu dnia - o 20 proc. Na zagrożenie nie wpływał natomiast chronotyp, czyli preferencje do wczesnego lub późnego wstawania. Badanie miało charakter obserwacyjny, więc nie wskazuje na przyczyny i skutki. Możliwe jest więc, że to jaskra zaburza sen. Analiza opierała się przy tym na informacjach podawanych przez ochotników, a nie obiektywnych badaniach snu. Informacje te podawane były tylko jednorazowo. Jednak naukowcy zwracają uwagę na prawdopodobny biologiczny wpływ problemów ze snem na tę chorobę. Główną składową jaskry jest podwyższone ciśnienie w gałce ocznej. Ciśnienie to rośnie między innymi, kiedy dana osoba leży, a także przy zaburzonej pracy hormonów związanych ze snem.
Bezsenności nierzadko towarzyszą lęki i depresja, co z kolei podnosi poziom kortyzolu, a on również może powodować wzrost ciśnienia w oku. Kolejna możliwa przyczyna to niedotlenienie, które towarzyszy nocnemu bezdechowi. - Na zachowania związane ze snem można wpływać, a te wyniki podkreślają potrzebę odpowiednich interwencji u osób zagrożonych jaskrą. Pacjenci z chronicznymi zaburzeniami snu mogą natomiast potrzebować przesiewowych badań oftalmologicznych - twierdzą naukowcy.
Źródło: PAP, bmjopen.bmj.com
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock