Jeżeli jesteście ciekawi "co w trawie piszczy" to niestety, nie znamy odpowiedzi. Ale dzięki leśnikom i współczesnej technologii można podejrzeć codzienność ściśle chronionego gatunku ptaka - bociana czarnego.
Na stronie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych (RDLP) w Łodzi można oglądać na żywo, dzięki transmisji online, życie toczące się w gnieździe zamieszkanym przez parę bocianów czarnych. Transmisja ze znajdującego się na terenie łódzkiej dyrekcji LP bocianiego gniazda ruszyła w środę, 18 maja.
Przekaz jest dostępny na stronie: lodz.lasy.gov.pl/bocianyczarne. Znajdują się tam też ciekawostki o bocianie czarnym, jego zwyczajach gniazdowych, pokarmowych, lęgowych czy zasięgu występowania.
Wytypowali i zainstalowali
W styczniu tego roku leśnicy i ornitolodzy wytypowali na terenie województwa łódzkiego dwa stałe miejsca gniazdowania bocianów czarnych. Po zdobyciu wszystkich niezbędnych dokumentów i zgód z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Łodzi zainstalowano w ukrytych w głębi lasów lokalizacji zainstalowano na wysokości powyżej 30 m kamery z funkcją podczerwieni. Cała operacja odbyła się, kiedy bocianów czarnych jeszcze nie było w kraju.
Sosna i dąb
Wytypowane gniazda ptaki uwiły na dębie i sośnie, powróciwszy każde do swojego. Niestety - kapryśna pogoda nie sprzyjała lęgom. Ptaki, które zaledwie kilka dni temu wykonywały taniec godowy na gnieździe w pierwszej kolejności zajęły się ich nadbudową uzupełniając luki mchem i gałęziami.
To jednak normalne - z powodu corocznych "prac budowlanych" bocianie gniazda osiągają niekiedy imponujące rozmiary. Leśnicy spodziewają się, że ptasie rezydencje mogą mieć około 1 m średnicy i ważyć nawet tonę. - Jeżeli wszystko pójdzie dobrze, to w ciągu najbliższych kilku dni samice bociana powinny złożyć jajka. Małe bociany wyklują się za miesiąc - zapowiadają.
Coraz więcej i więcej
Czarnego bociana jeszcze na przełomie XIX i XX wieku było w Polsce bardzo niewiele. Dzięki ochronie, wysiłkom leśników, naukowców i miłośników przyrody udało się je ocalić i stworzyć im odpowiednie warunki bytowania.
W 1966 r. ich liczebność szacowano na 500-530 par lęgowych. W latach 1981-1982 wartości były nieco wyższe, rzędu 800-900 par lęgowych. Aktualnie szacowana liczebność bociana czarnego w Polsce to aż 1400-1600 par.
Aż 90 proc. populacji zasiedla niziny i obszary wyżynne, a pozostała część Karpaty i Sudety. Obszar Polski jest położony w centrum zasięgu geograficznego tego gatunku w Europie i stanowi blisko 25 proc. jego populacji w granicach Unii Europejski.
Pilnie strzeżona tajemnica
Gatunek podlega ochronie ścisłej. Z tego powodu wokół gniazd bocianów czarnych Lasy Państwowe wyznaczają strefy ochronne, a dokładna lokalizacja jest objęta tajemnicą, aby chronić ptaki przed intruzami. W program ochrony i monitoringu populacji gatunku zaangażowanych jest ok. tysiąc leśników w całej Polsce.
Transmisja online z gniazda tych tajemniczych ptaków to wspólny projekt edukacyjny RDLP w Łodzi i Komitetu Ochrony Orłów - pionierski w Polsce i jeden z niewielu tego rodzaju w Europie. Wsparcia naukowego projektowi udzielił prof. Piotr Zieliński z Uniwersytetu Łódzkiego. Projekt powstał dzięki wsparciu Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych.
Bogata oferta gatunkowa
To nie jedyna transmisja online z gniazda rzadkiego gatunku ptaków, której patronują Lasy Państwowe. Od trzech lat internauci mogą obserwować parę rybołowów gniazdujących na terenie Nadleśnictwa Lipka. W tym roku ruszył kolejny projekt: podgląd czaplińca, czyli kolonii czapli siwej gniazdujących na ternie Nadleśnictwa Dobrocin. Swojego show doczekała się również para orlików krzykliwych, gniazdujących na terenie Nadleśnictwa Rudka.
Zimą natomiast internauci mogą śledzić codzienne życie żubrów toczące się na na znajdującej się na skraju Puszczy Białowieskiej w Nadleśnictwie Browsk polanie żubrów. Gdy krajobraz pokrywa śnieżna biel to miejsce tętni życiem. Przychodzą tam nie tylko żubry, ale także łosie, dziki oraz wilki.
W lutym zakończyło się liczenie żubrów w Puszczy Białowieskiej. Osobników jest coraz więcej.
Autor: msb/rp / Źródło: lasy.gov.pl
Źródło zdjęcia głównego: lasy.gov.pl