Stado 偶ubr贸w w Puszczy Boreckiej liczy ju偶 90 sztuk. To maksymalna liczba tych zwierz膮t, jak膮 mo偶e wykarmi膰 puszcza. Zajmuj膮cy si臋 stadem naukowcy zak艂adali, 偶e taka liczebno艣膰 stada zostanie osi膮gni臋ta w 2015 roku.
Maksymaln膮 liczebno艣膰 stada 偶ubr贸w dla Puszczy Boreckiej na Mazurach kilka lat temu okre艣lili naukowcy. - Trzeba pami臋ta膰, 偶e opr贸cz 偶ubr贸w mamy jeszcze sarny, 艂osie, jelenie - te wszystkie stworzenia jedz膮 to samo, co 偶ubry. Las musi wykarmi膰 je wszystkie - m贸wi nadle艣niczy Nadle艣nictwa Borki, Krzysztof Wyrobek.
Jak dodaje, 偶ubr potrzebuje dla siebie przestrzeni. - Nie sztuka jest st艂oczy膰 zwierz臋ta w lesie, nie zapewniaj膮c im odpowiednich warunk贸w do bytowania - podkre艣la. Na razie nie wiadomo, ile m艂odych 偶ubr贸w urodzi艂o si臋 w tym roku. Wyrobek jednak widzia艂 ju偶 pi臋膰 m艂odych cielak贸w. - Do jesieni zwierz臋ta te chodz膮 po puszczy wolno, dopiero przed zim膮 zbieraj膮 si臋 w stado i wtedy mo偶na policzy膰, ile m艂odych przysz艂o na 艣wiat danego roku - wyja艣nia Wyrobek. Pi臋膰 m艂odych, kt贸re widzia艂 nadle艣niczy w jednej gromadce, to sporo. Zdaniem le艣nika fakt, 偶e stado ju偶 osi膮gn臋艂o wielko艣膰 zak艂adan膮 na 2015 rok, 艣wiadczy o dobrostanie 偶ubr贸w w Puszczy Boreckiej.
My艣liwi sk艂adaj膮 si臋 na 偶ubry Od kilkunastu lat nadle艣nictwo Borki dokarmia zim膮 偶ubry, serwuj膮c im m.in. siano, kiszonk臋 i b臋d膮ce 偶ubrzym przysmakiem buraki. Roczne utrzymanie jednego 偶ubra kosztuje nadle艣nictwo 3 tys z艂. Pieni膮dze na utrzymanie stada pochodz膮 m.in. z op艂at, jakie wnosz膮 dewizowi my艣liwi za odstrza艂 eliminacyjny chorych i starych sztuk - w innych regionach odstrza艂y takie robi膮 sami le艣nicy, nie za艣 poluj膮cy na dzikie zwierz臋ta ludzie. 呕ubry w Puszczy Boreckiej 偶yj膮 od 1956 r., kiedy to naukowcy z Polskiej Akademii Nauk przywie藕li je do zagrody w Wolisku. Kilka lat p贸藕niej podczas jej remontu stado uciek艂o do lasu i od tej pory 偶yje na wolno艣ci.
Autor: xyz/ms / 殴r贸d艂o: PAP