Dermatolog Łukasz Preibisz wyjaśniał ryzyko związane z opalaniem się, czym jest czerniak i jak zapobiegać powstaniu zmian nowotworowych.
TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?
Czerniak złośliwy (z łac. melanoma malignum, ang. malignant melanoma) to złośliwy nowotwór skóry, błon śluzowych albo błony naczyniowej gałki ocznej. Wywodzi się z komórek barwnikowych wytwarzających melaninę, melanocytów.
Złośliwy i śmiertelnie niebezpieczny
Charakteryzuje się dużą złośliwością z powodu szybkiego wzrostu, wczesnych i licznych przerzutów oraz niewielkiej podatności na leczenie. - Należy do nowotworów, w których przeżywalność wynosi 5 proc., czyli po pięciu latach od wykrycia 95 proc. pacjentów umiera - przyznał dermatolog Łukasz Preibisz.
Jednak, jak zauważył Preibisz, wcześnie wykryty jest względnie łatwy do wyleczenia. Szczególnie w lato, kiedy dużo się opalamy, bardzo ważne jest oglądanie swojego ciała i zwracanie uwagi na wszelkie zmiany skórne, jakie powstają.
W przypadku wątpliwości czy nowy pieprzyk jest tylko niewinną zmianą, czy czymś niebezpiecznym, należy udać się na wizytę do dermatologa. W gabinecie znajdują się odpowiednie urządzenia umożliwiające specjaliście przyjrzenie się plamce i ocenę, czy należy to wycinać, czy nie ma się czym przejmować.
Najpopularniejsze typy
- Są dwa rodzaje czerniaka - podkreślił dermatolog. Jednym z nich jest czerniak szerzący się powierzchownie (ang. superficial spreading melanoma, SSM). To najczęstsza odmiana - stanowi około 60-70 proc. wszystkich zdiagnozowanych przypadków. Jest dość mało wybredny - atakuje zarówno starszych, jak i młodszych, u których jest najczęściej diagnozowany.
Drugim rodzajem jest czerniak guzkowy (ang. nodular melanoma, NM). Stanowi 10-30 proc. przypadków i wychodzi ze znamion barwnikowych bądź ze skóry zdrowej. To najgorzej rokująca odmiana ze wszystkich, grożąca przerzutami. Zwykle diagnozuje się go u osób starszych.
Rozsądek i profilaktyka
By minimalizować ryzyko zachorowania należy odpowiednio zabezpieczać skórę przed wpływem promieni słonecznych. Koniecznie trzeba używać filtrów dopasowanych do karnacji oraz lepiej unikać długiego przebywania na palącym słońcu.
Poparzenie słoneczne, czyli sytuacja, w której jesteśmy spieczeni na czerwono, nie tylko boli, ale grozi mnóstwem innych powikłań, z których najgroźniejszy jest właśnie czerniak. Opalanie się jest najbezpieczniejsze rano i późnym popołudniem, gdy słońce nie jest tak silne.
Autor: stella/mk / Źródło: TVN Meteo Active
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock