14 lutego minęło 25 lat od zaobserwowania na zdjęciu "niebieskiej kropki". Obraz wykonał Voyager 1, czyli pierwsza sonda kosmiczna. Członek zespołu misji opisał zdjęcie słowami: "Spójrz ponownie na tę kropkę. To nasz dom. To my...".
Ćwierć wieku minęło od czasu, gdy sonda kosmiczna Voyager 1 zwróciła po raz ostatni swoje narzędzia pokładowe w stronę Ziemi i wykonała przejmujące zdjęcie. Na pierwszy rzut oka nie widać nam nic specjalnego, ale na powierzchni zaledwie niecałej połowy piksela skupia się jedna bladoniebieska kropka. Ten punkt to nasza Ziemia.
- 25 lat temu Voyager 1 spojrzał w tył i zobaczył niknący obraz Ziemi w postaci bladoniebieskiej kropki, który wciąż nie przestaje zadziwiać każdorazowo kiedy pomyślimy, że to nasz dom - mówi Ed Stone jeden z naukowców misji Voyager.
W kosmosie od blisko pół wieku
Sonda Voyager 1 została wystrzelona 5 września 1977 roku. Od tamtej pory przemierza wszechświat. 14 lutego 1990 roku znalazła się na wysokości Plutona, zbliżając się do krańca naszego Układu Słonecznego. Wtedy, na polecenie ówczesnego członka zespołu misji Carla Sagana, skierowano w kierunku Ziemi rejestrator, który znajduje się na pokładzie Voyagera, by wykonać pożegnalną fotografię.
Kolorowe pasma w tle zdjęcia są efektem rozproszonego światła na częściach aparatu sondy. Co ciekawe obejmuje ono także inne planety m.in. Neptun, Uran, Saturn, Jowisz i Wenus.
Nasza planeta widoczna jest na tym zdjęciu w odległości 6 mld km. Wydaje się to ogromną odległością, ale w kosmicznej rzeczywistości jest to niewielki odcinek. W przestrzeni międzygwiazdowej odległość liczy się w latach świetlnych, a 6 mld km, to zaledwie 5,5 godziny świetlnej.
Podróż w nieznane
Obecnie sonda znajduje się w odległości blisko 20 miliardów kilometrów od Ziemi, czyli ponad trzy razy dalej, niż 25 lat temu. Gdyby dziś wykonać taką fotografię, otrzymalibyśmy zdjęcie, na którym Ziemia byłaby 10 razy mniejsza, niż tym z 14 lutego 1990 roku. Naukowcy informują, że nie ma już możliwości wykonania takiego zdjęcia, ponieważ sonda potrzebuje energii, aby zdobyć i przesłać na Ziemię cenne informacje o kosmosie.
Carl Sagan napisał książkę pt. "Błękitna Kropka". W niej trafnie i wzruszająco określił ten niewielki punkt: "Spójrz ponownie na tę kropkę. To nasz dom. To my. Na niej wszyscy, których kochasz, których znasz. O których kiedykolwiek słyszałeś. Każdy człowiek, który kiedykolwiek istniał, przeżył tam swoje życie..."
Autor: AD/mk / Źródło: NASA, wikipedia.org
Źródło zdjęcia głównego: NASA