Zbadali szczep SARS-CoV-2, który teraz opanowuje świat. Wnioski? Bardziej zaraźliwy, ale mniej groźny

[object Object]
Co musisz wiedzieć o koronawirusie? Ministerstwo Zdrowia radziKancelaria Premiera
wideo 2/21

Badania przeprowadzone przez międzynarodowy zespół naukowców wykazały, że szczep koronawirusa SARS-CoV-2, z którym aktualnie zmagają się chorzy na COVID-19 na niemalże całym świecie, do USA trafił z Europy. Jak zaznaczają badacze, istnieją solidne dowody na to, że za sprawą mutacji wirus ten jest bardziej zaraźliwy, ale nie wykazuje tendencji, by zakażone nim osoby ciężej przechodziły COVID-19.

- (Nowy szczep wirusa - przyp. red.) to obecnie dominująca forma zakażania się ludzi - powiedziała w rozmowie z CNN Erica Ollmann Saphire z Coronavirus Immunotherapy Consortium, będącego częścią pozarządowej organizacji badawczej La Jolla Institute for Immunology z siedzibą w Kalifornii, która wraz z kilkunastoma naukowcami pracowała nad tym badaniem. Jego wyniki, opublikowane w czasopiśmie "Cell", opierają się na wcześniejszych ustaleniach zespołu, które pojawiły się we wstępnej wersji publikacji naukowej (preprincie) udostępnionej w kwietniu.

"Nowy wirus jest sprawniejszy"

Teraz zespół poszedł o krok dalej i nie tylko sprawdził więcej sekwencji genetycznych, lecz także przeprowadził eksperymenty na ludziach, zwierzętach i komórkach w laboratoriach. Wyniki pokazują, że nowa odmiana wirusa jest bardziej powszechna i bardziej zaraźliwa niż jej poprzedniczki.

- Wiemy, że nowy wirus jest sprawniejszy. Jednak na pierwszy rzut oka nie wygląda na to, by był groźniejszy - powiedziała Saphire.

Mutacja wpływa na białko kolczaste - strukturę używaną przez wirusa, by dostać się do komórek, które infekuje. Teraz badacze sprawdzają, czy ma to wpływ na to, czy wirus może być kontrolowany przez szczepionkę. Te obecnie testowane są w większości ukierunkowane na białko kolczaste, ale zostały stworzone jeszcze na podstawie starszych szczepów wirusa.

Schemat budowy koronawirusaTVNMETEO.PL/PAP

Mutacje SARS-CoV-2

Badania potwierdzają wcześniejsze doniesienia sugerujące, że mutacja sprawiła, że nowy wariant wirusa stał się bardziej powszechny. Naukowcy nazywają go G614 i przekonują, że prawie całkowicie zastąpił on pierwszą odmianę, która rozprzestrzeniła się w Europie i USA, nazywaną D614.

"Nasze badania o globalnym zasięgu pokazują, że wariant G614 rozprzestrzenił się szybciej niż D614. Naszym zdaniem ten szczep może być bardziej zaraźliwy. Nie znaleźliśmy dowodów na to, by wpływał on na stopień zaawansowania choroby" - napisali w "Cell" naukowcy z biolożką Bette Korber na czele.

Zdaniem Lawrence'a Younga, profesora onkologii medycznej z brytyjskiego University of Warwick, to mogą być dobre wieści.

"Obecne badania sugerują, że choć wariant G614 może być bardziej zaraźliwy, to nie jest bardziej patogenny. Jest nadzieja, że w miarę rozprzestrzeniania się zakażenia SARS-CoV-2 wirus może stać się mniej patogenny" - napisał Young w oświadczeniu.

G614

Zespół naukowców badał próbki pobrane od różnych pacjentów z całej Europy i Stanów Zjednoczonych i dokonał sekwencji genomów. Porównał je z tymi, które były dostępne publicznie. To pomogło specjalistom opracować mapę rozprzestrzeniania się tych dwóch szczepów.

"Do 1 marca 2020 roku wariant G614 był rzadko spotykany poza Europą, ale pod koniec marca jego częstotliwość występowania na całym świecie wzrosła" - napisali naukowcy, dodając, że nawet gdy szczep D614 powodował rozległe epidemie, w takich miejscach jak Walia, czy amerykański stan Waszyngton, to nowy wariant - G614 - "przejmował kontrolę" zawsze wtedy, gdy tylko się pojawił.

"Wzrost częstotliwości występowania G614 często pojawiał się na długo po tym, gdy wprowadzano nakaz pozostawania w domach" - napisali naukowcy. Jest jednak kilka wyjątków, gdzie starsza forma D614 nigdy nie została zastąpiona nowszą. Tak było między innymi w kalifornijskim hrabstwie Santa Clara oraz na Islandii.

Zdaniem badaczy większa zaraźliwość nowym szczepem SARS-CoV-2 może być spowodowana tym, że szybciej namnaża się on w drogach oddechowych: nosie, gardle czy zatokach. Ale testy przeprowadzone na tysiącu zakażonych pacjentów nowym szczepem w Wielkiej Brytanii nie wykazały, by przebieg choroby COVID-19 był poważniejszy niż w przypadku tych, którzy złapali stary szczep.

- Wszystkie wyniki potwierdziły, że szczep G był od trzech do dziewięciu razy bardziej zaraźliwy niż szczep D. Mamy teraz dowody w postaci eksperymentu, które częściowo potwierdzają to, co przedstawiła Bette Korber - przekazał David Montefiori z Uniwersytetu Duke'a w Karolinie Północnej, który wraz ze współpracownikami testował wirusa w laboratorium w Wielkiej Brytanii.

Da się go zneutralizować

Jak przekazała Erica Ollmann Saphire, mutacja G614 może być zneutralizowana przez surowicę pobraną z krwi od ludzi, którzy przebyli chorobę wywołaną koronawirusem. Jej zespół zbadał krew pochodzącą od sześciu osób z San Diego, które wygrały walkę z COVID-19.

- Sprawdziliśmy, czy zakres przeciwciał w ich krwi był równie skuteczny w neutralizowaniu nowego szczepu wirusa, tak jak i starego. Okazało się, że było trochę lepiej - powiedziałą Saphire, dodając, że była to ulga.

Badacze obawiali się tego, że jeśli nowa mutacja wirusa będzie namnażała się szybciej i na wyższym poziomie, to jej zneutralizowanie przez układ odpornościowy będzie wymagało większego wysiłku. - U sześciu osób z San Diego tak nie było - dodała badaczka.

Naukowcy zaznaczają jednak, że potrzeba więcej badań, by dowiedzieć się, jak te zmiany mogą wpłynąć na stan epidemii oraz pacjentów.

- Możliwe są pewne konsekwencje w pracy nad szczepionką. Badamy je - powiedział Montefiori. Specjaliści będą przyglądać się także innym mutacjom, które mogą się pojawić.

- Należy zachować czujność - przestrzegała Saphire.

Autor: dd/map / Źródło: CNN

Źródło zdjęcia głównego: NIAD (CC BY 2.0)

Pozostałe wiadomości

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia przed ulewnym deszczem. W kolejnych dniach prognozowane są przymrozki. Ostrzeżenia przed nimi mogą objąć cały kraj.

Alerty IMGW przed ulewami. Później przymrozki obejmą całą Polskę

Alerty IMGW przed ulewami. Później przymrozki obejmą całą Polskę

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Gdzie jest burza? W poniedziałek wieczorem nad częścią kraju pojawiają się wyładowania atmosferyczne, którym towarzyszą opady deszczu. Sprawdź, gdzie jest burza, i śledź aktualną sytuację pogodową w Polsce na tvnmeteo.pl.

Wieczór głośny od grzmotów. Gdzie jest burza?

Wieczór głośny od grzmotów. Gdzie jest burza?

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro, czyli na wtorek 5.03. W nocy pojawią się opady deszczu, a miejscami także deszczu ze śniegiem i śniegu. W dzień również ma padać. Termometry wskażą od 4 do 12 stopni.

Pogoda na jutro - wtorek, 5.03. W części kraju spadnie śnieg i deszcz ze śniegiem

Pogoda na jutro - wtorek, 5.03. W części kraju spadnie śnieg i deszcz ze śniegiem

Źródło:
tvnmeteo.pl

W nadchodzących dniach w części kraju pojawią się opady deszczu ze śniegiem i samego śniegu. Miejscami temperatura maksymalna nie przekroczy 3 stopni Celsjusza.

Czeka nas zimowy epizod. Pogoda na 5 dni

Czeka nas zimowy epizod. Pogoda na 5 dni

Źródło:
tvnmeteo.pl

W weekend na jednej z najdłuższych autostrad w stanie Ohio pojawili się nietypowi uczestnicy ruchu drogowego.

Konie biegały po autostradzie. I to pod prąd

Konie biegały po autostradzie. I to pod prąd

Źródło:
Reuters

Zawartość kokainy i innych narkotyków w rzymskim powietrzu rośnie - donoszą eksperci z włoskiego Komitetu Badań Naukowych. O tym, że w ciągu ostatnich 10 lat zawartość kokainy w powietrzu wzrosła aż o 60 procent, można przeczytać w poniedziałkowym wydaniu dziennika "Il Messaggero".

Coraz większa zawartość narkotyków w powietrzu w Rzymie

Coraz większa zawartość narkotyków w powietrzu w Rzymie

Źródło:
PAP, ilfattoquotidiano.it,

W marcu czasami będzie chłodniej niż w lutym. Jakiej temperatury możemy się spodziewać w najbliższych dniach? Czy ciepło powróci? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: na północy rodzi się mroźny wyż

Pogoda na 16 dni: na północy rodzi się mroźny wyż

Źródło:
tvnmeteo.pl

Żarłacz biały został wyrzucony na brzeg we wschodniej Australii. Przed wypłynięciem na ląd zwierzę od pewnego czasu krążyło w pobliżu brzegu, widocznie cierpiąc. Jak podejrzewają eksperci, rekin mógł się czymś zatruć lub być chory.

Rekin wyrzucony na plażę. "Nigdy nie widziałem czegoś takiego"

Rekin wyrzucony na plażę. "Nigdy nie widziałem czegoś takiego"

Źródło:
ABC News, The Guardian

Para supermasywnych czarnych dziur o rekordowej masie została zmierzona przez naukowców. Obiekty te znajdują się bardzo blisko siebie, ale do połączenia się w jedność dzielą je miliardy lat świetlnych. Badania sugerują, że może to wynikać właśnie z ich niezwykłej masy.

To najcięższa para czarnych dziur, jaką udało się zmierzyć

To najcięższa para czarnych dziur, jaką udało się zmierzyć

Źródło:
NOIR Lab

Biegacze opanowały stan Utah. Po zimowej burzy, której towarzyszyły silne podmuchy wiatru, ulice dwóch miast wypełniły się roślinami jak z westernu, a miejscami uformowały się trzymetrowe góry charakterystycznych, kulistych kwiatostanów. W usuwaniu roślin pomóc musiały lokalne władze.

"Armagedon biegaczy" na ulicach

"Armagedon biegaczy" na ulicach

Źródło:
Reuters, The Guardian, KMYU

Wulkan La Cumbre wybuchł na wyspach Galapagos w Ekwadorze. W nocy z soboty na niedzielę zaczął on wyrzucać z siebie strumienie żarzącej się lawy. Jak przekazały władze, to największa erupcja z tego stożka, jaką udało się do tej pory zarejestrować.

Lawa spływała strumieniami do oceanu. Pierwsza tak duża erupcja

Lawa spływała strumieniami do oceanu. Pierwsza tak duża erupcja

Źródło:
Reuters

Ulewy nawiedziły północną Argentynę. W mieście Corrientes nad rzeką Paraną w ciągu zaledwie kilku godzin spadło 300 litrów wody na metr kwadratowy, co spowodowało poważne podtopienia. Jak przekazały władze, była to katastrofa o niespotykanej skali.

Po ulewach pływali po mieście pontonami

Po ulewach pływali po mieście pontonami

Źródło:
Reuters, Meteored.com.ar

Zorza polarna była widoczna zeszłej nocy nad Polską. Szczególnie dobre warunki do obserwacji zjawiska wystąpiły w północnej części kraju. Zdjęcia i nagrania zorzy otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Na polskim niebie pojawiła się barwna łuna

Na polskim niebie pojawiła się barwna łuna

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt 24, Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl

Zima zawitała do Kalifornii - i to bezpośrednio pod drzwi. Pracownicy ośrodka narciarskiego w górach Sierra Nevada przekonali się o tym na własnej skórze, gdy rano otworzyli drzwi i zobaczyli warstwę śniegu sięgającą niemal górnej framugi. W ciągu doby spadło tam niemal 90 centymetrów śniegu.

Taki widok zastali po otwarciu drzwi

Taki widok zastali po otwarciu drzwi

Źródło:
CNN, Sugar Bowl Resort

Rekordowo ciepły luty nie jest zwykłą anomalią, ale skutkiem zmian klimatycznych zachodzących na całym świecie. Profesor Bogdan Chojnicki z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu tłumaczył, że w walce z globalnym ociepleniem coraz trudniej będzie nam liczyć na oceany - ta naturalna "chłodnica" naszej planety sama staje się coraz cieplejsza. Naukowiec ostrzegł, że skutki zmian klimatycznych odczujemy wszyscy.

Ciepły luty nie był wyjątkiem, ale nową regułą. "Nie cieszyłbym się z tych zmian"

Ciepły luty nie był wyjątkiem, ale nową regułą. "Nie cieszyłbym się z tych zmian"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Lawiny porwały turystów na północy Japonii. Jak przekazali funkcjonariusze policji, w niedzielę doszło do dwóch niepowiązanych ze sobą wypadków. Zginęły dwie osoby.

Dwie lawiny, dwie ofiary śmiertelne

Dwie lawiny, dwie ofiary śmiertelne

Źródło:
PAP, NHK, The Japan News

Strażacy walczą z "potwornym" pożarem, który od prawie tygodnia szaleje w Teksasie. W wyniku żywiołu życie straciły co najmniej dwie osoby. Ogień pochłonął obszar liczący ponad 400 tysięcy hektarów, co czyni go największym pożarem odnotowanym w tym stanie.

Pożary w Teksasie. Ogień strawił ponad 400 tysięcy hektarów ziem

Pożary w Teksasie. Ogień strawił ponad 400 tysięcy hektarów ziem

Źródło:
Reuters, CNN

Wulkan Popocatepetl jest drugą najwyższą górą Meksyku. W sobotę znów dał o sobie znać i wyrzucił w powietrze chmurę dymu i popiołu. Wzbiła się ona na wysokość kilku kilometrów.

Popocatepetl znowu niepokoi

Popocatepetl znowu niepokoi

Źródło:
ENEX, volcanodiscovery.com, gob.mx

Zambia i sąsiednie Zimbabwe zmagają się z niespotykaną od dekad suszą. Wodospady Wiktorii, uznawane za jeden z siedmiu naturalnych cudów świata, po wielu tygodniach suszy, zamiast kaskad wody pokazują turystom skalne ściany. Prezydent Zambii ogłosił stan wyjątkowy.

Jeden z naturalnych cudów świata wysycha. Ogłoszono stan wyjątkowy

Jeden z naturalnych cudów świata wysycha. Ogłoszono stan wyjątkowy

Źródło:
PAP, Reuters, AP

Za nami miesiąc, który zapisał się w historii meteorologii. Choć w kalendarzu był luty, to pogodowo przenieśliśmy się do kwietnia. Zwłaszcza w ostatnich dniach, kiedy termometry pokazywały blisko 20 stopni Celsjusza.

Oto wykres, który powinien nas niepokoić

Oto wykres, który powinien nas niepokoić

Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Śnieżyce nawiedziły Kalifornię. Gwałtowna aura spowodowała, że tysiące domów zostało pozbawionych prądu. Miejscami pokrywa śnieżna może przekraczać trzy metry.

Tysiące domów bez prądu. Śnieżyce w USA

Tysiące domów bez prądu. Śnieżyce w USA

Źródło:
Reuters, The Guardian

Wiosna w Tatry przyszła wyjątkowo wcześnie. Po rekordowo ciepłym lutym śniegu w dolinach w większości miejsc już próżno szukać. Ten leży w wyższych partiach gór, gdzie obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego.

Śnieg w lutym leżał w Zakopanem zaledwie kilka dni

Śnieg w lutym leżał w Zakopanem zaledwie kilka dni

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, PAP

Brazylijski stan Acre zmaga się z powodziami. W mieście Brasielia sytuacja nigdy nie była tak trudna. Setki mieszkańców zostało bez dachu nad głową, a tysiące przesiedlono. Skutki żywiołu można zobaczyć na nagraniach z drona.

"Wszystko zostało zalane. Niczego nie udało się uratować

"Wszystko zostało zalane. Niczego nie udało się uratować

Źródło:
Reuters

Do Polski zbliża się ochłodzenie. Zima nie wraca, ale jak podkreślił rzecznik prasowy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski, zapanuje "wczesna wiosna". Po niespotykanie ciepłym lutym pogoda zacznie pasować do kalendarza. Synoptyk przekazał również, jakiej aury możemy spodziewać się w czasie Wielkanocy i na początku kwietnia.

Jaki będzie marzec i co z pogodą w Wielkanoc? IMGW prognozuje

Jaki będzie marzec i co z pogodą w Wielkanoc? IMGW prognozuje

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Śnieg pokrył w sobotę rano niektóre obszary zachodniej Anglii. Warunki do podróżowania były trudne. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie zimowych opadów w Bristolu.

"Taka pogoda dziś przywitała nas w Bristolu"

"Taka pogoda dziś przywitała nas w Bristolu"

Źródło:
BBC, Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Testy systemu ostrzegania przed tsunami przeprowadzono w piątek w Lizbonie przy Placu Handlowym. Specjaliści podkreślają, że stolica Portugalii jest w znacznym stopniu narażona na trzęsienie ziemi, które może doprowadzić do powstania groźnych fal.

Lizbona testuje system ostrzegania przed tsunami. "Duże ryzyko trzęsienia ziemi"

Lizbona testuje system ostrzegania przed tsunami. "Duże ryzyko trzęsienia ziemi"

Źródło:
PAP

Sycylia zmaga się z poważną suszą. Brak opadów zimą sprawił, że dostęp do słodkiej wody jest mocno ograniczony. Mieszkańcy muszą magazynować deszczówkę.

Po wodę chodzą do fontanny, wanny napełniają na zapas

Po wodę chodzą do fontanny, wanny napełniają na zapas

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Tak ciepłego lutego w Polsce nie było od ponad 100 lat. Już na samym początku miesiąca zaczęły pojawiać się pierwsze oznaki wiosny. - Właściwie można powiedzieć, że nie tyle wiosna przychodzi wcześniej, co skraca się zima - skomentował rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski. - To już nie będzie to, co kiedyś, gdy temperatura ujemna utrzymywała się kilkanaście czy kilkadziesiąt dni. To już się zmieniło - powiedział.

Zima się skróciła. "To już nie będzie to, co kiedyś"

Zima się skróciła. "To już nie będzie to, co kiedyś"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl