Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia ratunkowego ostrzegają, że w górach panują trudne warunki i poruszanie się po nich wymaga bardzo dużego doświadczenia i umiejętności oraz zdolności do oceny lokalnego zagrożenia lawinowego.
W Tatrach obowiązuje trzeci w pięciostopniowej rosnącej skali stopień zagrożenia lawinowego. Warunki są w znacznej mierze bardzo niekorzystne. W górach zalega dużo świeżego śniegu. Niektóre szlaki, zwłaszcza te graniowe, są nieprzetarte bądź pozawiewane przez wiatr. Miejscami utworzyły się nawisy i głębokie zaspy.
Na Kasprowym Wierchu całkowita pokrywa śnieżna wynosi 185 centymetrów, nad Morskim Okiem 92 cm, a w Zakopanem 31 cm.
Niski pułap chmur w partiach graniowych znacznie utrudnia widzialność. Szlaki dojściowe do schronisk są w większości przetarte, jednak pod warstwą świeżego śniegu zalega warstwa lodu bądź starszy twardy i zmrożony śnieg.
Niebezpieczne warunki w górach
Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia przed intensywnymi opadami śniegu. Przewidują przyrost pokrywy śnieżnej powyżej 500 metrów n.p.m. o 15-20 cm. Najintensywniejsze opady wystąpią w nocy i piątek rano.
Według komunikatu TOPR pokrywa śnieżna na wielu stromych stokach jest związana umiarkowanie bądź słabo. Zejście lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu dodatkowym, w szczególności na stromych stokach. W pewnych sytuacjach duże, a w nielicznych przypadkach także bardzo duże lawiny mogą schodzić samoistnie. Ratownicy zalecają unikać stromych stoków. Konieczne jest zachowanie elementarnych środków bezpieczeństwa.
Silny wiatr wraz z opadem śniegu utworzył znaczne depozyty śnieżne na twardym podłożu na wszystkich wystawach. W dolnej części Tatr na mokrej niestabilnej warstwie zalega świeży śnieg. Należy uważać na depozyty śnieżne w depresjach, pod ścianami i w rejonie grani.
Lawinowa "dwójka" w Bieszczadach
W Bieszczadach powyżej górnej granicy lasu obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Leży tam od pół do ponad metra śniegu.
- Zagrożenie lawinowe występuje przede wszystkim na północnych stokach. Dotyczy między innymi masywów połonin Caryńskiej i Wetlińskiej, Tarnicy, Małej i Wielkiej Rawki oraz Szerokiego Wierchu - powiedział w czwartek naczelnik bieszczadzkiej grupy GOPR Krzysztof Szczurek.
Z kolei w położonych niżej miejscowościach, m.in. w okolicach Cisnej i Ustrzyk Górnych, średnia pokrywa śnieżna wynosi 20 centymetrów. - Rano termometry pokazywały 3-4 stopnie mrozu. Jest bezwietrznie - mówił Szczurek. Dodał, że w góry należy wybierać się rano. - Przed każdym wyjściem sprawdzajmy aktualne prognozy pogody - zauważył.
Naczelnik bieszczadzkiej grupy GOPR przypomniał też, że idąc w góry musimy pamiętać o odpowiednim stroju i obuwiu. - Trzeba również zabrać ze sobą między innymi naładowany telefon komórkowy, a w nim aplikację "Ratunek" oraz ciepłe napoje - zaznaczył.
Autor: anw/map / Źródło: TOPR, TPN
Źródło zdjęcia głównego: TOPR