O godz. 9.42 rozpoczęło się jedno z najciekawszych zjawisk astronomicznych 2016 roku - zakrycie Wenus przez Księżyc. Bądź z nami i obejrzyj transmisję Karola Wójcickiego.
6 kwietnia jesteśmy świadkami dziennego zakrycia Wenus przez Księżyc. Zdarza się to, gdy Księżyc znajduje się w jednej linii pomiędzy Wenus a Ziemią, zakrywając tarczę pierwszej z planet. Księżyc jest kilka dni przed nowiem, na niebie widoczny jest więc jedynie jego cienki sierp.
Wenus jest najjaśniejszą planetą układu słonecznego, powinna być zatem dobrze widoczna na niebie, jednak zakrycie występuje blisko Słońca, co nie ułatwia obserwacji.
Jeśli jednak się uda, zakrycie Wenus przez Księżyc można dostrzec nawet gołym okiem. Wystarczy, że ustawimy się tak, aby Słońce było zasłonięte np. przez jakiś budynek. Najlepiej jednak obserwować to zjawisko przez lornetkę lub teleskop.
Przekaz na żywo
Jeśli nie macie specjalistycznego sprzętu, a nie chcecie przegapić jednego z najważniejszych wydarzeń astronomicznych 2016 roku, zapraszamy do oglądania go na żywo podczas transmisji "Z głową w gwiazdach LIVE".
Ważne informacje
Zakrycie Wenus nastąpiło o godz. 9.42 przy jasnym, cienkim brzegu Księżyca. Odkrycie planety wystąpi o godz. 10.39. Planeta pojawi się z drugiej strony naszego satelity, przy jego ciemnym brzegu. Będzie on oświetlony tzw. światłem popielatym, czyli poświatą widoczną na aktualnie nieoświetlonej części Księżyca.
Przy obserwacji zjawiska zachowajcie ostrożność. Dobrze by było gdyby Słońce było zasłonięte przez drzewo lub budynek, nawet jeśli oglądacie zakrycie przez teleskop lub lornetkę. Nakierowanie urządzenia na naszą gwiazdę centralną może być bowiem bardzo niebezpieczne dla wzroku.
Dużo chmur
Zaobserwowanie dziennego zakrycia Wenus przez Księżyc może być utrudnione przez pogodę. W środę w całej Polsce prognozujemy umiarkowane i duże zachmurzenie. Miejscami wystąpią przelotne opady deszczu, a na wschodzie, w centrum i na południu Polski zapowiadane są burze, z których lokalnie może spaść grad.
Zobacz jak w 2012 roku Księżyc zakrył inną planetę - Jowisza.
Autor: zupi/rp / Źródło: TVN Meteo