Zagrożenia pogodowe w Polsce. Kiedy wydawane są ostrzeżenia IMGW, a kiedy alerty RCB?

[object Object]
Jak wysyłane są alerty RCB?tvn24
wideo 2/7

Zagrożenia pogodowe w Polsce to między innymi burze, silny wiatr, upał, silny mróz czy zawieje śnieżne. Takie zjawiska meteorologiczne mogą okazać się niebezpieczne. To właśnie przed nimi wydawane są ostrzeżenia pogodowe dla Polski, przekazywane przez IMGW.

Ostrzeżenia pogodowe dla Polski wydaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW).Trzy stopnie alarmów meteorologicznych – od najniższego do najwyższego – IMGW oznacza kolorami: żółtym, pomarańczowym i czerwonym. W przypadku zdarzeń, które bezpośrednio zagrażają zdrowiu i życiu, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozsyła do mieszkańców danego terenu alert RCB.

Zagrożenia pogodowe w Polsce W Polsce ostrzeżenia przed niebezpiecznymi zjawiskami pogodowymi opracowuje, wydaje i przekazuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW).

Zagrożenia meteorologiczne, przed którymi ostrzega IMGW, to:

- silny wiatr, który przekroczy średnią prędkość 55 km/h lub w porywach 70 km/h,

- oblodzenie powstające, kiedy po opadach deszczu przy mrozie zamarza mokra nawierzchnia dróg,

- przymrozki w okresie wiosennej wegetacji,

- roztopy, gdy na przeważającym obszarze zalega pokrywa śnieżna o grubości co najmniej 10 centymetrów i nastąpi istotny wzrost temperatury powietrza powyżej zera stopni Celsjusza lub wystąpią opady deszczu, co spowoduje topnienie pokrywy,

- upał, gdy temperatura powietrza osiąga lub przekracza 30 stopni Celsjusza w ciągu minimum dwóch kolejnych dni,

- silny mróz, gdy temperatura powietrza spada do minus 15 stopni Celsjusza lub poniżej,

- intensywne opady deszczu powyżej 30 litrów na metr kwadratowy w ciągu 24 godzin,

- intensywne opady śniegu dające przyrost pokrywy śnieżnej powyżej 15 cm w ciągu 24 godzin,

- opady marznące powodujące gołoledź,

- zawieje lub zamiecie śnieżne, powodujące gwałtowne narastanie zasp i ograniczenie widzialności,

- silna mgła lub mgła intensywnie osadzająca szadź,

- burze lub burze z gradem, którym towarzyszą porywy wiatru powyżej 70 km/h lub opady deszczu powyżej 20 litrów na metr kwadratowy.

Zachowanie w czasie burzy (PAP/Maciej Zieliński/Adam Ziemienowicz)PAP/Maciej Zieliński/Adam Ziemienowicz

Ostrzeżenia pogodowe dla Polski

Kiedy prognozy wskazują, że któreś z wyżej wymienionych zjawisk będzie zagrożeniem w Polsce, IMGW wydaje stosowne ostrzeżenie pierwszego, drugiego lub trzeciego stopnia.

Stopnie alarmów meteorologicznych IMGW:

Najniższy, oznaczony kolorem żółtym – jest wydawany, kiedy prognozowane są warunki pogodowe sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk. Zjawiska te mogą powodować straty materialne oraz być zagrożeniem dla zdrowia i życia. Prowadzenie działalności podczas trwania tych zjawisk może być utrudnione i niebezpieczne. Możliwe są opóźnienia w ruchu drogowym, transporcie, zakłócenia w przebiegu imprez plenerowych lub ich odwołanie. IMGW zaleca przy tym stopniu alarmu ostrożność, śledzenie komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.Wyższy, oznaczony kolorem pomarańczowym – jest wydawany, kiedy prognozowane są niebezpieczne zjawiska meteorologiczne, które powodować mogą duże straty materialne oraz będące zagrożeniem zdrowia i życia. Zjawiska te lub ich skutki w dużym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Należy spodziewać się zakłóceń w codziennym życiu. IMGW zaleca przy tym stopniu alarmu dużą ostrożność, śledzenie komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej oraz dostosowanie planów do warunków pogodowych. Konieczne jest przestrzeganie wszystkich zaleceń wydawanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Najwyższy, oznaczony kolorem czerwonym – jest wydawany, kiedy prognozowane są groźne zjawiska meteorologiczne, które powodować mogą bardzo duże straty lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Zjawiska te lub ich skutki uniemożliwiają prowadzenie działalności. Przy trzecim stopniu alarmu należy być przygotowanym na znaczące zakłócenia w codziennym funkcjonowaniu. IMGW zaleca najwyższą ostrożność, częste śledzenie komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Konieczne jest przestrzeganie wszystkich zaleceń wydawanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia.Prognoza zagrożeń IMGW Ostrzeżenia meteorologiczne mają dość krótki okres ważności. Najczęściej dotyczą tego samego lub kolejnego dnia. W dłuższej perspektywie IMGW publikuje prognozę zagrożeń, która ważna jest przez trzy kolejne doby. Dzięki niej IMGW sygnalizuje możliwość wystąpienia niebezpiecznych zjawisk pogodowych. Na stronie Instytutu znajdziemy także dynamiczne mapy zagrożeń pogodowych, zawierające ostrzeżenia meteorologiczne i hydrologiczne.

Alerty pogodowe w Polsce – Alert RCB

W przypadku zdarzeń, które bezpośrednio zagrażają zdrowiu i życiu, rozsyłany jest alert RCB. Trafia on za pośrednictwem wiadomości SMS do osób znajdujących się na terenie danego województwa lub powiatu.

Alert RCB rozsyłany jest przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Nie trzeba się na niego zapisywać, nie trzeba też instalować żadnej aplikacji. Wiadomości są bezpłatne i żaden operator nie może doliczyć za nie dodatkowych kosztów.

Autor: aw / Źródło: Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości