To był najgorętszy w historii pomiarów meteorologicznych czerwiec na Ziemi. Stał się czternastym z rzędu rekordowo ciepłym miesiącem. Amerykańscy naukowcy podali również, że średnia temperatura podczas pierwszego półrocza 2016 roku była o ponad jeden stopień wyższa od normy.
Naukowcy z Narodowej Administracji ds. Oceanów i Atmosfery (NOAA) poinformowali, że za nami wyjątkowo gorący czerwiec. Temperatura powietrza w tym okresie w wielu regionach była dużo wyższa od średniej wieloletniej z tego miesiąca, a co najważniejsze, pobiła rekord czerwcowej globalnej temperatury od początku pomiarów w 1880 roku. Dotychczas najgorętszym czerwcem był ten w 2015 roku, kiedy temperatura była o 0,88 st. C wyższa od średniej z danych z lat 1900-2000. Tegoroczny czerwiec stał się najcieplejszy od 137 lat, ponieważ średnia globalna temperatura powietrza przekroczyła normę o 0,9 st. C. Ponadto szósty miesiąc w 2016 roku jest czterdziestym czerwcem z rzędu, kiedy odnotowano średnią temperaturę wyższą od normy z XX wieku.
Zarejestrowano również miejsca, gdzie było chłodniej niż zazwyczaj. Tak było m.in. w centralnej części Ameryki Południowej.
Czternasty miesiąc z rzędu
Warto dodać, że specjaliści z NOAA zaobserwowali, że czerwiec stał się czternastym z rzędu miesiącem, który jest globalnie najgorętszy w porównaniu do odpowiadających im miesięcy z innych lat od początku pomiarów. Tym samym jest to najdłuższa taka seria w historii meteorologii.
Gorące pierwsze półrocze
Naukowcy przeanalizowali również pierwsze półrocze 2016 roku. Okazuje się, że okres od stycznia do końca czerwca również był najgorętszy w historii pomiarów meteorologicznych. Średnia temperatura na Ziemi była w tym okresie o 1,05 st. C wyższa od normy. Został pobity rekord z pierwszego półrocza 2015 roku o 0,2 st. C.
Autor: AD / Źródło: NOAA, weather.com
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/NOAA