"Wystarczy jedno potknięcie i wypadek gotowy". Jak się przed nim ustrzec?

[object Object]
Jakub Hornowski o warunkach w Tatrachtvn24
wideo 2/8

W Tatrach od kilku dni panują bardzo trudne warunki do uprawiania turystyki. Niektóre szlaki zamieniły się w lodowiska. Ładna, słoneczna aura panująca w górach kusi niedoświadczonych turystów, a ratownik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Jakub Hornowski przestrzega przed nieodpowiedzialnym zachowaniem.

Ładna pogoda - słoneczna, z niewielką liczbą chmur na niebie oraz z dość wysoką temperaturą sprzyja wyjściom w góry. Niestety, taka aura może być złudna, a tym własnie złudzeniom ulega wielu turystów. Topniejący w ciągu dnia śnieg w nocy na powrót zamarza. W takiej sytuacji od kilku lat często używa się pojęcia "szklane góry". Określenie należy potraktować dosłownie - na pokrywie śnieżnej powstaje cienka warstwa lodu. W połączeniu z okresem świątecznym, kiedy to w Tatrach panuje wzmożony ruch turystyczny, o wypadki nietrudno. Często na szlaki wyruszają osoby niedoświadczone z małą świadomością niebezpieczeństwa.

Pomóc może jedynie natychmiastowa reakcja

- Jest w tym momencie bardzo twardo. Po tym ciągu pogody, z jakim mieliśmy do czynienia przed kilkoma dniami, po prostu śnieg zrobił się twardy - mówił o warunkach na szlakach ratownik dyżurny Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Jakub Hornowski. Jak zaznaczył, wystarczy jedno potknięcie, niedoskonały krok i wypadek gotowy. W takich warunkach jedynie natychmiastowa reakcja może uratować życie.

Odpowiedniego zachowania w sytuacjach niebezpiecznych trzeba się uczyć - podkreślił Hornowski. Konieczna jest umiejętność hamowania czekanem, chodzenia w rakach i poruszania się w terenie śnieżnym. - Trzeba to mieć wgrane na poziomie wręcz odruchu. Nie jest to niestety stuprocentową gwarancją, że się uda - przestrzegał ratownik. - W terenie stromym przy tak twardych śniegach jedynie natychmiastowa reakcja daje jakąś szansę na zahamowanie, zatrzymanie się - zaznaczył.

Na lodzie zahamowanie jest niemożliwe

Warunki w Tatrach opisał jeden z turystów. Powiedział, że "lód" jest tak twardy, że nie można w niego wbić czekana.

- To nawet nie chodzi o lód. Na lodzie to jest już w ogóle jest zupełnie niemożliwe - przestrzegał Hornowski. Dodał jednak, że przez cały rok śniegi na pewno nie będą tak twarde, wobec "będzie się dało zatrzymać".

- W praktyce turystyki czy też taternictwa zimowego jest coś takiego jak zjeżdżanie po śniegu i w niektórych sytuacjach nie ma żadnego problemu i możemy jechać. Jak zaczynamy się rozpędzać, to po prostu przybieramy pozycję do hamowania i hamujemy - wytłumaczył. - Natomiast są takie dni - takie jak właśnie teraz, że wszelkie zjeżdżanie po tym śniegu może się skończyć bardzo, bardzo źle - zaznaczył ratownik.

Czarna seria i nieprzygotowanie

We wtorek po słowackiej stronie Tatr dwoje turystów w Polski wyruszyło na szlak w stronę schroniska Chata Teryho w Dolinie Małej Zimnej Wody. Jedna z osób pośliznęła sie na stromych śniegach. Pomimo interwencji ratowników nie udało się jej uratować.

Pomimo trudnych warunków panujących w Tatrach, na szlaki ruszają także nieprzygotowani turyści. Jedna z sytuacji, świadcząca o braku świadomości o panujących warunkach wydarzyła się również we wtorek. Grupa 45 osób, w tym trzy rodziny z dziećmi ruszyły w godzinach popołudniowych na drogę do Morskiego Oka. Zastała ich noc. Nie dysponując doświadczeniem górskim ani odpowiednim sprzętem - przede wszystkim latarką (najlepiej czołową) czy tez antypoślizgowymi raczkami, wezwali na pomoc ratowników TOPR oraz policję.

Jak tłumaczyło kilkoro z nich, myśleli, że do godziny 18 kursują fasiągi (bryczki konne). Prawda niestety jest taka, że dorożki przestają jeździć wcześniej. Rzecznik zakopiańskiej policji Krzysztof Waksmundzki poinformował w wtorek wieczorem, że zwiezione miały zostać osoby chore wymagające pomocy. Ratownicy TOPR nie podjęli akcji.

- Turyści muszą mieć na uwadze, że zimą zmrok zapada wcześniej, to znaczy około godziny 16 i do tej godziny też kursują wozy konne. Aktualnie nie ma zamieci śnieżnej, dużego mrozu, ani skrajnie trudnych warunków na drodze do Morskiego Oka, która jest odśnieżona i przejezdna na całej szerokości. Apelujemy o rozsądne planowanie wycieczek - powiedziała Paulina Kołodziejska z Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Grupa turystów zeszła z Morskiego Oka z pomocą policji
Grupa turystów zeszła z Morskiego Oka z pomocą policjitvn24

"Niemalże jak na lodowisku"

- Droga do Morskiego Oka ma taki minus, że kiedy przejdzie przez nią dużo ludzi, przejedzie kilkadziesiąt pojazdów, potrafi rzeczywiście być bardzo, bardzo śliska i to bez żartów. Na tak prostym niemalże odcinku asfaltu, przykrytym cienką warstwą śniegu dochodzi często do wypadków. Tam jest niemalże jak na lodowisku - przyznał Hornowski. Pokazuje to, że wyruszając zimą nawet na tak pozornie łatwy szlak turystyczny należy nastawić się na możliwie trudne warunki do wędrówki.

- Niestety zdarzają się takie sytuacje. Jedyne, co można robić, to edukować ludzi. Pogłębiać świadomość, że jesteśmy w terenie górskim, znajdując się w Tatrzańskim Parku Narodowym, gdziekolwiek w Tatrach - powiedział Hornowski. - Wiąże się to z pewnymi prawami, jak choćby takimi, że w nocy jest ciemno. Trzeba być do takiej sytuacji przygotowanym - podkreślił.

Do wypadku może oczywiście dojść również wtedy, gdy jesteśmy bardzo dobrze przygotowani i mamy wszystko dobrze zaplanowane.

- W zdecydowanej większości wypadek w górach wiąże się z ludzkim błędem - spuentował ratownik.

Najważniejsza jest świadomość warunków

Na stronie internetowej Tatrzańskiego Parku Narodowego codziennie aktualizowany jest komunikat turystyczny. Każda osoba wyruszająca w góry powinna go uważnie śledzić. W środę rano można było przeczytać, że zmrok zapada przed godziną 16. Widnieje również informacja, że "większość szlaków w części reglowej jest bardzo mocno oblodzona. Do przejścia niektórych odcinków, zwłaszcza stromych, niezbędne są podkładki antypoślizgowe lub raczki".

TPN przestrzega przed "bardzo trudnymi warunkami" w wyższych partiach Tatr. W komunikacie turystycznym zaznacza się, że "część szlaków jest bardzo twarda i oblodzona, na części śnieg jest przepadający. Silny, porywisty wiatr utrudnia poruszanie się. Do uprawiania turystyki w tej części Tatr niezbędne są raki i czekan. Nie polecamy wyjść powyżej górnej granicy lasu."

Jak podkreślał Hornowski, świadomość trudności, które można napotkać na szlakach, może znacznie zniwelować liczbę górskich wypadków.

Autor: ao/aw / Źródło: TVN24, tpn.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Lato rozsiadło się na dobre w ostatnich dniach sierpnia i nie chce nas opuścić. Prognozy na pierwsze tygodnie września, czyli początek meteorologicznej jesieni, zapowiadają kontynuację takiej pogody. Na drugą połowę miesiąca widać jednak pewną zmianę. To, co wynika dla nas z modeli meteorologicznych na nadchodzący miesiąc, sprawdziła synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Jaka pogoda na wrzesień? Trzy wielkie ośrodki prognostyczne są zgodne

Jaka pogoda na wrzesień? Trzy wielkie ośrodki prognostyczne są zgodne

Źródło:
tvnmeteo.pl

Trzy dziewczynki zginęły po zawaleniu się ściany budynku mieszkalnego w środkowym Meksyku. Do tragedii doszło po intensywnych ulewach, które nawiedziły region w nocy z piątku na sobotę. Mieszkańcom zagrażają dalsze intensywne opady deszczu.

Ściana przygniotła trójkę dzieci. Nie udało się ich ocalić

Ściana przygniotła trójkę dzieci. Nie udało się ich ocalić

Źródło:
PAP, Infobae, Aristegui Noticias

IMGW opublikował prognozę zagrożeń meteorologicznych na kolejne dni. Wynika z nich, że wrzesień przywita nas upalną aurą. W większości województw mogą zostać wydane ostrzeżenia drugiego stopnia.

Skwar nie powiedział ostatniego słowa. Prognoza ostrzeżeń IMGW

Skwar nie powiedział ostatniego słowa. Prognoza ostrzeżeń IMGW

Źródło:
IMGW

Na 1 września przypada początek meteorologicznej jesieni. To pierwsza okazja na przywitanie tej pory roku - do astronomicznej i kalendarzowej zostało nam jeszcze kilka tygodni.

Dziś pierwszy dzień meteorologicznej jesieni

Dziś pierwszy dzień meteorologicznej jesieni

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. Niedziela 1.09 przyniesie na ogół pogodną i słoneczną aurę. Na termometrach zobaczymy od 21 do 26 stopni Celsjusza. Aura korzystnie wpłynie na nasze samopoczucie.

Pogoda na dziś - niedziela, 1.09. Dużo słońca, do 26 stopni

Pogoda na dziś - niedziela, 1.09. Dużo słońca, do 26 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Po trochę chłodniejszym weekendzie przyjdzie kolejne uderzenie gorąca. Nowy tydzień przyniesie powrót słonecznej aury i upałów. Miejscami temperatura wzrośnie aż do 33 stopni Celsjusza.

Pierwsze dni września przyniosą nawet 33 stopnie w cieniu

Pierwsze dni września przyniosą nawet 33 stopnie w cieniu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na początku lipca kot o imieniu Finn zaginął w Middle River w stanie Minnesota. Jego właścicielka szukała go każdej nocy. Mruczka znaleziono dwa miesiące później w Monroe w stanie Waszyngton, które oddalone jest od jego domu o ponad 2400 kilometrów.

"Szukałam go każdej nocy". Zaginiony kot znaleziony ponad 2400 kilometrów od domu

"Szukałam go każdej nocy". Zaginiony kot znaleziony ponad 2400 kilometrów od domu

Źródło:
ENEX, KIRO7, yahoo.com

Na Pacyfiku przeprowadzono trudną akcję ratunkową. Niebezpieczna pogoda uwięziła załogę żaglówki na pełnym morzu, a jej kapitan zmarł. Na ratunek pasażerom ruszyli amerykańscy marynarze i członkowie straży przybrzeżnej. Zadania nie ułatwiał im jednak nadciągający huragan Gilma.

Kapitan zmarł, nadciągał huragan. Żaglówka uwięziona na Pacyfiku

Kapitan zmarł, nadciągał huragan. Żaglówka uwięziona na Pacyfiku

Źródło:
CBS News, US Coast Guard News

Nietypowy gość odwiedził Reportera24 podczas wycieczki na Słowację. Niedaleko pensjonatu w miejscowości Stary Smokowiec pojawił się niedźwiedź, który buszował w śmietniku w poszukiwaniu smakołyków. Chociaż zwierzęta te mogą wyglądać pociesznie, należy pamiętać o tym, że są to groźne drapieżniki.

"Szukał pewnie jakiejś pizzy". Nietypowy gość za oknem

"Szukał pewnie jakiejś pizzy". Nietypowy gość za oknem

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Bałtyk, na przestrzeni ostatnich dekad, wyraźnie się ogrzewa. Wzrost średniej temperatury wody niesie ze sobą szereg konsekwencji, takich jak podnoszenie się poziomu morza, wzrost intensywności ekstremalnych zjawisk pogodowych czy skokowe zmiany odczynu pH wody, która może stać się toksyczna dla wrażliwych organizmów.

Woda w Bałtyku jest coraz cieplejsza. "Przybywa fitoplanktonu, ubywa tlenu"    

Woda w Bałtyku jest coraz cieplejsza. "Przybywa fitoplanktonu, ubywa tlenu"    

Źródło:
PAP

W Malezji przerwano akcję przeszukiwania zapadliska, które w zeszły piątek otworzyło się pod stopami turystki. Służby ratunkowe oceniły, że prowadzenie działań w tym miejscu jest zbyt niebezpieczne. Strażakom udało się odnaleźć jedynie buty kobiety.

Szukali turystki, którą pochłonęła ziemia. Znaleźli tylko buty

Szukali turystki, którą pochłonęła ziemia. Znaleźli tylko buty

Źródło:
BBC, The Straits Times, tvnmeteo.pl

W północnej Portugalii trwa walka z pożarami. W piątek w wypadku śmigłowca, który wracał z misji gaśniczej i runął do rzeki Duero na północy kraju, zginęły co najmniej cztery osoby. Katastrofę przeżył pilot maszyny, jedna osoba wciąż jest poszukiwana.

Śmigłowiec gaśniczy runął do rzeki. Nie żyją cztery osoby

Śmigłowiec gaśniczy runął do rzeki. Nie żyją cztery osoby

Źródło:
Reuters, PAP

Tajfun Shanshan przemieszcza się nad Japonią, przynosząc powodzie błyskawiczne i wichury. Miejscami zanotowano rekordowe opady deszczu. W wyniku przejścia żywiołu zginęło sześć osób, a 120 odniosło rany.

Tajfun słabnie, ale ulewy nie odpuszczają

Tajfun słabnie, ale ulewy nie odpuszczają

Źródło:
PAP, NHK

Astronauci uwięzieni na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wrócą na Ziemię na pokładzie lotu SpaceX. NASA podjęła decyzję o przetransportowaniu załogi uszkodzonej kapsuły Boeing Starliner wraz z członkami innej misji. Rozwiązanie to sporo namieszało w planach agencji.

Utknęli na orbicie. Zamiast boeingiem, wrócą do domu statkiem konkurencji

Utknęli na orbicie. Zamiast boeingiem, wrócą do domu statkiem konkurencji

Źródło:
NASA, tvnmeteo.pl

Zorza polarna po raz kolejny pojawiła się na polskim niebie. W obserwacjach pomagała pogoda - w wielu regionach zachmurzenie było niewielkie. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Światła Północy pomalowały niebo nad Polską

Światła Północy pomalowały niebo nad Polską

Aktualizacja:
Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl

Pszczoła karłowata, występująca w południowej Azji w strefie klimatu tropikalnego, założyła na terenie Europy pierwszą kolonię - donosi międzynarodowy zespół naukowców. Odkrycie to wzbudziło niepokój wśród pszczelarzy, którzy obawiają się, że będzie ona miała negatywny wpływ na rodzime populacje pszczół i innych zapylaczy.

W Europie odkryto pierwszą kolonię inwazyjnej pszczoły

W Europie odkryto pierwszą kolonię inwazyjnej pszczoły

Źródło:
The Guardian, tvnmeteo.pl

Miauczenie, drapanie lub wsadzanie łapy w szparę pod drzwiami - na pewno niejeden właściciel kota zna te zachowania. Ale dlaczego mruczki to robią? Zamknięte drzwi wywołują w nich trzy rzeczy, których bardzo nie lubią.

Dlaczego koty nie lubią zamkniętych drzwi?

Dlaczego koty nie lubią zamkniętych drzwi?

Źródło:
LiveScience, tvnmeteo.pl

Myszy sieją spustoszenie na Wyspie Mariona, położonej między RPA a Antarktydą, od dziesięcioleci. Ekolodzy obserwują coraz większą liczbę ataków gryzoni na zagrożone wyginięciem albatrosy wędrowne. Ptaki te pod względem rozpiętości skrzydeł uznawane są za największe na świecie. Naukowcy mają pomysł na to, jak rozwiązać problem.

Myszy zjadają żywcem największe lotne ptaki świata

Myszy zjadają żywcem największe lotne ptaki świata

Aktualizacja:
Źródło:
LiveScience

W ubiegłym roku tylko Chiny, Stany Zjednoczone i Indie odnotowały większe emisje gazów cieplarnianych do atmosfery niż Kanada - wynika z nowego badania. Przyczyniła się do tego ogromna skala trwających od maja do września pożarów lasów.

Kanada awansowała w niechlubnym rankingu. Wystarczyło jej na to pięć miesięcy

Kanada awansowała w niechlubnym rankingu. Wystarczyło jej na to pięć miesięcy

Źródło:
PAP, Reuters, AFP, NASA, Copernicus, tvnmeteo.pl

Nad Półwysep Apeniński dotarł kolejny w tym sezonie antycyklon afrykański - alarmują włoscy meteorolodzy. Za sprawą Charona temperatura w najbliższych dniach może sięgać nawet 40 stopni Celsjusza. W ośmiu miastach we Włoszech, w tym w Rzymie i Florencji, obowiązuje w piątek najwyższy stopień alarmu z powodu kolejnej tego lata fali upałów.

Antycyklon Charon dotarł do Włoch. Będzie bezlitosny

Antycyklon Charon dotarł do Włoch. Będzie bezlitosny

Źródło:
PAP, Ilmeteo.it

W wyniku uderzenia pioruna zapłonął znajdujący się na terenie zoo w New Jersey budynek organizacji chroniącej żółwie morskie. Leczono w nim krytycznie zagrożone wyginięciem gatunki.

Piorun trafił w budynek, w którym znajdowały się krytycznie zagrożone żółwie

Piorun trafił w budynek, w którym znajdowały się krytycznie zagrożone żółwie

Źródło:
Reuters, northjersey.com, Sea Turtle Recovery

Indyjskie władze poinformowały o złapaniu wilka, który należał do grupy odpowiedzialnej za zabicie kilkorga osób w wioskach w dystrykcie Bahraich. Pozostałe osobniki są poszukiwane.

Wilki zabiły kilkoro dzieci i kobietę. Jednego złapano

Wilki zabiły kilkoro dzieci i kobietę. Jednego złapano

Źródło:
Reuters

Na szczęście tylko na strachu zakończyło się nieudane podejście do lądowania jednego z samolotów na lotnisku Fukuoka w Japonii. W czwartek w region uderzył tajfun Shanshan. Na nagraniu widać, jak pilot maszyny linii Jeju Air przegrywa walkę z silnym wiatrem.

Wiatr miotał samolotem. Nagranie

Wiatr miotał samolotem. Nagranie

Źródło:
Reuters

Los uśmiechnął się do pewnej mewy żyjącej w Dubrowniku, kiedy na jej drodze stanęła Violeta Kuštro. Kobieta pomogła rannemu i głodnemu ptakowi trafić do azylu dla zwierząt.

"Była tak przestraszona, że spędziła na skałach trzy dni"

"Była tak przestraszona, że spędziła na skałach trzy dni"

Źródło:
ENEX

Liczba śmiertelnych ofiar katastrofalnej powodzi w Sudanie wzrosła do 148, a dwa razy tyle osób jest rannych - poinformowały miejscowe media. Co gorsza, obfity deszcz nie przestaje padać, utrudniając niesienie pomocy humanitarnej. Zniszczonych zostało wiele domów, a także dróg i mostów.

Wielka woda zniszczyła wioski, a końca opadów nie widać

Wielka woda zniszczyła wioski, a końca opadów nie widać

Źródło:
Reuters, Sudan Tribune, tvnmeteo.pl

Blue Origin, firma Jeffa Bezosa oferująca komercyjne loty w kosmos, odbyła w czwartek swój ósmy załogowy lot. Na pokładzie było sześcioro pasażerów, w tym najmłodsza kobieta, która dotąd znalazła się w przestrzeni kosmicznej.

Sześcioro śmiałków opuściło Ziemię. Wśród nich znalazła się najmłodsza kobieta w kosmosie

Sześcioro śmiałków opuściło Ziemię. Wśród nich znalazła się najmłodsza kobieta w kosmosie

Źródło:
blueorigin.com, tvnmeteo.pl

Tajfun Gaemi, który nawiedził pod koniec lipca tereny Chin, Tajwanu i Filipin, był zdecydowanie silniejszy z powodu zmian klimatycznych wywołanych przez człowieka - uważają naukowcy. Żywioł zabił ponad 100 osób i poważnie zniszczył infrastrukturę w wielu miastach.

Morderczy tajfun rozszalał się przez to potężne paliwo

Morderczy tajfun rozszalał się przez to potężne paliwo

Źródło:
Reuters, phys.org

Nowe Delhi, stolica Indii, zostało sparaliżowane w czwartek rano po ulewnych opadach deszczu. Wiele pojazdów utknęło na zalanych ulicach, pogarszając problemy komunikacyjne w godzinach szczytu.

Spadł deszcz, stolica stanęła

Spadł deszcz, stolica stanęła

Źródło:
Reuters