Wiosną nie tylko ptaki pokonują kilka tysięcy kilometrów, by dotrzeć do swoich lęgowisk. Cieplejsze dni sprzyjają również wędrówkom zwierząt na lądzie. Tym, które mają do przejścia zaledwie kilkaset metrów, nie udaje się często dotrzeć do celu. By temu zapobiec, leśnicy rozpoczęli akcję ratowania płazów.
Jako pierwsze, już w marcu do miejsc rozrodu wyruszają żaby, które będą musiały przekroczyć często bardzo ruchliwe drogi. Wiele z nich zginie pod kołami pojazdów. Dlatego po raz kolejny leśnicy z Nadleśnictwa Gdańsk pomagają płazom dotrzeć w bezpieczne miejsce.
- Na jednej z takich migracyjnych tras, półkilometrowym odcinku ulicy Spacerowej w Gdańsku, postawiliśmy osłony zatrzymujące płazy. Leśnicy zbierają zwierzęta i przenoszą bezpiecznie na drugą stronę ulicy w pobliże stawów małej retencji leśnej - powiedział Janusz Mikoś, nadleśniczy Nadleśnictwa Gdańsk.
W pobliżu osłon znajdują się tabliczki alarmujące o wędrówkach płazów. Dzięki temu kierowcy mają czas na zdjęcie nogi z gazu. Przy tych osłonkach, co kilka metrów leśnicy wkopali pojemniki umożliwiające wyłapanie i przeniesienie zwierząt przez drogę do najbliższych stawów.
Dzięki tej akcji w ubiegłym roku udało się uratować tysiące żab, ropuch i traszek przed śmiercią pod kołami samochodów. W trosce o zwierzęta do akcji przyłączyli się również mieszkańcy. Podobne rozwiązanie praktykowane przez Nadleśnictwo Gdańsk w zeszłych latach wykorzystały takie nadleśnictwa, jak Olsztynek czy Turek.
Objęte ścisłą ochroną
W Polsce płazy znajdują się pod ścisłą ochroną. Wiosną wiele z nich ginie również podczas pożarów. Wśród 18 gatunków Polskę zamieszkuje m.in grzebiuszka ziemna, salamandra plamista czy rzekotka drzewna.
Autor: sc/rp / Źródło: Lasy Państwowe
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock