Sześć polskich województw - pomorskie, śląskie, małopolskie, świętokrzyskie, podkarpackie i lubelskie zagrożonych jest podtopieniami - podaje IMGW. Na tamtejszych rzekach w ciągu najbliższej doby przekroczone zostaną stany ostrzegawcze. Ponadto gwałtownie wzbierają rzeki w województwach wielkopolskim, lubuskim, dolnośląskim i opolskim.
Drugi stopień zagrożenia ogłoszono w jednym województwie północnym i pięciu południowych.
Pomorskie: zagrożenie stanowi ujściowy odcinek Wisły
W ciągu najbliższych 24 godzin w ujściowym odcinku Wisły, poniżej Tczewa, dojdzie do przekroczenia stanu ostrzegawczego. Na Zatoce Gdańskiej sytuacja hydrologiczno-meteorologiczna nie spowoduje żadnych utrudnień w odpływie wody z Wisły do morza.
Na południu intensywne opady burzowe
Śląskie, małopolskie, świętokrzyskie, podkarpackie, lubelskie - tu prognozuje się intensywne opady burzowe. Wystąpią one na całym obszarze zlewni Wisły powyżej Dęblina i spowodują gwałtowny, lokalny wzrost poziomu wody na wszystkich dopływach Wisły.
Pierwszy stopień zagrożenia w wielkopolskim, lubuskim, dolnośląskim i opolskim
W godzinach wieczornych, a także w godzinach nocnych przewidywane są lokalne wzrosty stanów wody zlewni górnej i środkowej Odry. Silne natężenie opadów może spowodować gwałtowne wzrosty stanów wody. Lokalnie, w zlewniach górskich, może dojść do przekroczenia stanów ostrzegawczych.
Lokalne podtopienia, wybijające studzienki
- Gwałtowne burze i intensywne deszcze, które doprowadzą do przekroczenia stanów ostrzegawczych na rzekach, pojawią się późnym popołudniem, wieczorem i w nocy - informuje synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek. - Mieszkańcy województwa pomorskiego, a także południa i południowego-wschodu kraju zmagać się będą na przykład z wybijającymi studzienkami kanalizacyjnymi - dodaje.
Autor: map//aq / Źródło: IMGW