Amerykanie wystrzelili na orbitę statek towarowy, który w sobotę dostarczy astronautom stacjonującym na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej jedzenie i sprzęt potrzebny do badań. Oprócz standardowych produktów dostaną m.in. wielkanocne jaja.
Statek towarowy zamontowano na rakiecie nośnej Atlas 5 i wystrzelono o 23:05 czasu lokalnego (04:05 naszego czasu) z Przylądka Canaveral na Florydzie. Na pokładzie ma 3400 kg ładunku, który zawiera dodatkowe wyposażenie stacji kosmicznej (ISS), sprzęt do badań i mały świąteczny bonus - wielkanocne jajka.
Kosmiczne laboratorium
Astronauci stacjonujący na ISS codziennie wykonują szereg eksperymentów, które mają pomóc rozwinąć technologię kosmiczną i naziemną. Ich laboratorium jest w ciągłym ruchu i znajduje się 400 km nad Ziemią, a warte jest 100 mld. dol.
Tym razem astronauci dostaną drukarkę 3D do budowania narzędzi potrzebnych do naprawy stacji, sprzęt dzięki któremu przetestują jak zachowuje się pożar w przestrzeni kosmicznej i specjalny eksperymentalny rodzaj kleju tzw. Gecko Gripper. Produkt bazuje na sposobie w jaki jaszczurka przyczepia się do podłoża. Astronauci sprawdzą jego właściwości w stanie nieważkości i spróbują wykorzystać go do mocowania czujników i innych przyrządów na ISS.
Laboratoryjny sprzęt i żywność dolecą na stację kosmiczną w sobotę 26 marca, tydzień po tym, jak na pokład przybyli trzej nowi astronauci. 19 marca rakieta nośna Sojuz dostarczyła na ISS rosyjskich kosmonautów Aleksieja Owczynina i Olega Skripoczkę oraz amerykańskiego astronautę Jeffrey'a Williamsa.
Astronauta na rekord
Dla 58-letniego Williamsa jest to już czwarty lot w kosmos. Zgodnie z terminarzem funkcjonowania ISS powróci na Ziemię we wrześniu z bilansem łącznie 534 dni spędzonych w przestrzeni kosmicznej, ustanawiając w tej dziedzinie kolejny amerykański rekord. Obecnie rekord ten wynosi 520 dni i należy do Scotta Kelly'ego, który 1 marca zakończył swą pełnioną wspólnie z Rosjaninem Michaiłem Kornijenką 340-dniową misję na ISS. Światowym rekordzistą jest tu Rosjanin Giennadij Padałka z 879 dniami w ramach pięciu misji. Ostatnia orbitalna podróż Padałki dobiegła końca we wrześniu ubiegłego roku. Dla Skripoczki jest to już drugi lot kosmiczny, natomiast dla Owczynina pierwszy.
Autor: mar/jap / Źródło: ENEX, Reuters TV, NASA, PAP