Na południu Japonii doszło w piątek do erupcji wulkanu Sakurajima. Z wnętrza wydostała się lawa. Wprowadzono trzeci stopień zagrożenia.
Wybuchł wulkan Sakurajima w południowej Japonii. Znajduje się na wyspie Kiusiu w pobliżu miasta Kagoshima, które zamieszkuje około 600 tys. osób. Do erupcji doszło w piątek wieczorem dokładnie o godzinie 18.56 czasu lokalnego (przed godziną 11 czasu polskiego).
Według japońskiej agencji meteorologicznej nie ma informacji o rannych ani szkodach.
Do atmosfery wydobył się słup gazów i pyłów na wysokość ponad 2 tysięcy metrów od krateru stożka.
Zakaz wstępu
Z wnętrza wulkanu wydostała się lawa. W związku z aktywnością stożka władze zabroniły mieszkańcom zbliżanie się do jednego z najbardziej znanych wulkanów w Japonii. Agencja meteorologiczna ustanowiła strefę zakazu wstępu na tereny w promieniu 2 km od krateru. Wprowadzono także trzeci stopień zagrożenia. Specjaliści podają, że nie ma powodów do obaw i istnieje małe prawdopodobieństwo, że aktywność wulkanu zagrozi pobliskim mieszkańcom.
Podobna erupcja Sakurajima miała miejsce we wrześniu ubiegłego roku.
Sąsiedztwo elektrowni
Na Kiusiu, 50 kilometrów od wulkanu, znajduje się też elektrownia atomowa Sendai, której operatorem jest Kyushu Electric Power, i która została ponownie włączona w ub.r. Była ona nieczynna, podobnie jak inne japońskie siłownie jądrowe, od trzęsienia ziemi i fali tsunami, które w 2011 r. spowodowały katastrofę w elektrowni Fukushima
#Sakurajima #volcano at moment of eruption via @nhk_news. #Japan #VOAalert pic.twitter.com/IIFDHOlvBI— Steve Herman (@W7VOA) luty 5, 2016
Autor: AD/jap / Źródło: japantimes.co.jp, 964eagle.co.uk
Źródło zdjęcia głównego: Twitter / @Benjaminicholls