Uczeni sprawdzili, jak chodzenie na wysokich obcasach wpływa na zdrowie

Co naprawdę z Twoimi stopami robią buty na obcasie?Shutterstock

Prawie każda kobieta ma w szafie przynajmniej jedną parę butów na obcasie. Niektóre mają ich więcej, nie uznając innego modelu niż but na mniejszym, większym, cieńszym lub grubszym, ale wciąż na obcasie. Każda także wie, że to niekoniecznie zdrowe dla miednicy czy kręgosłupa. Ale naukowcy lubią znać szczegóły, nie zadowalając się ogólnikami. Dlatego wzięli pod lupę obcasy, damskie stopy i ich mięśnie, by wnikliwie przeanalizować wpływ mody na jej "ofiarę".

TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW

W jednej z hollywoodzkich superprodukcji - filmie "Jurassic World" - jest scena, w której aktorka biegnie przez gęsto zarośnięty teren w obcasach. Ta scena ugruntowała film w kategorii science-fiction. Dlaczego?

Ponieważ bohaterka biegnie w szpilkach, czyli w butach, których nie sposób biec. Goniący wspomnianą bohaterkę dinozaur, jest już bardziej rzeczywisty, niż sprint na szpilkach. Co potwierdzają nie tylko kobiety, ale także zajmujący się biomechaniką naukowcy.

Ci ostatni postanowili ponadto dokładnie zbadać, jak noszenie butów na obcasie przekłada się na wytrzymałość kostki i równowagę.

W czym chodzisz decyduje jak chodzisz

Oczywiste fakty bowiem są znane - to, co mamy na stopach, wpływa na sposób w jaki się poruszamy. Ludzie poruszający się głównie boso, podczas biegu mają tendencję do lądowania przodem podeszwy, podczas gdy biegacze w obuwiu sportowym, zwykle ciężar lądującego ciała osadzają na pięcie.

To jednak nic w porównaniu z tym, co robią z ciałem kobiety wysokie obcasy. Liczne badania podkreślają, że chodzenie w szpilkach "zmienia naturalną pozycję kompleksu kości stopy, wywołując tym samym reakcję łańcuchową, obejmującą konsekwencjami całą kończynę dolną, nierzadko aż do kręgosłupa włącznie".

Niezbyt straszne stwierdzenie

Niby to każdy wie, ale nie każdy jest świadom skali. Bo stwierdzenie, że ścięgna kobiety często noszącej obcasy, różnią się od ścięgien kobiety preferującej płaskie obuwie, nie brzmi nawet odrobinę przerażająco. Różni się - i cóż w tym strasznego?

Nauka wysokości

Skalę problemu przybliżyć postanowili na łamach "The International Journal of Clinical Practice" badacze z południowokoreańskiego Uniwersytetu Hanseo na przykładzie grupy kobiet, które szkoliły się na stewardessy. Ponieważ w przypadku zatrudnienia obowiązywałby je precyzyjny dress-code, nakazujący im noszenia obcasów określonej wysokości, adeptki "przyzwyczajają się" do nich, nosząc taki typ butów na co dzień. Badacze mieli więc znakomite studium pokazujące zachodzące z czasem zmiany.

Rok po roku

Dlatego zaproszono do badań po 10 kobiet z każdego rocznika, aby zbadać ich równowagę na chwiejnym podłożu, testując tym samym kondycję mięśni stawu skokowego.

Wyniki były zaskakujące. Od nienawykłych do obcasów kobiet z pierwszego rocznika, silniejsze mięśnie wokół kostek oraz część mięśni wewnętrznych i zewnętrznych stawu, miały kobiety ze starszych roczników.

- Ta różnica sugeruje, że na początku noszenie butów na obcasie wzmacnia kostkę, wymuszając pracę na stopie nienawykłej do takiego kształtu obuwia - wyjaśnił profesor Jee Yong-Seok, który prowadził zespół.

Osłabienie po wzmocnieniu

Jednakże u kobiet z ostatnich roczników te same mięśnie, które u pierwszaków uległy wzmocnieniu, były znacznie osłabione. Kondycja mięśni najstarszych koleżanek była gorsza od kondycji dziewcząt z pierwszego roku, podobnie jak ich równowaga. W zasadzie pogorszenie się siły mięśni i gorszą równowagę stwierdzono u wszystkich kobiet.

Zdaniem prof. Yong-Seok to wynik stosunku sił oddziałujących na mięśnie zlokalizowane w okolicy kostki. Z czasem pogłębiała się różnica między mięśniami zlokalizowanymi z boku, a tymi znajdującymi się z przodu i tyłu, potęgując niestabilność stawu skokowego i redukując siłę nawet tych mięśni, które początkowo stały się mocniejsze.

Neil Cronin, profesor biologii na fińskim Uniwersytecie Jyvaskyla, uważa to odkrycie za mocno niepokojące. - Nierównowaga w mięśniach wokół stawu, zwłaszcza wokół kostki, mocno zwiększa ryzyko wystąpienia szkód w innych grupach mięśniowych - zaznaczał.

Wzmacniaj prostymi ćwiczeniami

Żaden z badaczy nie sugeruje jednak, że obcasów należy za wszelką cenę unikać - wyjątkiem jest prowadzenie samochodu, ze względu na bezpieczeństwo. Badacze sugerują, by wykonywać proste ćwiczenia wzmacniające.

Jednym z nich jest stawanie na palcach stopy i łagodne opadanie na pięty, a drugim - ściąganie palców stopy w stronę w stronę łydki. Skutecznym sposobem na wzmocnienie mięśni stopy jest także zwijanie palcami u stóp np. koca lub ręcznika albo podnoszenie z ziemi palcami ołówka.

Jak buty na obcasie działają na kobiece stopy, nogi i kręgosłup?
Jak buty na obcasie działają na kobiece stopy, nogi i kręgosłup?TVN Meteo Active

Autor: stella/jap / Źródło: The New York Times

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Noc z poniedziałku na wtorek w całej Polsce będzie mroźna, a temperatura spadnie najbardziej na południu. W dzień w wielu regionach pojawią się marznące opady, dlatego na drogach zrobi się ślisko.

W nocy temperatura bardzo mocno spadnie

W nocy temperatura bardzo mocno spadnie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed tęgim mrozem. Na południowych krańcach Polski temperatura w ciągu najbliższej nocy może spaść do -17 stopni Celsjusza. Z kolei nad Bałtykiem wydano alarmy w związku z porywistym wiatrem.

Nawet -17 stopni i silny wiatr. IMGW ostrzega

Nawet -17 stopni i silny wiatr. IMGW ostrzega

Źródło:
IMGW

Po weekendzie ze śnieżycami czeka nas szybka odwilż. W drugiej połowie tygodnia temperatura już w całej Polsce będzie dodatnia, a aura zmieni się na bardziej jesienną i mglistą.

Zwrot w pogodzie. Zmiana będzie duża

Zwrot w pogodzie. Zmiana będzie duża

Źródło:
tvnmeteo.pl

Po weekendowych intensywnych opadach Zakopane zmaga się z nadmiarem zalegającego na poboczach śniegu. W tym tygodniu planowane jego jego wywożenie z miasta.

Zakopane tonie w śniegu. Trzeba go wywozić z ulic

Zakopane tonie w śniegu. Trzeba go wywozić z ulic

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Do trzeciego, znacznego stopnia wzrosło zagrożenie lawinowe w Tatrach. W wyższych partiach gór panują bardzo trudne warunki turystyczne. Na Kasprowym Wierchu leży 85 centymetrów śniegu, a w Dolinie Pięciu Stawów Polskich jest go ponad metr.

Duże zagrożenie w Tatrach. "Mogą schodzić samoistnie"

Duże zagrożenie w Tatrach. "Mogą schodzić samoistnie"

Źródło:
PAP

Północ Grecji zasypał śnieg. Na drogach panują bardzo trudne warunki, niektórzy mieszkańcy są odcięci od prądu, ponadto zamknięto szkoły. Pogoda nagle pogorszyła się też w Atenach.

Zima natarła na Grecję. Ludzie bez prądu, autobusy stanęły

Zima natarła na Grecję. Ludzie bez prądu, autobusy stanęły

Źródło:
PAP

W wyniku intensywnych opadów deszczu w stanie Minas Gerais na południowym wschodzie Brazylii zginęło co najmniej 10 osób - poinformowały miejscowe władze. Wiele domów zostało zniszczonych przez lawiny błotne. Nieprzejezdnych jest kilkaset dróg.

Ziemia zasypała domy i drogi. Co najmniej 10 osób nie żyje

Ziemia zasypała domy i drogi. Co najmniej 10 osób nie żyje

Źródło:
PAP, Reuters

Silne trzęsienie ziemi nawiedziło w poniedziałek wieczorem czasu lokalnego prefekturę Miyazaki na południowym zachodzie Japonii. Służby ogłosiły ostrzeżenie przed tsunami dla tego regionu oraz prefektury Kochi.

Alert przed tsunami. Wcześniej zatrzęsła się ziemia

Alert przed tsunami. Wcześniej zatrzęsła się ziemia

Źródło:
PAP, NHK

Warunki sprzyjające rozwojowi pożarów będą rozwijać się w południowej Kalifornii do wtorku, jak wynika z najnowszych danych. Oznacza to, że walka z pożarami trawiącymi od niemal tygodnia Los Angeles będzie bardzo trudna. Do tej pory ogień pochłonął już około 15600 hektarów terenu. Dwa największe pożary - Palisades oraz Eaton - są opanowane w niewielkim stopniu. Skalę ognia widać na mapach.

Tak płonie Los Angeles. Prognozy nie są optymistyczne

Tak płonie Los Angeles. Prognozy nie są optymistyczne

Źródło:
TVN24, Reuters, CNN

W Kalifornii od niemal tygodnia trwa walka z tragiczną falą pożarów. Jak podała telewizja CNN, całkowity obszar spalony przez ogień wynosi około 15600 hektarów i jest już większy niż stolica Francji. Żywioł zostawia po sobie zgliszcza. W pogrążonej w bólu Kalifornii rozpoczęły się zbiórki pomocy dla poszkodowanych. O tym, jak wygląda sytuacja na miejscu, opowiadają nam Polki - Sylwia Knutel i Alicja Bachleda-Curuś.

Alicja Bachleda-Curuś o pożarach w Los Angeles: każdy tu jest strażakiem

Alicja Bachleda-Curuś o pożarach w Los Angeles: każdy tu jest strażakiem

Źródło:
TVN24, Reuters

Z powodu cofki zalana została droga z Kamienia Pomorskiego do Wyspy Chrząszczewskiej, na której w nocy z piątku na sobotę uwięzionych zostało około 200 mieszkańców. W poniedziałek rano Ochotnicza Straż Pożarna zorganizowała dla nich transport. Sytuacja powoli normuje się.

Mieszkańcy odcięci przez zalaną drogę. Strażacy zorganizowali transport

Mieszkańcy odcięci przez zalaną drogę. Strażacy zorganizowali transport

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24

Po śnieżnym i zimnym weekendzie wkrótce czeka nas duże ocieplenie. Sprawdź, co przyniesie pogoda w kolejnych 16 dniach w długoterminowej prognozie temperatury, przygotowanej przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: zima wpadła do nas na krótko

Pogoda na 16 dni: zima wpadła do nas na krótko

Źródło:
tvnmeteo.pl

Trzy osoby zginęły, a dwie zostały ranne w wyniku zejścia lawiny w Piemoncie na północy Włoch. Poszkodowani zostali przetransportowani do szpitala za pomocą helikoptera.

Lawina porwała narciarzy. Nie żyją trzy osoby

Lawina porwała narciarzy. Nie żyją trzy osoby

Źródło:
PAP, Euronews, Reuters

Lód z przejeżdżającego auta uszkodził szybę innego pojazdu. Zdarzenie, do którego doszło w jednym z amerykańskich miast w stanie Kansas, zostało uchwycone przez kamerkę samochodową.

Kawałek lodu leciał w jego kierunku. Nagranie

Kawałek lodu leciał w jego kierunku. Nagranie

Źródło:
CNN, KCTV

"Wyspa widmo" pojawiła się na Morzu Kaspijskim - i bardzo szybko zniknęła. Do powstania niewielkiego skrawka lądu doszło w 2023 roku po wybuchu wulkanu błotnego. Wystarczyło jednak kilkanaście miesięcy, by wyspa się rozmyła.

Satelita wykrył "wyspę widmo"

Satelita wykrył "wyspę widmo"

Źródło:
NASA Earth Observatory, anl.az

Do silnego trzęsienia ziemi doszło w nocy z soboty na niedzielę w Meksyku. Wstrząsy o magnitudzie 6,2 spowodowały panikę wśród mieszkańców kilku stanów, którzy w środku nocy wybiegli na ulice.

W środku nocy wybiegali z domów na ulice

W środku nocy wybiegali z domów na ulice

Źródło:
USGS, El Informador

Zimowa burza przeszła nad wschodnimi i południowymi Stanami Zjednoczonymi. Intensywne opady śniegu doprowadziły do odwołania tysięcy lotów, przerwania dostaw prądu i wody pitnej oraz zamknięcia niektórych szkół. Na oblodzonych drogach dochodziło do groźnych wypadków.

Tyle śniegu nie spadło tam od lat. Auta ślizgały się na "czarnym lodzie"

Tyle śniegu nie spadło tam od lat. Auta ślizgały się na "czarnym lodzie"

Źródło:
PAP, CBS News, NWS Atlanta

Początek roku jedynie miejscami przyniósł nam powrót zimy. W wielu regionach Polski zamiast śniegu pada deszcz, a szare krajobrazy uparcie nie chcą się zabielić. To, czy w styczniu 2025 możemy spodziewać się jeszcze porządnego mrozu, sprawdza nasza synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

"Bestia ze wschodu" śpi, a co z wirem polarnym? Najnowsze prognozy na styczeń

"Bestia ze wschodu" śpi, a co z wirem polarnym? Najnowsze prognozy na styczeń

Źródło:
tvnmeteo.pl

Apokaliptyczne sceny rozgrywają się w hrabstwie Los Angeles, gdzie pożary spowodowały katastrofalne szkody i zmusiły dziesiątki tysięcy ludzi do opuszczenia swoich domów. Zdjęcia zniszczonych budynków pokazują, jak niszczycielski jest żywioł.

Tylko zgliszcza. Los Angeles po "piekielnej" pożodze

Tylko zgliszcza. Los Angeles po "piekielnej" pożodze

Źródło:
Reuters

Do Majotty zbliża się cyklon Dikeledi. Francuskie terytorium zamorskie objęte zostało pomarańczowym alarmem. Wstrzymano kursowanie promów, na stacjach benzynowych utworzyły się bardzo długie kolejki. Niemal miesiąc temu region ten został spustoszony przez cyklon Chido.

Prawie miesiąc temu spustoszył ich Chido, teraz nadciąga Dikeledi

Prawie miesiąc temu spustoszył ich Chido, teraz nadciąga Dikeledi

Źródło:
PAP

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej pokazał długoterminową eksperymentalną prognozę na najbliższe cztery miesiące. Jaka pogoda będzie w lutym i czego spodziewać się wiosną w 2025 roku? Sprawdź.

Wiosna przyjdzie wcześniej? Jest nowa długoterminowa prognoza IMGW

Wiosna przyjdzie wcześniej? Jest nowa długoterminowa prognoza IMGW

Źródło:
IMGW

Rok 2024 był najcieplejszym w historii pomiarów. Jak przekazali specjaliści z serwisu Copernicus Climate Change Service (C3S), zapisał się on w historii jako pierwszy rok kalendarzowy, w którym średnia globalna temperatura przekroczyła 1,5 stopnia Celsjusza powyżej poziomu z czasów preindustrialnych.

To już pewne. Spełnił się najczarniejszy scenariusz

To już pewne. Spełnił się najczarniejszy scenariusz

Źródło:
PAP, Copernicus Climate Change Service (C3S)

Listopad był jedynym miesiącem w 2024 roku, w którym średnia temperatura powietrza była w Polsce niższa niż zazwyczaj. Jak podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, wszystkie pozostałe miesiące okazały się cieplejsze niż zwykle, a wśród nich szczególnie wyróżnił się luty.

Te mapy pokazują, jak gorący był 2024 rok w Polsce. "Luty był gamechangerem"

Te mapy pokazują, jak gorący był 2024 rok w Polsce. "Luty był gamechangerem"

Źródło:
IMGW