Prawie każda kobieta ma w szafie przynajmniej jedną parę butów na obcasie. Niektóre mają ich więcej, nie uznając innego modelu niż but na mniejszym, większym, cieńszym lub grubszym, ale wciąż na obcasie. Każda także wie, że to niekoniecznie zdrowe dla miednicy czy kręgosłupa. Ale naukowcy lubią znać szczegóły, nie zadowalając się ogólnikami. Dlatego wzięli pod lupę obcasy, damskie stopy i ich mięśnie, by wnikliwie przeanalizować wpływ mody na jej "ofiarę".
TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?
W jednej z hollywoodzkich superprodukcji - filmie "Jurassic World" - jest scena, w której aktorka biegnie przez gęsto zarośnięty teren w obcasach. Ta scena ugruntowała film w kategorii science-fiction. Dlaczego?
Ponieważ bohaterka biegnie w szpilkach, czyli w butach, których nie sposób biec. Goniący wspomnianą bohaterkę dinozaur, jest już bardziej rzeczywisty, niż sprint na szpilkach. Co potwierdzają nie tylko kobiety, ale także zajmujący się biomechaniką naukowcy.
Ci ostatni postanowili ponadto dokładnie zbadać, jak noszenie butów na obcasie przekłada się na wytrzymałość kostki i równowagę.
W czym chodzisz decyduje jak chodzisz
Oczywiste fakty bowiem są znane - to, co mamy na stopach, wpływa na sposób w jaki się poruszamy. Ludzie poruszający się głównie boso, podczas biegu mają tendencję do lądowania przodem podeszwy, podczas gdy biegacze w obuwiu sportowym, zwykle ciężar lądującego ciała osadzają na pięcie.
To jednak nic w porównaniu z tym, co robią z ciałem kobiety wysokie obcasy. Liczne badania podkreślają, że chodzenie w szpilkach "zmienia naturalną pozycję kompleksu kości stopy, wywołując tym samym reakcję łańcuchową, obejmującą konsekwencjami całą kończynę dolną, nierzadko aż do kręgosłupa włącznie".
Niezbyt straszne stwierdzenie
Niby to każdy wie, ale nie każdy jest świadom skali. Bo stwierdzenie, że ścięgna kobiety często noszącej obcasy, różnią się od ścięgien kobiety preferującej płaskie obuwie, nie brzmi nawet odrobinę przerażająco. Różni się - i cóż w tym strasznego?
Nauka wysokości
Skalę problemu przybliżyć postanowili na łamach "The International Journal of Clinical Practice" badacze z południowokoreańskiego Uniwersytetu Hanseo na przykładzie grupy kobiet, które szkoliły się na stewardessy. Ponieważ w przypadku zatrudnienia obowiązywałby je precyzyjny dress-code, nakazujący im noszenia obcasów określonej wysokości, adeptki "przyzwyczajają się" do nich, nosząc taki typ butów na co dzień. Badacze mieli więc znakomite studium pokazujące zachodzące z czasem zmiany.
Rok po roku
Dlatego zaproszono do badań po 10 kobiet z każdego rocznika, aby zbadać ich równowagę na chwiejnym podłożu, testując tym samym kondycję mięśni stawu skokowego.
Wyniki były zaskakujące. Od nienawykłych do obcasów kobiet z pierwszego rocznika, silniejsze mięśnie wokół kostek oraz część mięśni wewnętrznych i zewnętrznych stawu, miały kobiety ze starszych roczników.
- Ta różnica sugeruje, że na początku noszenie butów na obcasie wzmacnia kostkę, wymuszając pracę na stopie nienawykłej do takiego kształtu obuwia - wyjaśnił profesor Jee Yong-Seok, który prowadził zespół.
Osłabienie po wzmocnieniu
Jednakże u kobiet z ostatnich roczników te same mięśnie, które u pierwszaków uległy wzmocnieniu, były znacznie osłabione. Kondycja mięśni najstarszych koleżanek była gorsza od kondycji dziewcząt z pierwszego roku, podobnie jak ich równowaga. W zasadzie pogorszenie się siły mięśni i gorszą równowagę stwierdzono u wszystkich kobiet.
Zdaniem prof. Yong-Seok to wynik stosunku sił oddziałujących na mięśnie zlokalizowane w okolicy kostki. Z czasem pogłębiała się różnica między mięśniami zlokalizowanymi z boku, a tymi znajdującymi się z przodu i tyłu, potęgując niestabilność stawu skokowego i redukując siłę nawet tych mięśni, które początkowo stały się mocniejsze.
Neil Cronin, profesor biologii na fińskim Uniwersytecie Jyvaskyla, uważa to odkrycie za mocno niepokojące. - Nierównowaga w mięśniach wokół stawu, zwłaszcza wokół kostki, mocno zwiększa ryzyko wystąpienia szkód w innych grupach mięśniowych - zaznaczał.
Wzmacniaj prostymi ćwiczeniami
Żaden z badaczy nie sugeruje jednak, że obcasów należy za wszelką cenę unikać - wyjątkiem jest prowadzenie samochodu, ze względu na bezpieczeństwo. Badacze sugerują, by wykonywać proste ćwiczenia wzmacniające.
Jednym z nich jest stawanie na palcach stopy i łagodne opadanie na pięty, a drugim - ściąganie palców stopy w stronę w stronę łydki. Skutecznym sposobem na wzmocnienie mięśni stopy jest także zwijanie palcami u stóp np. koca lub ręcznika albo podnoszenie z ziemi palcami ołówka.
Autor: stella/jap / Źródło: The New York Times
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock