Samicę rysia z dwoma odchowanymi młodymi zarejestrowała wideopułapka umieszczona w Żywieckim Parku Krajobrazowym przez przyrodników ze Stowarzyszenia dla Natury "Wilk". Rysie w Polsce są pod ścisłą ochroną gatunkową.
Robert Mysłajek szacuje, że w śląskiej części Karpat żyje już około 25 rysi. Liczbę tę członkowie stowarzyszenia "Wilk" ustalili na podstawie tropów, zapisu z wideopułapek, a także metod - realizowanych wspólnie z Czechami i Słowakami - wykorzystujących genetykę.
- Trend jest bardzo pozytywny. (Rysie) wciąż rozszerzają zajmowany rewir, co oznacza, że populacja nie maleje - powiedział Mysłajek.
Wiceprezes stowarzyszenia przypomniał, że zimą kamery zarejestrowały dwa rysie w dolinie Wapienicy w okolicach Bielska-Białej. To dowód, że drapieżniki dotarły już nawet do północnych rubieży Beskidu Śląskiego. Żyją tam co najmniej cztery dorosłe osobniki, w tym dwie rozmnażające się samice.
Około 300 osobników w Polsce
Rysie są ssakami drapieżnymi z rodziny kotowatych. Ich populację w Polsce szacuje się na około 300 osobników. Dorosły ryś może mierzyć od 100 do 150 cm i osiągać wysokość w kłębie 75 cm. Przy tym ma dość krótki ogon - jego długość waha się między 15 a 30 cm.
Osobniki prowadzą zazwyczaj samotne życie, wyjątkiem są samice z młodymi. Rewiry rysi w górach obejmują obszar nawet 100-140 kilometrów kwadratowych. W Polsce są pod ścisłą ochroną gatunkową.
Działania na rzecz ochrony ssaków
Stowarzyszenie dla Natury "Wilk" istnieje od 1996 r. Siedzibę ma w Twardorzeczce u stóp Skrzycznego (okolice Żywca, woj. śląskie). Organizacja zajmuje się ochroną przyrody, a szczególnie działaniami na rzecz ssaków drapieżnych - wilków, rysi, niedźwiedzi, wydr, borsuków i innych gatunków. Prowadzi działalność edukacyjną i badawczą.
Zapis z wideopułapki umieszczonej w Żywieckim Parku Krajobrazowym zobaczyć poniżej oraz pod tym linkiem.
Autor: ao//rzw / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Stowarzyszenie Dla Natury "Wilk"