Ekipom pracującym w tureckim Gaziantep, gdzie 6 lutego doszło do tragicznego trzęsienia ziemi, udało się wydostać żywego kota z zawalonego budynku. Stało się to w niedzielę, czyli prawie tydzień po wystąpieniu wstrząsów.
Tydzień temu doszło do silnego trzęsienie ziemi w południowej Turcji i północnej Syrii. Łączna liczba ofiar śmiertelnych rośnie z dnia na dzień, w poniedziałek, 13 lutego, podawano, że wynosi około 34 tysiące. Wciąż udaje się wydobywać żywe osoby spod gruzów. Ratowane są także zwierzęta.
Uratowany kot
W tureckim Gaziantep uratowano w niedzielę kota. Był uwięziony na balkonie zniszczonego budynku mieszkalnego. Ratownicy użyli koparki, aby dosięgnąć zwierzaka, od sześciu dni czekającego na ocalenie.
Pies wyciągnięty spod gruzów
To niejedyne zwierzę, do którego na czas dotarły służby niosące pomoc poszkodowanym w wyniku trzęsienia ziemi.
W środę, 8 lutego, w mieście Iskenderun w południowo-wschodniej Turcji w prowincji Hatay uratowano małego psa uwięzionego pod gruzami. Na nagraniu udostępnionym przez Reutersa widać, jak ratownicy odkopują rękami gruz, aby uwolnić przerażone zwierzę. Jeden z nich nalewa na dłoń trochę wody z butelki, by pies mógł się napić.
Cud i Truskawka
Wiadomo też o przynajmniej dwóch ocalonych kotach. Jednego z nich, rudzielca wyciągniętego spod gruzów w mieście Islahiye w prowincji Gaziantep, ratownicy nazwali Mucize - czyli Cud. Inny, o imieniu Cilek (Truskawka), trafił wprost w objęcia swego właściciela Kerema Cetina, wcześniej wydobytego przez ratowników z zawalonego budynku w Hatay.
Trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii
Epicentrum trzęsienia ziemi o magnitudzie 7,8, które w poniedziałek, 6 lutego nad ranem, nawiedziło południowo-wschodnią Turcję i północno-zachodnią Syrię, znajdowało się w tureckiej prowincji Kahramanmaras. Niecałe 12 godzin później, kilkadziesiąt kilometrów na północ, doszło do drugiego trzęsienia o magnitudzie 7,7. Obu zjawiskom towarzyszyła seria ponad 100 wstrząsów wtórnych.
Dotknięty trzęsieniem ziemi rejon południowo-wschodniej Turcji i północno-zachodniej Syrii jest aktywny sejsmicznie i często dochodzi w nim do wstrząsów. Jednak to ostatnie jest najpotężniejszym tego typu kataklizmem w tym regionie w ostatnim czasie. W 1999 roku na skutek trzęsienia w tureckim Izmit zginęło 17-18 tysięcy osób. Jak pokazały pomiary, wstrząsy miały magnitudę 7,6.
Najtragiczniejsze w historii pomiarów sejsmicznych trzęsienie ziemi odnotowano w 1976 roku w chińskiej prowincji Tangshan. Oficjalne dane władz mówiły o 250 tysiącach ofiar. Prawdopodobnie były mocno zaniżone, bo niektóre źródła podawały liczbę nawet 650 tysięcy zabitych. Trzęsienie ziemi w Tangshanie miało - według oficjalnych danych - magnitudę 7,5, choć inne pomiary wskazywały nawet na magnitudę 8,2. Z kolei magnitudę wynoszącą 9,5 miało najsilniejsze w historii odnotowane pomiarami trzęsienie, w 1960 roku, w Chile. Zginęło wtedy ponad 1650 osób.
Źródło: Reuters, tvnmeteo.pl