To był najcieplejszy wrzesień w historii. Zmiany klimatu są widoczne na całym świecie

[object Object]
Gazy cieplarniane osiągnęły rekordowe poziomyWorld Meteorological Organisation
wideo 2/22

O 0,05 stopnia Celsjusza pobity został rekord średniej globalnej temperatury dla września. Choć może wydawać się to niewiele, wpływ wzrostu widoczny jest w postaci kurczącej się pokrywy lodowej na Morzu Arktycznym czy ogromnych pożarów nękających Kalifornię. Naukowcy nie mają wątpliwości: za taki stan rzeczy odpowiadają działania człowieka.

Według europejskiej agencji Copernicus Climate Change Service (C3S), ubiegły miesiąc był najcieplejszym wrześniem w historii. Różnica między ostatnim rekordem, a tegorocznym wrześniem, nie jest duża - wynosi raptem 0,05 stopnia Celsjusza, ale jej konsekwencje są wyraźnie widoczne w trendach pogodowych. Od całej średniej wieloletniej z okresu 1981-2010, ubiegły miesiąc był cieplejszy o 0,63 st. C.

Znacznie wyższą temperaturę w porównaniu ze średnią wieloletnią odnotowano w wielu regionach świata, takich jak północna Syberia, Bliski Wschód, części Ameryki Południowej i Australii.

Chłodniejsze niż przeciętne warunki panowały w częściach Oceanu Spokojnego, ale wpływ na temperaturę tam miała anomalia La Niña. W innych dużych zbiornikach wodnych temperatura była znacznie wyższa.

Naukowcy dodali, że jest to jasna oznaka, jak działania człowieka mogą niekorzystnie wpływać na naturę i klimat.

Anomalia temperatury powietrza we wrześniu 2020 (Copernicus Climate Change Service/ECMWF)Copernicus Climate Change Service/ECMWF

Zmiany widoczne na całym świecie

Copernicus, który jest programem obserwacji Ziemi Unii Europejskiej, zbadał, że temperatura w syberyjskiej Arktyce utrzymuje się powyżej średniej. Potwierdzeniem takiego stanu może być to, że niedawno ilość lodu morskiego Arktyki była na drugim najniższym poziomie od czasu rozpoczęcia zapisów satelitarnych.

Większa temperatura na całym świecie przyczyniła się też do tegorocznych pożarów w Kalifornii i Australii. W innych stronach globu, jak na przykład we Francji, doszło do wyjątkowo silnych opadów deszczu. Francuskie biuro meteorologiczne podało, że o ile takie opady pojawiają się raz na sto lat, w tym roku w ciągu miesiąca pojawiły się aż dwie ulewy.

- Niektóre z tych wydarzeń są niezwykłe - choć nie wolno nam stwarzać fałszywych oczekiwań, że temperatura będzie rosła z roku na rok - Samantha Burgess z Copernicus. - Klimat i pogoda są bardzo zmienne. Ale przewidzieliśmy, że takie wydarzenia będą zachodzić, biorąc pod uwagę czynniki oddziałujące na klimat - dodała.

Meteorolodzy zaniepokojeni

Meteorolodzy twierdzą, że są zaniepokojeni niektórymi nowymi skrajnościami.

Wpływ zmian klimatu jest widoczny także w Wielkiej Brytanii. Tegoroczna wiosna była jedną z najbardziej słonecznych, w sierpniu odnotowano rekordową liczbę dni z temperaturą ponad 34 stopni Celsjusza, a w mieście Reading w ciągu 48 godzin doszło do bardzo dużych opadów.

- Mówimy to od dziesięcioleci - coraz więcej gazów cieplarnianych będzie prowadzić do coraz większego ocieplenia - powiedział Ed Hawkins z Uniwersytetu w Reading.

Naukowcy z Copernicus stwierdzili, że anomalie średniej temperatury w Europie są większe i bardziej zmienne niż anomalie globalne. Przewidują, że ten rok będzie najcieplejszym w historii Europy, nawet jeśli z nadejściem jesieni i zimy temperatura zacznie spadać. Według danych archiwalnych najcieplejszym odnotowanym rokiem kalendarzowym dla Europy był 2019. Jego średnia temperatura wynosiła 1,2 st. C powyżej średniej z lat 1981-2010.

Anomalia temperatury powietrza we wrześniu 2020 (Copernicus Climate Change Service/ECMWF)Copernicus Climate Change Service/ECMWF
Anomalia temperatury powietrza w okresie od października 2019 roku do września 2020 roku (Copernicus Climate Change Service/ECMWF)Copernicus Climate Change Service/ECMWF

Będzie gorzej?

Ed Hawkins ostrzegł, że do wszystkich tych wydarzeń dochodzi przy wzroście powyżej jednego stopnia Celsjusza w stosunku do średniej z ery przedindustrialnej, podczas gdy przy obecnym tempie zmian klimatu, świat zmierza w kierunku podwyższenia o trzy stopnie.

- Jak widzimy, jeden stopień jest niebezpieczny dla niektórych ludzi. Dwa stopnie są jeszcze bardziej niebezpieczne, a trzy stopnie... Naprawdę nie chcemy przekonać się, co się wtedy będzie działo - mówił specjalista.

Anomalie miesięcznej globalnej i europejskiej temperatury (Copernicus Climate Change Service/ECMWF)Copernicus Climate Change Service/ECMWF

Autor: kw/dd / Źródło: BBC, climate.copernicus.eu

Pozostałe wiadomości

Alert RCB. Eksperci z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa wysłali SMS-owe ostrzeżenia do użytkowników sieci komórkowych przebywających w części województwa pomorskiego i zachodniopomorskiego. Prognozowane są tam silne porywy wiatru.

Alert RCB. "Możliwe przerwy w dostawie prądu"

Alert RCB. "Możliwe przerwy w dostawie prądu"

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

W ciągu najbliższej doby pogodę będzie kształtował niż Helma z systemem frontów atmosferycznych. Jego centrum przemieści się bardzo dynamicznie od Morza Północnego, przez Danię i południowy Bałtyk, po Kraje Bałtyckie. W Polsce za sprawą niżu zapanuje wietrzna i deszczowa aura. Powrót dobrej pogody nastąpi wraz z nastaniem wyżu Werner.

Czeka nas drastyczna zmiana pogody. Uwaga: w niedzielę aura będzie groźna

Czeka nas drastyczna zmiana pogody. Uwaga: w niedzielę aura będzie groźna

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed silnym wiatrem. Miejscami porywy mogą sięgać 95 kilometrów na godzinę. Prognozowane są też burze. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Mocno powieje i zagrzmi. Ostrzeżenia IMGW w 15 województwach

Mocno powieje i zagrzmi. Ostrzeżenia IMGW w 15 województwach

Źródło:
IMGW

Na Florydzie trwa wielkie sprzątanie po tym, jak w stan ten uderzył huragan Milton. Na skutek żywiołu zginęło 17 osób. Na Florydzie brakuje nie tylko prądu, lecz także benzyny.

"W miejscu, gdzie kiedyś stał dom, teraz jest sterta gruzów"

"W miejscu, gdzie kiedyś stał dom, teraz jest sterta gruzów"

Aktualizacja:
Źródło:
CNN

Archeolodzy zidentyfikowali szczątki starszego oficera, który zginął podczas niefortunnej XIX-wiecznej ekspedycji arktycznej. Nosiły ślady kanibalizmu. Dowodzi to, w jak tragicznych i makabrycznych okolicznościach znalazła się załoga.

Ich okręt osiadł na lodzie, badania potwierdzają makabryczny koniec ekspedycji

Ich okręt osiadł na lodzie, badania potwierdzają makabryczny koniec ekspedycji

Źródło:
CNN

Pogoda na dziś. W sobotę 12.10 przeważnie dopisze pogodna aura, tylko miejscami niebo zasnują chmury. Termometry pokażą maksymalnie 14 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - sobota, 12.10. Będzie chłodno, ale pogodnie

Pogoda na dziś - sobota, 12.10. Będzie chłodno, ale pogodnie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zarówno twoja szczoteczka do zębów, jak i słuchawka prysznicowa stanowią idealne środowisko dla mikrobów. O tym, jak ogromna jest różnorodność biologiczna na powierzchniach tych sprzętów, świadczą najnowsze badania, w których zidentyfikowano setki wirusów żyjących na nich.

Setki wirusów na szczoteczkach do zębów. I jest to dobra wiadomość

Setki wirusów na szczoteczkach do zębów. I jest to dobra wiadomość

Źródło:
CNN

Co najmniej 17 osób zginęło na Florydzie w wyniku natarcia na stan huraganu Milton. Na kilka dni przed jego nadciągnięciem wydawano nakazy i zalecenia ewakuacji. Nie wszyscy zdecydowali się na opuszczenie miejsc, którym zagrażała pogarszająca się pogoda.

Nie ewakuowali się na czas. Akcję ratunkową pokazała kamera na mundurze

Nie ewakuowali się na czas. Akcję ratunkową pokazała kamera na mundurze

Źródło:
CNN

Skorupiak Xibalbanus tulumensis, który zamieszkuje zalane wodą jaskinie na Półwyspie Jukatan, produkuje wyjątkowe toksyny. Mogą one znaleźć zastosowanie w leczeniu chorób neurologicznych - donoszą naukowcy z Niemiec i Belgii.

Jad skorupiaków z podwodnych jaskiń może pomóc w produkcji nowych leków

Jad skorupiaków z podwodnych jaskiń może pomóc w produkcji nowych leków

Źródło:
The Guardian

W wyniku działalności człowieka europejskie rośliny leśne częściej migrują nie w kierunku północy, jak się powszechnie wydawało, ale na zachód - udowodnił międzynarodowy zespół naukowców, w którego składzie byli również Polacy.

Rośliny z naszych lasów chętniej migrują na zachód

Rośliny z naszych lasów chętniej migrują na zachód

Źródło:
PAP

Muchomor zielonawy, znany też jako muchomor sromotnikowy, odpowiada za 90 procent śmiertelnych zatruć grzybami na świecie. Czasem wystarczy zjeść jeden kapelusz, by umrzeć na skutek zatrucia - powiedziała mykolog dr hab. Marta Wrzosek.

Strzeż się tego grzyba. "Wystarczy jeden kapelusz, by umrzeć"

Strzeż się tego grzyba. "Wystarczy jeden kapelusz, by umrzeć"

Źródło:
PAP

Warto w najbliższych dniach spojrzeć w niebo, bo pojawi się na nim kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS). Obiekt pochodzi z samych grawitacyjnych krańców Układu Słonecznego. 

"Przygotujcie się na widok, którego po prostu nie możecie przegapić"

"Przygotujcie się na widok, którego po prostu nie możecie przegapić"

Źródło:
tvnmeteo.pl, "Z głową w gwiazdach"

W Holandii wykryto kilka przypadków zakażenia wirusem BTV12, który wywołuje chorobę niebieskiego języka. Nie ma na niego dostępnej szczepionki - poinformował holenderski rząd.

Wywołuje chorobę niebieskiego języka, na którą nie ma szczepionki. BTV12 wykryty w Holandii

Wywołuje chorobę niebieskiego języka, na którą nie ma szczepionki. BTV12 wykryty w Holandii

Źródło:
Reuters, wetgiw.gov.pl

Amerykańska Straż Przybrzeżna uratowała mężczyznę, który trzymając się lodówki turystycznej samotnie dryfował po Oceanie Atlantyckim. Poszkodowany był kapitanem statku rybackiego, który utknął u wybrzeży Zatoki Meksykańskiej. W tym samym czasie do Florydy zbliżał się potężny huragan Milton.

Dryfował na lodówce turystycznej, gdy do Florydy zbliżał się huragan. "Koszmar"

Dryfował na lodówce turystycznej, gdy do Florydy zbliżał się huragan. "Koszmar"

Źródło:
USCG, BBC, The Guardian

W piątek francuscy strażacy ewakuowali mieszkańców miejscowości Crecy-la-Chapelle, która oddalona jest od Paryża o niespełna 50 kilometrów. Zalane zostały tam ulice i domy.

Ewakuowano ludzi przy pomocy pontonów. "Czuć smród, nie ma prądu"

Ewakuowano ludzi przy pomocy pontonów. "Czuć smród, nie ma prądu"

Źródło:
Reuters

Miniona noc była wyjątkowa. Wszystko przez niezwykle intensywną zorzę polarną, która pojawiła się na polskim niebie. Na Kontakt24 otrzymaliśmy niesamowite zdjęcia.

To była naprawdę niesamowita noc. Zorza polarna na waszych zdjęciach

To była naprawdę niesamowita noc. Zorza polarna na waszych zdjęciach

Źródło:
Kontakt24

Prognoza pogody na zimę. IMGW przygotował eksperymentalną prognozę pogody na cztery kolejne miesiące. Co przyniosą listopad, grudzień, styczeń i luty? Jakie opady i wartości temperatury prognozują meteorolodzy? Sprawdź, co może nas czekać w najbliższym czasie.

Pogoda na zimę 2024/2025. Co mówią eksperymentalne przewidywania IMGW

Pogoda na zimę 2024/2025. Co mówią eksperymentalne przewidywania IMGW

Źródło:
IMGW

Potężny huragan Milton uderzył we Florydę. Żywiołowi w środę i czwartek towarzyszyły silny wiatr oraz ulewny deszcz. Pojawiły się też tornada. To, z jak ekstremalnym zjawiskiem musieli zmierzyć się mieszkańcy regionu można zobaczyć na nagraniach.

Wyrwa w dachu stadionu, eksplozje w transformatorze. Siła Miltona na nagraniach

Wyrwa w dachu stadionu, eksplozje w transformatorze. Siła Miltona na nagraniach

Źródło:
tvnmeteo.pl, Reuters, CNN

Wiatr o prędkości 27 tys. kilometrów na godzinę, temperatura przekraczająca 400 stopni Celsjusza w nocy - brytyjskie BBC publikuje przeprosiny po wpadce. Aplikacja pogodowa stacji pokazała szokujące prognozy.

Wiatr 27 tysięcy km/h, temperatura 404 stopnie w nocy. "Ups, nie martwcie się niektórymi danymi"

Wiatr 27 tysięcy km/h, temperatura 404 stopnie w nocy. "Ups, nie martwcie się niektórymi danymi"

Źródło:
BBC, Sky News, tvn24.pl

Żuraw wieżowy runął na jeden z budynków w Saint Petersburgu na Florydzie. Wielka konstrukcja załamała się pod naporem ekstremalnie silnego wiatru niesionego przez huragan Milton.

Potężny dźwig runął na budynek

Potężny dźwig runął na budynek

Źródło:
CNN, Fox13

Jak alarmuje WWF Polska w 15. edycji raportu Living Planet Report 2024, pozostało już tylko 27 procent żyjącej planety. Eksperci określają ten wynik "katastrofalnym" i ostrzegają przed zbliżającymi się punktami krytycznymi dotyczącymi degradacji środowiska na całym świecie. W opinii ekspertów dla naszej przyszłości kluczowe będzie najbliższe pięć lat.

27 procent. Tyle żyjącej planety nam pozostało

27 procent. Tyle żyjącej planety nam pozostało

Źródło:
WWF Polska

Do Florydy zbliża się potężny huragan Milton. To, jak wygląda ten żywioł z kosmosu, można zobaczyć na nagraniu z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, udostępnionym przez amerykańską agencję NASA.

Monstrum nadciąga. To nagranie wbija w fotel

Monstrum nadciąga. To nagranie wbija w fotel

Źródło:
tvnmeteo.pl, CNN, Reuters

Amerykański meteorolog John Morales łamiącym się głosem opowiadał o sile huraganu Milton. Żywioł od kilku dni zmierza w kierunku Florydy. Aktualnie jest on sklasyfikowany jako huragan piątej, najwyższej kategorii w skali Saffira-Simpsona. Zdaniem wielu meteorologów Milton jest najsilniejszą burzą na świecie w tym roku.

Meteorolog opowiadał o Miltonie. Łamiącym się głosem i ze łzami w oczach

Meteorolog opowiadał o Miltonie. Łamiącym się głosem i ze łzami w oczach

Źródło:
Cable News Network Inc. All rights reserved 2024

Ostatnie dni w Polsce obfitują w silne podmuchy wiatru. Szczególnie intensywne są one w rejonach górskich. Pojawienie się halnego w Tatrach pokazuje niewykłe nagranie wykonane z okien redakcji "Tygodnika Podhalańskiego".

Giewont zniknął pod kołdrą z chmur

Giewont zniknął pod kołdrą z chmur

Źródło:
Tygodnik Podhalański

Policja z amerykańskiego stanu Waszyngton interweniowała po zgłoszeniu kobiety, która została "zmuszona do ucieczki", gdy w pobliżu jej domu pojawiło się prawie 100 szopów praczy. Jak się okazało, dokarmiała te zwierzęta od dekad. Służby tłumaczą, dlaczego nie należy tego robić.

Jej dom otoczyło niemal sto szopów "domagających się jedzenia". Policja pokazała nagranie

Jej dom otoczyło niemal sto szopów "domagających się jedzenia". Policja pokazała nagranie

Źródło:
CBS News, tvn24.pl

Niezwykłe zjawisko meteorologiczne pojawiło się we wtorek w Karkonoszach. Najwyższe pasmo górskie Sudetów zostało przykryte warstwą chmur, która przypominała kołdrę. Zdjęcia wału fenowego otrzymaliśmy na Kontakt24.

Wał fenowy zawisł nad Karkonoszami. Niezwykłe zdjęcia

Wał fenowy zawisł nad Karkonoszami. Niezwykłe zdjęcia

Źródło:
Kontakt24, ttvnmeteo.pl

Huraganowy wiatr nawiedził gminę Vimianzo położoną na północno-zachodnim wybrzeżu Hiszpanii. Podmuchy były tak silne, że powaliły ponad 100-letnie drzewo oraz uszkodziły dachy kilku domów. Zmiana pogody ma związek ze zbliżającym się do Półwyspu Iberyjskiego ekshuraganem Kirk.

"Gdy wróciłem zastałem to wszystko... Nie było dachu, ani niczego"

"Gdy wróciłem zastałem to wszystko... Nie było dachu, ani niczego"

Źródło:
ENEX, Aemet, Telecinco, El Espanol