Wytropiona przez 70-metrowej średnicy antenę Deep Space Network skała jest oddalona od nas o 3 miliony kilometrów. To czyni ją, jak na kosmiczną skalę, stosunkowo nam bliską. Odkrycie jest sukcesem naukowców z Jet Propulsion Laboratory, którzy zarządzają odbiornikami sieci DSN.
Zdjęcia wykonane przez satelitę pokazują planetoidę w pełnej krasie. Wyraźnie widać, że jej kształt jest zaokrąglony, choć asymetryczny i ma wyraźne spłaszczenie w miejscu swojego równika. Wytropiona przez system globalną sieć anten jest najbliższym nam obiektem z kategori NEO - Near Earth Objects i nazwana 2005 WK4.
Coraz większa precyzja
Dokładność danych to potwierdzenie, że jesteśmy w stanie coraz precyzyjniej określać zarówno wielkość, jak i prawdopodobną prędkość i orbitę kosmicznych skał.
To niezbędne dane w powodzeniu najnowszej misji NASA dotyczącej przechwytywania i eksplorowania przez ludzi planetoid znajdujących się w pobliżu naszej planety.
Kosmos bez zakłóceń
Deep Space Network to sieć przekaźników zlokalizowanych na terenie Hiszpanii, Kalifornii oraz Australii.
Rozmieszczenie ich w tych miejscach umożliwia niezakłóconą ruchem Ziemi komunikację z kosmicznymi pojazdami. To czyni ją najbardziej czułym systemem telekomunikacyjnym na naszej planecie, którego działania nie zakłóca naturalny ruch naszej planety.
Autor: mb/jaś / Źródło: NASA
Źródło zdjęcia głównego: NASA