Załodze Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) udało się naprawić zepsuty ważny element instalacji elektrycznej i przywrócić pełne zasilanie. Astronauci dokonali tego przy użyciu między innymi starej szczoteczki do zębów i prowizorycznej szczotki zrobionej z kabla.
Problemy z jedną z czterech głównych rozdzielni elektrycznych ISS zaczęły się podczas spaceru kosmicznego w ubiegły czwartek. Dwaj kosmonauci mieli wymontować cały element i zastąpić go nowym. Odłączenie starej rozdzielni poszło bez problemu, jednak podłączenie nowej okazało się niemożliwe. Jeden z bolców mocujących urządzenie nie chciał bowiem"zaskoczyć".
Pilna sprawa na ISS
Po nieudanej operacji na Ziemi i w kosmosie rozpoczęło się gorączkowe myślenie nad tym, jak zaradzić nieoczekiwanemu problemowi. Kwestia była dość nagląca, bowiem stara rozdzielnia nie była w pełni sprawna i nie dostarczała energii z dwóch spośród ośmiu dużych skrzydeł baterii słonecznych zamontowanych na ISS.
Winne opiłki
W środę uznano, że można już zabrać się do naprawy. Za najbardziej prawdopodobną przyczynę problemów uznano opiłki metalu nieopatrznie pozostawione w rozdzielni, oraz niedostateczne nasmarowanie bolca. Załoga ISS przygotowała swoje prowizoryczne narzędzia do naprawy. Najważniejszym z nich była stara szczoteczka do zębów przymocowana do metalowego pręta, kawałek kabla z rozczapierzoną końcówką robiącą za pędzelek i kilka szmatek nasączonych smarem.
Sprawna akcja
Przez następne cztery godziny demontowali starą rozdzielnię oraz czyścili i smarowali nową. Po kolejnych trzydziestu minutach nadeszła chwila prawdy, pozostał do wciśnięcia feralny bolec. Potraktowany tak zaawansowanymi narzędziami element nie sprawił już jednak żadnych problemów i zaskoczył od razu.
Pół godziny po zatrzaśnięciu bolca nowa rozdzielnia pracowała już pełną parą i stacja otrzymała pełne zasilanie. Tym samym zniknęły obawy, że na ISS zabraknie energii na wszystkie planowane eksperymenty. Przy okazji Amerykanka Sunita Williams została rekordzistką wśród kobiet, jeśli chodzi o czas spędzony na spacerach kosmicznych.
Autor: mk/adsz / Źródło: tvn24.pl/Reuters