Na terenie Nadleśnictwa Kwidzyn (RDLP w Gdańsku) od kilku miesięcy pojawiają się sygnały o "dziwnym lisie" zaobserwowanym w tamtejszych lasach.
Temat zwrócił uwagę służby leśnej jak również myśliwych. Okazało się, że w okolicach miejscowości Biała Góra, Benowo i Barcice, na terenie OHZ Nadleśnictwa Kwidzyn, zaobserwowano sześć sztuk szakala złocistego. Niestety, pomimo wielu prób, nie udało się do dnia dzisiejszego sfotografować osobników tego gatunku.
Jednak obserwacje powtórzyły się wielokrotnie, nie tylko przez pracowników pomorskiego nadleśnictwa, ale także myśliwych i osoby postronne. To kolejny drapieżnik na terenie Nadleśnictwa Kwidzyn, oprócz lisów, jenotów czy wilków.
Mieszkaniec południowej Europy
Szakal złocisty głównie zamieszkuje południową część Europy. Jego aktualny zasięg obejmuje całe Bałkany, Węgry, Austrię, Mołdawię, Rumunię, Grecję i sięga po czarnomorskie wybrzeże Ukrainy i Rosji aż do Morza Kaspijskiego i Kaukazu, gdzie łączy się z populacją azjatycką. Poza stałym zasięgiem pojedyncze osobniki zaobserwowano także w Szwajcarii, Niemczech, Czechach, Słowacji i Białorusi.
Szakal ma złote, krótkie, szorstkie futro, którego zakres barwy jest pomiędzy złotym a jasnożółtym kolorem, przechodzącym w kolor brązowy na końcach kończyn. Kolor zmienia się w zależności od pory roku i regionu zamieszkania.
Historia wilka
Rok temu leśnicy z Olsztyna znaleźli chorego wilka i się nim zaopiekowali. Nazwali go Napromek i otoczyli szczególną opieką. W marcu 2015 roku wypuścili go z powrotem do lasu. Zobacz chwytające za serce wideo, które przedstawia losy wilka Napromka:
Autor: AD/jap / Źródło: Lasy Państwowe