Najnowsze

Suszenie grzybów w piekarniku. Jak długo? W jakiej temperaturze?

Najnowsze

Rady dla grzybiarzy [materiał z 2015 roku]
Rady dla grzybiarzy [materiał z 2015 roku]TVN24 Wrocław
wideo 2/5

Suszenie grzybów jest jedną z metod ich przechowywania. Zachowują dzięki temu swój smak i aromat, który możesz wykorzystać w przygotowywanych potrawach. Podpowiadamy, które gatunki grzybów wybrać i co zrobić, żeby przygotować je do suszenia.

Pamiętaj - w piekarniku susz grzyby przy lekko uchylonych drzwiczkach.

Przed suszeniem bardzo dokładnie oczyść grzyby.

Ususzone grzyby przechowuj w szklanym słoju lub metalowym pudełku.

Po powrocie z lasu, z wiklinowym koszem pełnym grzybów jadalnych, należy podjąć decyzję o tym, co dalej chce się z nimi zrobić. Możliwości jest wiele - marynowanie, kiszenie, pasteryzowanie, mrożenie grzybów, a może suszenie?

Do suszenia idealne będą koźlarze, borowiki i podgrzybki. Nadadzą się te największe okazy. Mniejsze warto zamarynować.

Jak się suszy grzyby?

Zanim zabierzesz się za suszenie, pamiętaj o tym, żeby bardzo dokładnie oczyścić wszystkie zebrane okazy. Możesz to zrobić za pomocą szczoteczki. Upewnij się, że nie ma na nich już żadnych zanieczyszczeń, zgniłych części ani robaków. Następnie każdy grzyb pokrój w plastry. Pamiętaj - nie myj grzybów przed suszeniem. Mycie znacznie wydłużyłoby proces suszenia.

Dawniej grzyby suszone po nawleczeniu ich na nitkę rozkładano na siatce blisko pieca. Obecnie stosowane są specjalne suszarki elektryczne lub po prostu piekarniki.

Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby wykorzystać tradycyjne metody. Możesz powiesić pokrojone na plasterki grzyby na nitce w pobliżu pieca lub kominka.

Jak suszyć grzyby w piekarniku?

Po oczyszczeniu i pokrojeniu grzybów rozłóż je na ruszcie piekarnika. Podłóż pod spód blachę, ponieważ grzyby podczas suszenia znacznie zmniejszą swoją objętość i będą spadać. Dobrym rozwiązaniem może być też siatka do suszenia grzybów, która ma mniejsze oczka i nie musisz już nic pod nią podkładać.

W jakiej temperaturze suszyć grzyby w piekarniku? Suszenie grzybów w piekarniku z termoobiegiem odbywa się w 40 stopniach Celsjusza i koniecznie przy lekko uchylonych drzwiach urządzenia. Dzięki temu wilgoć będzie miała drogę ucieczki. Pamiętaj, żeby nie zostawiać grzybów samych sobie, zaglądaj do ich co jakiś czas i poprzewracaj.

Jak długo suszyć grzyby w piekarniku? Suszenie grzybów w piekarniku elektrycznym to proces, który trwa kilka godzin. Jeżeli nie dosuszysz grzybów, mogą później pokryć się pleśnią. Jeżeli suszenie będzie trwało zbyt długo, grzyby zaczną się kruszyć. Możesz z nich zrobić wtedy grzybową przyprawę.

Suszenie grzybów w suszarce

Na rynku dostępne są różne suszarki do grzybów. Warto zainwestować w piętrowe urządzenie, dzięki czemu możesz wysuszyć większą ilość grzybów za jednym zamachem. Oczyszczone i pokrojone grzyby umieszczasz po prostu na piętrach suszarki. W odległościach od siebie, żeby powietrze mogło je owiewać.

W jakiej temperaturze suszyć grzyby w suszarce? Najlepiej w temperaturze 40-50 stopni Celsjusza. W trakcie suszenia warto jest przekręcać grzyby. Ile trwa suszenie grzybów w suszarce? Około sześciu godzin. W takim urządzeniu możesz też suszyć owoce, zioła czy warzywa.

Jak przechowywać suszone grzyby?

Pamiętaj, że grzyby po suszeniu mogą z łatwością pochłaniać wilgoć i zapachy. Grzyby po suszeniu najlepiej przechowywać w szklanym słoiku, metalowej puszce lub na przykład w płóciennych torbach. Trzymaj grzyby w suchym miejscu. Najlepiej, żeby było również przewiewne.

Kiedy przyjdzie czas na spożycie suszonych grzybów, wystarczy, że zalejesz je przegotowaną wodą i odstawisz na około 30 minut. Nie zalewaj ich wrzątkiem, żeby nie stwardniały. Takie suszone grzyby świetnie sprawdzą się z kapustą, barszczem czy w gulaszu.

Autor: aw / Źródło: Lasy Państwowe

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości