Zboża, krzewy i drzewa owocowe, truskawki - te uprawy są wśród szczególnie zagrożonych suszą w Polsce. Na terenie wszystkich województw wystąpił niedobór wody - ostrzega Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa.
Raport przygotowali naukowcy z państwowego Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG). Obejmuje okres od 1 kwietnia do 31 maja 2018 roku i wszystkie polskie gminy, których jest 2478.
Ujemne wartości w wielu regionach
Najniższe wartości Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), a więc największe susze, w okresie objętym raportem wystąpiły w Poznaniu i na terenach przyległych do tego miasta. Duży deficyt wody zaobserwowano też na Nizinach: Wielkopolskiej, Szczecińskiej i Mazowieckiej, na Pojezierzu Wielkopolskim, Ziemi Lubuskiej oraz w Kotlinie Sandomierskiej.
Susza rolnicza w Polsce występuje obecnie - informuje IUNG - w uprawach: zbóż jarych i ozimych, truskawek oraz krzewów i drzew owocowych.
Największe zagrożenie suszą rolniczą w badanym okresie występowało wśród upraw zbóż jarych - podali autorzy raportu. Odnotowano ją we wszystkich województwach, łącznie w 2285 gminach (92,21 procent gmin kraju), na powierzchni 48,9 procent gruntów ornych.
W bardzo dużym stopniu susza zagrażała w tym czasie truskawkom: we wszystkich województwach, łącznie w 2198 gminach (88,70 procent gmin kraju), na powierzchni 39,30 procent gruntów ornych.
Duże zagrożenie suszą rolniczą zaobserwowano wśród upraw zbóż ozimych: we wszystkich województwach, łącznie w 2221 gminach (89,63 procent gmin kraju), na powierzchni 37,28 procent gruntów ornych.
Duże jest też zagrożenie suszą dla upraw krzewów owocowych: we wszystkich województwach, łącznie w 2198 gminach (88,70 procent gmin kraju), na powierzchni 39,29 procent gruntów ornych.
Nieco mniejsze jest zagrożenie dla upraw drzew owocowych: w 13 z 16 województw, łącznie w 580 gminach (23,41 procent gmin kraju), na powierzchni 4,87 procent gruntów ornych.
Dużo słońca, mało opadów
Badacze podkreślają, że zarówno kwiecień, jak i maj były bardzo gorące i słoneczne. Wartości temperatury i nasłonecznienia przewyższały wieloletnie normy.
Jednocześnie w tym okresie wystąpiły stosunkowo niskie opady atmosferyczne. Brak deszczu połączony z gorącą, a nawet upalną aurą doprowadziły do znacznego niedoboru wody dla roślin i upraw rolnych.
Tak duży deficyt wody powoduje, że plony wielu upraw będą niższe, co najmniej o 20 procent w skali gminy, w stosunku do plonów uzyskanych przy średnich wieloletnich warunkach pogodowych - uprzedzają autorzy raportu.
Autor: dd//rzw / Źródło: TVN Meteo, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/IUNG