Opryski drzew owocowych - kiedy pryskać drzewa, kalendarz oprysków

Autor:
ks//mro
Źródło:
tvnmeteo.pl
Niedzielne owocobranie w parku Sady Żoliborskie
Niedzielne owocobranie w parku Sady ŻoliborskieMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
wideo 2/5
Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.plNiedzielne owocobranie w parku Sady Żoliborskie

Opryski drzew owocowych zapobiegają chorobom i szkodnikom. Dzięki opryskom drzewa owocowe rosną zdrowsze i dają więcej owoców. Sprawdź, kiedy pryskać drzewka owocowe, by otrzymać najlepsze rezultaty.

● Opryski drzew owocowych chronią drzewa przed szkodnikami i owocami. ● Terminy oprysków drzew owocowych są zmienne w zależności od pogody i jej wpływu na wegetację. ● Pierwsze i najważniejsze opryski drzew owocowych wykonuje się wiosną. ● Opryski drzewek owocowych powtarzamy tym samym preparatem co podczas pierwszego oprysku. 

Opryski drzew owocowych

Opryski drzew owocowych to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych w sadzie i ogrodzie. Opryski pomagają zapobiec chorobom i szkodnikom, które mogą zaatakować drzewa owocowe, przekładając się na nieudane zbiory, a nawet śmierć drzewa. Opryski drzew owocowych należy wykonywać w dobrym dla danego gatunku drzewa momencie i przy użyciu odpowiednich środków chemicznych lub niechemicznych.

Kiedy pryskać drzewa owocowe?

Drzewa owocowe najlepiej pryskać w okresie poprzedzającym ukazanie się nowych liści podczas bezwietrznego suchego dnia. Najczęściej opryski drzewek owocowych wykonuje się więc jesienią, zimą i wiosną. Daje to szansę na zniszczenie szkodników i zabezpieczenie drzew na przyszły sezon.

Nie ma stałej daty oprysków drzew owocowych. termin może być każdego roku inny, wszystko zależy od pogody i jej wpływu na rozwój rośliny. Przy wyborze odpowiedniego czasu na oprysk drzewek owocowych, sadownicy posługują się kalendarzami oprysków drzew owocowych oraz wskazówkami producentów środków ochrony roślin.

Kalendarz oprysków drzew owocowych

Opryski drzewek owocowych wykonuje się w odpowiednim momencie rozwoju rośliny. Kiedy pryskać drzewa owocowe możemy sprawdzić w terminarzu (kalendarzu) oprysków, który dokładnie precyzuje, przeciwko jakim szkodnikom i chorobom należy pryskać drzewa owocowe w okresach: - bezlistnym, - nabrzmiewania pąków, - pękania pąków, - ukazywania się pierwszych liści, - zielonych pąków kwiatowych, - różowych pąków kwiatowych, - białych pąków kwiatowych, - kwitnienia, - końca kwitnienia, - po kwitnieniu, - rozwoju zawiązków, - wzrostu owoców, - po zbiorach.

Wiosenne opryski drzew owocowych

Najważniejsze wiosenne opryski drzew owocowych rozpoczyna się na przedwiośniu, pod koniec lutego. Dzień oprysku należy wybrać, biorąc pod uwagę pogodę i fazę rozwoju drzewa, dzięki temu oprysk będzie skuteczny. Do oprysków należy wybrać bezwietrzny i ciepły dzień, ale powinien być pochmurny, bo słońce może poparzyć opryskane pędy. Należy też sprawdzić rekomendacje dotyczące optymalnej temperatury powietrza. Producenci środków do oprysków umieszczają takie informacje na etykiecie produktu.

Czas wiosennych oprysków dostosowujemy do fazy rozwojowej drzewa - jego pąków liściowych i kwiatowych. Opryski drzewek owocowych powtarzamy tym samym preparatem co podczas pierwszego oprysku. 

Opryski drzewek owocowych - jak to się robi?

Opryskując drzewo owocowe środkiem ochrony roślin, należy upewnić się, że preparat równomiernie i dokładnie pokryje całe drzewo: pędy, gałęzie, pień. Opryskujemy drzewo od jego nasady po szczyt korony. Jeśli do oprysku drzewek używamy preparatów olejowych, powinniśmy użyć go bardzo obficie, tak by skapywał z rośliny. Opryski miedzianem wykonuje się natomiast punktowo i oszczędnie, tylko na gałązkach z pąkami. 

Oprysk drzew owocowych na robaki 

Opryski drzew owocowych przeciw szkodnikom należy wykonywać w terminie i w sposób zalecany przez producenta konkretnego preparatu do oprysków. Kierujemy się także gatunkiem drzewa oraz rodzajem szkodnika, którego zwalczamy i tak np. oprysk na przędziorka owocowca, misecznika śliwowego i mszyce wykonuje się wiosną jako pierwszy (w lutym-marcu). Do oprysku używa się preparatów olejowych. Terminy oprysków drzew owocowych „na robaki” działkowicze i sadownicy sprawdzają w dostępnym w internecie kalendarzu oprysków drzew owocowych na dany rok.

Opryski jabłoni

Opryski jabłoni - czas ich wykonania i używany preparat dostosowujemy do rodzaju szkodników lub chorób, przed którymi chcemy uchronić drzewo.

Opryski jabłoni przeciw mączniakowi wykonuje się preparatami siarkowymi w momencie, kiedy pąk kwiatowy ma różowy kolor.

Opryski jabłoni przeciw kwieciakowi jabłkowcowi wykonuje się przed pękaniem pąków liściowych, 

Oprysk jabłoni przeciw parchowi jabłoni wykonuje się miedzianem, gdy zaczynają ukazywać się liście lub kiedy pąk kwiatowy ma zielony kolor.

Opryski jabłoni „na robaka”, czyli na szkodniki takie jak mszyce, przędziorki, namiotniki jabłoniowe, owocnica jabłkowa, piędzik przedzimek, gąsienice motyli wykonuje się w fazie zielonego i różowego pąka kwiatowego preparatem przeznaczonym do zwalczania konkretnego szkodnika.

ZOBACZ >> Odmiany jabłek - polskie, stare, zimowe, wczesne, do szarlotki i na sok

Opryski drzew owocowych miedzianem

Opryski drzew owocowych miedzianem wykonuje się, by chronić rośliny przed chorobami: - grzybowymi, np. parchem jabłoni i gruszy, szarą pleśnią, antraknozą; - bakteryjnymi, np. rakiem bakteryjnym drzew pestkowych, zarazą ogniową.

Morele, brzoskwinie, czereśnie, śliwy i wiśnie opryskujemy miedzianem przeciwko rakowi bakteryjnemu w czasie dojrzewania pąków liściowych. Z kolei, kiedy drzewa zaczynają kwitnąć, a ich pąki kwiatowe są nadal białe, opryskujemy drzewa owocowe miedzianem przeciwko brunatnej zgniliźnie drzew pestkowych. 

Autor:ks//mro

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości