Sonda MAVEN ruszyła badać tajemnicę Marsa. Najważniejsza misja NASA?

Sonda MAVEN ruszyła na podbój Marsa
Sonda MAVEN ruszyła na podbój Marsa
NASA
Sonda MAVEN ruszyła na podbój MarsaNASA

Według astronomów, miliardy lat temu warunki na Marsie były bliźniaczo podobne do ziemskich i zaczęły się zmieniać dopiero po tym, jak tajemniczo zaniknęło jego ochronne pole magnetyczne. Naukowcy nie wiedzą jednak, dlaczego dokładnie do tego doszło i liczą na to, że brakujących elementów tej układanki dostarczą badania rozrzedzonej warstwy gazów, obecnie otaczającej planetę. Ma się nimi zająć najnowsza sonda kosmiczna MAVEN, która wystartowała o 19.28.

Naukowcy nie mają już wątpliwości, że dawno temu na powierzchni Marsa znajdowały się rzeki i oceany. Nadal jednak tajemnicą pozostaje, co się stało z całą tą wodą i dlaczego obecnie Czerwona Planeta przypomina pustynię.

Głównym podejrzanym, jak na razie, pozostaje Słońce, które według przypuszczeń naukowców przez miliardy lat cząsteczka po cząsteczce pozbawiało Marsa atmosfery. Właśnie dokładne poznanie tej historii historii jest celem nowej misji NASA o nazwie MAVEN (Mars Atmosphere and Volatile Evolution Mission - ewolucja atmosfery Marsa i jej ulatywania).

Kolejne okienko za dwa lata

Rakieta nośna wyniosła sondę w przestrzeń kosmiczną w poniedziałek wczesnym wieczorem polskiego czasu (godz. 19.28). Związane z warunkami pogodowymi okno startowe wyznaczono w godzinach od 11.28 do 13.28 czasu lokalnego (17.28-19.28 czasu polskiego). Gdyby do startu nie doszło dzisiaj, to następne okienko startowe przypadałoby za 20 dni. Jeśli to by się nie udało, to kolejny start byłby możliwy dopiero za dwa lata.

Według planu we wrześniu przyszłego roku MAVEN wejdzie na orbitę Marsa i przez rok będzie badać górne warstwy cienkiej atmosfery tej planety.

- Misja ma pozwolić ustalić, jaka była historia marsjańskiej atmosfery, jak z upływem czasu zmieniał się tamtejszy klimat oraz jak to wszystko wpłynęło na ewolucję powierzchni planety i jej potencjalne warunki do życia - przynajmniej dla drobnoustrojów - powiedział główny badacz misji Bruce Jakosky z Uniwersytetu Kolorado.

Wizualizacja sondy MAVEN na orbicie MarsaNASA/Goddard

Zbada wpływ promieniowania

Konkretnie sonda zbada, jakie ilości i rodzaje promieniowania pochodzącego ze Słońca i innych kosmicznych źródeł docierają do górnych warstw atmosfery Czerwonej Planety i w jaki sposób wpływają na zawarte w niej gazy.

Naukowcy mają już pewną ogólną wiedzę na ten temat dzięki danym dostarczonym przez sondę Europe's Mars Express i znajdujący się na powierzchni planety łazik Curiosity. Jednak nigdy dotąd nie mieli okazji równocześnie analizować atmosferę Marsa i jego kosmiczne otoczenie.

- Mając pojęcie o tym, co się dzieje teraz, będziemy mogli spróbować spojrzeć wstecz i wykorzystując dowody zawarte w skałach poskładać całą historię o tym, jak na Marsie zapanowały tak trudne warunki - powiedziała Pan Conrad z Centrum Lotów Kosmicznych Goddarda.

"Atmosfera musiała być grubsza"

Tezę o tym, że dawniej na Marsie istniały cieplejsze, bardziej wilgotne i zbliżone do ziemskich warunki, naukowcy starają się potwierdzić od dziesięcioleci. Ślady chemicznych interakcji z wodą zawierają starożytne marsjańskie skały. Również powierzchnia planety jest usiana geologicznymi strukturami, które musiały zostać wyrzeźbione przez wodę, takimi jak kanały czy koryta i delty rzeczne, nie brakuje też osadów.

- Atmosfera musiała być grubsza, skoro planeta była cieplejsza i bardziej wilgotna. Pytanie zatem, co się stało z całym tym dwutlenkiem węgla i wodą? Są dwa miejsca, gdzie mogły trafić: w dół, w głąb gruntu, albo do góry - w kosmos - twierdzi Bruce Jakosky.

ZOBACZ, JAK MÓGŁ KIEDYŚ WYGLĄDAĆ MARS

Odliczanie do startu sondy MAVEN
Odliczanie do startu sondy MAVENNASA

Tajemniczy zanik pola

Naukowcy już teraz wiedzą, że część marsjańskiego dwutlenku węgla znalazła się na powierzchni planety, gdzie związała się z minerałami w jej skorupie. Podejrzewają też, że większość atmosfery ulotniła się w przestrzeń kosmiczną w wyniku procesu, który rozpoczął się około 4 mld lat temu, kiedy chroniące Marsa pole magnetyczne w tajemniczych okolicznościach przestało działać.

Brak tej ochrony wystawił atmosferę planety na niszczące dla niej oddziaływanie promieniowania słonecznego i kosmicznego, które trwa do dziś.

Podstawowa misja sondy MAVEN ma potrwać rok. Według planów tyle czasu wystarczy naukowcom do zebrania interesujących ich danych podczas wielu burz słonecznych i innych zjawisk pogody kosmicznej. Potem pozostanie ona na orbicie przez okres do 10 lat, służąc jako wsparcie łączności dla łazika Curiosity, a także dla kolejnego łazika i lądownika, jakie NASA planuje w nadchodzących latach wysłać na Czerwoną Planetę.

Zobacz, jak powstawała sonda MAVEN:

Tak powstawała sonda MAVEN
Tak powstawała sonda MAVENNASA

Autor: js/mj / Źródło: Reuters, NASA

Źródło zdjęcia głównego: NASA

Pozostałe wiadomości

W poniedziałek przez Polskę przetoczył się burzowy front. W związku z gwałtowną aurą straż pożarna przeprowadziła ponad pięć tysięcy interwencji. Działania strażaków polegały głównie na usuwaniu powalonych drzew. Dwie osoby zostały ranne.

Uszkodzone dachy, zalane ulice. Ponad pięć tysięcy interwencji

Uszkodzone dachy, zalane ulice. Ponad pięć tysięcy interwencji

Aktualizacja:
Źródło:
Portalik25.pl, Jawor, tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnym wiatrem, który w porywach może rozpędzać się do 85 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna. 

Żółte alarmy IMGW na północy kraju. Uważajmy

Żółte alarmy IMGW na północy kraju. Uważajmy

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś, czyli wtorek 24.06. Niebo nad większością Polski pokryją chmury, z których miejscami może przelotnie popadać. Odpoczniemy od upału, ale powieje silniejszy wiatr.

Pogoda na dziś - wtorek 24.06. Będzie pochmurnie, może popadać

Pogoda na dziś - wtorek 24.06. Będzie pochmurnie, może popadać

Źródło:
tvnmeteo.pl

Amerykańska agencja kosmiczna NASA podała, że start misji Axiom 4 z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) planowany jest na środę na godzinę 8.31 czasu polskiego.

Nowy termin startu misji Ax-4 z Uznańskim-Wiśniewskim

Nowy termin startu misji Ax-4 z Uznańskim-Wiśniewskim

Źródło:
PAP

Wtorek przyniesie ze sobą odpoczynek od burz i upału. W części kraju możliwe są słabe opady deszczu. Czego spodziewać się w kolejnych dniach? Czeka nas przeplatanka gorąca z chłodniejszymi masami powietrza, mogą też wrócić wyładowania atmosferyczne.

Pogoda na 5 dni. Temperatura na huśtawce

Pogoda na 5 dni. Temperatura na huśtawce

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na greckiej wyspie Chios na Morzu Egejskim od niedzieli szaleją pożary lasów. Z żywiołem walczą całe zastępy strażaków, ewakuowane są kolejne miejscowości, a władze proszą o wodę i żywność. Służby podejrzewają, że ogień mógł zostać wzniecony przez człowieka.

Pożary trawią grecką wyspę. Kolejne ewakuacje

Pożary trawią grecką wyspę. Kolejne ewakuacje

Źródło:
Reuters, greekreporter.com

Mieszkańcy wschodnich regionów Stanów Zjednoczonych zmagają się z niebezpieczną falą upałów. W niedzielę temperatura odczuwalna sięgała 40 stopni Celsjusza. W kolejnych dniach również będzie bardzo gorąco.

Miliony ludzi objętych alarmami przed upałem

Miliony ludzi objętych alarmami przed upałem

Źródło:
PAP, New York Post, CBS News, The Guardian

Naukowcy odkryli, że pewien gatunek ćmy żyjący w Australii, który każdego roku wyrusza na długą wędrówkę, do nawigacji używa gwiazd. To pierwszy raz, gdy poznano taką umiejętność u bezkręgowców pokonujących ogromne dystanse.

Pokonują nawet tysiąc kilometrów, używają gwiazd jako nawigacji

Pokonują nawet tysiąc kilometrów, używają gwiazd jako nawigacji

Źródło:
Phys, AFP

Pogoda na 16 dni. Tomasz Wasielewski odpoczywa na urlopie, a długoterminową prognozę temperatury tym razem przygotował synoptyk tvnmeteo.pl Tomasz Wakszyński. Sprawdź, jaką aurę przyniosą ostatnie dni czerwca i początek lipca.

Pogoda na 16 dni: polskie lato w pełni

Pogoda na 16 dni: polskie lato w pełni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Cały czas trwają badania nad wpływem mikroplastiku na zdrowie człowieka. W artykule opublikowanym na łamach "Journal of the American Heart Association" naukowcy donoszą, że osoby żyjące w pobliżu wód cechujących się wysokim stężeniem małych cząsteczek tworzyw sztucznych są bardziej narażone na wiele groźnych chorób.

Mikroplastik a częstotliwość chorób. Niepokojące obserwacje naukowców

Mikroplastik a częstotliwość chorób. Niepokojące obserwacje naukowców

Źródło:
PAP

Strażacy w amerykańskim stanie Georgia zostali wezwani w czwartek, aby pomóc osobie, która utknęła w błocie. Gdy przybyli na miejsce przekonali się, że w grząskim gruncie faktycznie coś utknęło, ale nie jest to człowiek.

Jelonek utknął w błocie. Strażacy ruszyli na pomoc

Jelonek utknął w błocie. Strażacy ruszyli na pomoc

Źródło:
CNN

Brytyjscy naukowcy przeprowadzili szczegółową analizę kilkunastu tysięcy próbek krwi wyssanej przez komary. Chcieli zbadać, na jakich gatunkach zwierząt żerują te owady. Okazuje się, mają one znacznie bardziej różnorodne i elastyczne upodobania żywieniowe niż wcześniej sądzono.

Zbadali zwyczaje żywieniowe komarów. Wyniki ich zaskoczyły

Zbadali zwyczaje żywieniowe komarów. Wyniki ich zaskoczyły

Źródło:
Uniwersytet w Swansea

W tym roku monsun uderzył w Chiny wcześniej niż zwykle. W ostatnich dniach na południu i w centrum kraju padał ulewny deszcz, który doprowadził do powodzi. Są ofiary śmiertelne. Gwałtowna aura spodziewana jest również w niedzielę, wydano ostrzeżenia meteorologiczne.

"Nigdy wcześniej nie doświadczyłam tak ogromnej powodzi"

"Nigdy wcześniej nie doświadczyłam tak ogromnej powodzi"

Źródło:
Reuters, chinadaily.com.cn, CCTV

W sobotę na Opolszczyźnie i w Małopolsce zaobserwowano wirujące słupy piachu i pyłu, czyli zjawiska nazywane diabełkami pyłowymi. Można je zobaczyć na nagraniach.

Wirujące słupy pyłu i piachu. Nagrania

Wirujące słupy pyłu i piachu. Nagrania

Źródło:
tvnmeteo.pl

Gorące powietrze napłynęło do wielu regionów Francji. Sprawiło, że w sobotę temperatura maksymalna sięgnęła prawie 40 stopni. Agencja meteorologiczna Meteo France wydała ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed spiekotą.

Napłynęło gorące powietrze. "Upał jest nie do zniesienia"

Napłynęło gorące powietrze. "Upał jest nie do zniesienia"

Źródło:
Reuters, ouest-france.fr, meteofrance.com

Na południu Chorwacji w rejonie Omisza wybuchł pożar. Jak przekazała straż, został wywołany przez człowieka. Ogień strawił kilkanaście domów. Z żywiołem walczy ponad 150 strażaków, choć najgorsze już minęło. Konieczne były ewakuacje mieszkańców oraz turystów. Na Kontakt24 otrzymaliśmy relacje Polaków, którzy przebywają w tamtych rejonach.

Spalone domy, ewakuacje. Straż: znamy przyczynę pożaru

Spalone domy, ewakuacje. Straż: znamy przyczynę pożaru

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24, index.hr, PAP

Nawałnice, którym miały towarzyszyć tornada, nawiedziły Dakotę Północną i Minnesotę w USA, doprowadzając do śmierci trzech osób. Wiał silny wiatr, padał intensywny deszcz oraz grad pokaźnych rozmiarów. Blisko 100 tysięcy odbiorców zostało pozbawionych prądu.

Wiatr łamał drzewa i zrywał dachy. Trzy osoby nie żyją

Wiatr łamał drzewa i zrywał dachy. Trzy osoby nie żyją

Źródło:
PAP, KFGO, AP

Na początku czerwca firma ispace próbowała wylądować łazikiem Resilience na Księżycu. Misja zakończyła się niepowodzeniem. Miejsce, gdzie maszyna się rozbiła, można zobaczyć teraz na zdjęciu opublikowanym przez amerykańską agencję kosmiczną NASA.

Drugi raz rozbili się na Księżycu. Widać to na zdjęciu

Drugi raz rozbili się na Księżycu. Widać to na zdjęciu

Źródło:
space.com, NASA

Stwierdzenie "tylko dawka czyni, że dana substancja nie jest trucizną" zostało sformułowane przez Paracelsusa, XVI-wiecznego lekarza uważanego za ojca nowoczesnej medycyny. Prawo to leży u podstaw dzisiejszej toksykologii, przypominając o cienkiej granicy między zbawiennym a szkodliwym działaniem tego samego związku. W ocieplającym się świecie lekarze i badacze muszą jednak mierzyć się z czynnikami przesuwającymi te granice w sposób, który nie do końca możemy przewidzieć.

Co pomaga, a co szkodzi? Zmiany klimatu zacierają granice

Co pomaga, a co szkodzi? Zmiany klimatu zacierają granice

Źródło:
TVN24+

Przez stan New Jersey w USA przeszły burze, które pozbawiły ludzi prądu i łamały drzewa. W wyniku gwałtownej pogody ucierpiał sportowy samochód Jeffa Jonesa, kierowcy wyścigowego, co widać na nagraniu.

"Drzewo przeszło przez dach mojego auta"

"Drzewo przeszło przez dach mojego auta"

Źródło:
Reuters, nj.com, thedrive.com

Fala upałów nawiedziła południową Hiszpanię. W piątek termometry pokazały miejscami aż 40 stopni Celsjusza. Przed spiekotą wydano ostrzeżenia meteorologiczne drugiego stopnia. Również w Wielkiej Brytanii było tego dnia gorąco.

Na termometrach aż 40 stopni. "Pij dużo wody, chowaj się w cieniu"

Na termometrach aż 40 stopni. "Pij dużo wody, chowaj się w cieniu"

Źródło:
Reuters

W Turcji trwają prace nad wzmocnieniem wrażliwych punktów konstrukcyjnych słynnego meczetu Hagia Sophia, który położony jest w Stambule. Inżynierowie i eksperci do spraw dziedzictwa kulturowego wykorzystują zaawansowane symulacje trzęsień ziemi, aby lepiej przygotować świątynię na takie wydarzenia.

Przygotowują najsłynniejszy turecki meczet na trzęsienie ziemi

Przygotowują najsłynniejszy turecki meczet na trzęsienie ziemi

Źródło:
Daily Sabah, PAP