Przejścia z Czechami przejezdne. Trudne warunki drogowe na Podhalu

Trudna sytuacja na Zakopiance/TVN24
Trudna sytuacja na Zakopiance/TVN24
Trudna sytuacja na Zakopiance/TVN24

Po środowym ataku zimy w czwartek sytuacja na drogach poprawiła się, ale niektóre z nich są jeszcze nieprzejezdne. Część odbiorców nadal nie ma energii elektrycznej. Portal TVN Meteo na bieżąco informuje o sytuacji na drogach w poszczególnych województwach.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała, że mimo wyjątkowo intensywnych opadów śniegu, utrzymana została przejezdność na całej sieci dróg krajowych. Po południu dbało o to 703 pojazdów zimowego utrzymania.

"Utrudnienia w postaci cienkiej warstwy zajeżdżonego śniegu, błota pośniegowego oraz lokalnej śliskości spowodowane intensywnymi opadami oraz wystąpieniem silnych wiatrów powodujących nawiewanie sypkiego śniegu na drogi występują w niemal wszystkich województwach" - informuje GDDKiA.

Z powodu intensywnych opadów śniegu w całym kraju doszło do licznych kolizji i wypadków. w wielu miejscach tworzyły się korki, a ciężarówki miały problemy z pokonaniem wzniesień i blokowały drogi. CZYTAJ WIĘCEJ

Korek na Zakopiance (TVN24)
Korek na Zakopiance (TVN24)tvn24

Podkarpackie: Drogi w regionie już przejezdne

W czwartek wczesnym popołudniem wszystkie drogi na Podkarpaciu były już przejezdne. Dwa zamknięte dla ruchu odcinki dróg wojewódzkich nr 884 i 993 udało się udrożnić, ponieważ osłabł wiatr, który nawiewał na jezdnie śnieg z pól.

Jeszcze rano nieprzejezdna z powodu zalegającego śniegu była trasa 884 od Domaradza do Dynowa, a także dziewięć kilometrów drogi 993, na odcinku od Nowego Żmigrodu do Folusza.

Drogowcy poinformowali, że na większości dróg w regionie, zwłaszcza w terenie górzystym, leży zajeżdżony śnieg, który jednak nie uniemożliwia jazdy, oraz błoto pośniegowe.

Zapewnili też, że na drogach cały czas pracuje sprzęt odśnieżający, a także piaskarki i solarki.

Łódzkie: drogi przejezdne, miejscami zalega błoto pośniegowe

Drogi krajowe i wojewódzkie w regionie łódzkim były w czwartek przejezdne. Na większości z nich nawierzchnia wciąż jest czarna i mokra, jednak są również odcinki z błotem pośniegowym i zajeżdżonym śniegiem.

Najlepiej z atakiem zimy poradzili sobie łódzcy tramwajarze. Już kilka miesięcy temu zaczęli budować specjalny tramwaj-spychacz, który usuwa biały puch z torów.

Kujawsko-pomorskie: wiatr nawiewa śnieg na drogi

Ślisko było w czwartek na drogach w regionie kujawsko-pomorskim. W nocy nie padało, ale w wielu miejscach śnieg nawiewał z pól i przymarzał, ruch samochodów utrudniało też błoto pośniegowe. Na drogach krajowych i wojewódzkich w ciągu dnia pracowały solarki, piaskarki i pługi.

Wszystkie główne trasy były przejezdne. Spośród dróg krajowych stosunkowo najtrudniejsze warunki panowały na "piątce", "dziesiątce" i "osiemdziesiątce". Miejscami występowało oblodzenie na podjazdach pod wzniesienia.

Wielkopolska: drogi czarne, ale mokre

Drogi krajowe w Wielkopolsce były w czwartek czarne, ale mokre. Lokalnie było ślisko, szczególnie w miejscach, gdzie śnieg został nawiany z pól. Zalegało tam też błoto pośniegowe.

Utrudnienia wystepowały na DK nr 12 na odcinku Gostyń, DK nr 5 na odcinku Zamysłowo, DK nr 36 na odcinku Ostrów Wielkopolski, DK nr 25 na odcinku Kalisz - Konin.

W Poznaniu śnieg utrudnia ruch kolejowy (TVN24)
W Poznaniu śnieg utrudnia ruch kolejowy (TVN24)

Dolny Śląsk: śnieg i wiatr utrudnią jazdę

Opady śniegu oraz silny wiatr powodujący zamiecie sprawiły, że kierowcy poruszający się w czwartek po dolnośląskich trasach muszieli zachować ostrożność. Główne trasy były jednak przejezdne.

W rejonach podgórskich miejscami zalegało błoto pośniegowe. Nieprzejezdna dla samochodów ciężarowych była droga krajowa nr 3 ze Szklarskiej Poręby do Jakuszyc.

W środę jedenaście osób, w tym dwóch kierowców trafiło do szpitala pod zderzeniu dwóch busów pod Lubinem. Po wypadku zablokowana była droga Lubin-Rudna w okolicach miejscowośći Mleczno.

Polsko-czeskie przejścia graniczne w Jakuszycach i w Cieszynie, zamknięte w ciągu dnia, pod wieczór znów były przejezdne.

Śląsk: drogi przejezdne, ale ruch może być zwolniony

Wszystkie główne drogi w województwie były przejezdne, ale nawierzchnię pokrywała warstwa śniegu lub błota pośniegowego. Kierowcy musieli liczyć się ze znacznie spowolnionym ruchem i innymi utrudnieniami na drogach. Do godz. 7.30 śląska drogówka odnotowała 14 kolizji.

Już prawie wszystkim mieszkańcom woj. śląskiego, pozbawionym w środę energii elektrycznej, przywrócono prąd. Do popołudnia nie miało go jeszcze 180 odbiorców w regionie.

Podbeskidzie: kłopoty przez tiry

Wszystkie główne drogi na Podbeskidziu - pomimo intensywnych opadów śniegu - były przejezdne.

Trudności napotkały kierowców na krajowej "jedynce" w Czechowicach-Dziedzicach, gdzie wypadek dwóch tirów i samochodu osobowego zablokował drogę do Bielska-Białej. Po wypadku jeden z tirów wylądował w rowie, drugi uderzył w barierę. Na drogę wylało się około 300 litrów paliwa. Policjanci zorganizowali objazdy.

Tiry utrudniały życie także kierowcom w centrum Cieszyna. Blokowały ulice, zwłaszcza na wzniesieniach. Tworzyły się korki. Kierowcy musieli się liczyć z kłopotami zwłaszcza na mniej ważnych drogach.

Małopolska: zakopianka już przejezdna

W Małopolsce w nocy ze środy na czwartek intensywnie padał śnieg, ale wszystkie główne drogi w regionie były przejezdne. Wyjechało na nie w sumie 228 pojazdów zimowego utrzymywania tras.

Po intensywnych opadach śniegu na Podhalu byłybardzo trudne warunki na drogach. Na górskim odcinku "zakopianki" stanęły tiry. Na lokalnych jezdniach zalegał śnieg, ponieważ w pierwszej kolejności pługopiaskarki kierowane były na drogi krajowe i wojewódzkie. W Zakopanem leżało w ciągu dnia 76 cm śniegu.

Po południu sytuację opanowano, "zakopianka" jest już przejezdna.

Świętokrzyskie: sporo błota i śniegu

W województwie świętokrzyskim wszystkie drogi krajowe i wojewódzkie były przejezdne. Część nawierzchni głównych tras wciąż jest czarna i mokra, na pozostałych zalega błoto pośniegowe, a lokalnie także cienka warstwa śniegu. W terenie nadal jeżdżą pługopiaskarki i pługosolarki. Drogi wojewódzkie pokrywa błoto pośniegowe, a lokalnie cienka warstwa śniegu. Służby drogowe sukcesywnie usuwają śnieg z jezdni.

Polska walczy ze śniegiem (TVN24)
Polska walczy ze śniegiem (TVN24)tvn24

Zachodniopomorskie: wiatr pozrywał linie energetyczne

Wszystkie drogi krajowe w województwie były przejezdne, nawierzchnia na nich była czarna. Jedynie na dwóch odcinkach drogi nr 20 występowało błoto pośniegowe.

Około 400 odbiorców było pozbawionych rano prądu, po południu już tylko kilkudziesięciu. Przyczyną braku energii elektrycznej był silny wiatr, który w środę pozrywał linie energetyczne.

Do popopłudnia nie działa przeprawa promów Bielik w centrum miasta. Uruchomiono komunikację zastępczą. Autobusy dowożą ludzi z przeprawy Bielik do odległej o kilka kilometrów od centrum miasta drugiej przeprawy, Karsibór.

Zamknięcie głównej przeprawy było w środę zaskoczeniem dla mieszkańców. W czwartek mimo dużego obłożenia przeprawy Krasibór bie było większych problemów. Rzecznik prezydenta Świnoujścia Robert Karelus poinformował w środę, że przeprawa w centrum Świnoujścia zamknięta jest do odwołania.

Przeprawę w centrum miasta zamknięto, bo piętrząca się coraz bardziej kra uniemożliwia kursowanie jednostek. Kry jest teraz tak dużo, że nie wiadomo, czy promy na przeprawie Karsibór będą w stanie kursować dalej. Gdy warunki na to nie pozwolą, miasto będzie odcięte od świata.

Świnoujście: zamknięta przeprawa przez Świnę (TVN24)
Świnoujście: zamknięta przeprawa przez Świnę (TVN24)tvn24

Pomorskie: drogi przejezdne

Obwodnica trójmiejska i wszystkie drogi krajowe w Pomorskiem były przejezdne, a nawierzchnia na tych trasach - czarna i mokra. Przejezdne były także drogi wojewódzkie choć leży na nich błoto pośniegowe.

Warmińsko-Mazurskie

W środę trudne warunki panowały zarówno na drogach krajowych, jak i wojewódzkich, a także na osiedlowych uliczkach.

- Od Giżycka na zachód na każdej z dróg krajowych występuje błoto pośniegowe - informowała rano dyżurna olsztyńskiej Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Diana Romańczuk.

Uważać musieli zwłaszcza kierowcy tirów na trasach do przejść granicznych z obwodem kaliningradzkim w Bartoszycach i Gronowie. Tam śliska nawierzchnia krętych dróg powodowąła utrudnienia, szczególnie na zakrętach.

Mazowieckie: odśnieżanie to bezpieczeństwo

O odśnieżanie dachów oraz przylegających do budynków chodników zaapelowali stołeczny ratusz i wojewoda mazowiecki. Podkreślili, że administratorzy i właściciele nieruchomości są odpowiedzialni za bezpieczeństwo osób przebywających w budynkach i ich pobliżu. Stołeczny ratusz poinformował, że pod opieką Zarządu Oczyszczania Miasta są m.in. dojścia do stacji metra, schody, kładki, chodniki na mostach, wokół parków w centrum miasta oraz przejścia na skrzyżowaniach głównych ulic. Z kolei obowiązek oczyszczania ze śniegu, błota i lodu chodników wzdłuż pozostałych nieruchomości należy do ich dozorców i zarządców. Powinni oni także usuwać śnieg z dachów, gdyż nadmierne obciążenie budynków stwarza zagrożenie katastrofą budowlaną. - Zamarznięte błoto pośniegowe jest szczególnie niebezpieczne, dlatego firmy mają zadanie oczyścić z niego jezdnie - powiedziała rzeczniczka prasowa Zarządu Oczyszczania Miasta Iwona Fryczyńska. Podkreśliła, że ZOM odpowiada za 40 proc. miejskich ulic. Tych, po których jeździ komunikacja miejska. Za pozostałe odpowiedzialność ponoszą zarządy dzielnic lub w przypadku osiedli mieszkaniowych, ich zarządcy.

Warszawiacy: "Gdzie te solarki?!"

Mimo zapewnień rzeczniczki ZOM warszawiacy narzekali w środę na złe warunki jazdy po mieście. Skarżyli się, że na ulicach nie było widać pługosolarek. Według internautów rano brakowało ich m.in. na Trasie Toruńskiej, Trasie Łazienkowskiej oraz na terenie dzielnicy Ursus.

W Warszawie i okolicach policja odnotowała w środę kilka wypadków i ok. 100 kolizji. Zginęła jedna osoba, a jedna została ranna. Z powodu bardzo złych warunków atmosferycznych z opóźnieniami kursowały tramwaje i autobusy.

Lubelskie

Opady śniegu utrudniały w środę jazdę na Lubelszczyźnie. Policja poinformowała, że doszło do kilkunastu kolizji i wypadków drogowych.

Śnieg na Lubelszczyźnie padał ze zmiennym natężeniem, ale podmuchy wiatru nawiewały go na jezdnie. Na drogach wojewódzkich w wielu miejscach leżał zajeżdżony śnieg.

Opolskie

Około 1200 odbiorców z kilku miejscowości na Opolszczyźnie nie miało w czwartek energii elektrycznej. Awarie spowodowały obfite opady śniegu. Na krótko prądu pozbawiony był też szpital w Niemodlinie.

Polska walczy ze śniegiem (TVN24)
Polska walczy ze śniegiem (TVN24)tvn24

Autor: mm,ls,ar/ms,ŁUD,rs / Źródło: TVN24, TVN Meteo, PAP

Pozostałe wiadomości

Pogoda na majówkę. Trwa długi weekend majowy, który w tym roku przywitał nas słonecznym niebem i wysoką temperaturą. Pogodowa sielanka powoli jednak się kończy, a na horyzoncie widać chmury, deszcz i wyładowania atmosferyczne. Sprawdź najnowszą aktualizację prognozy, przygotowaną przez synoptyk tvnmeteo.pl Arletę Unton-Pyziołek.

Pogoda na majówkę 2024. Jest pięknie, ale czeka nas zimny prysznic

Pogoda na majówkę 2024. Jest pięknie, ale czeka nas zimny prysznic

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW opublikował prognozę zagrożeń meteorologicznych na kolejne dni. Tuż przed weekendem w części kraju spodziewane są burze. W weekend gwałtowna aura zacznie obejmować swoim zasięgiem coraz większy obszar Polski.

Prognoza alarmów IMGW. Prawdopodobnie zagrzmi jeszcze w majówkę

Prognoza alarmów IMGW. Prawdopodobnie zagrzmi jeszcze w majówkę

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Tornado przeszło we wtorek nad stanem Kansas. Żywioł przyczynił się do śmierci co najmniej jednej osoby i zniszczył co najmniej 22 domy. To kolejna trąba powietrzna, jaka nawiedziła centralne Stany Zjednoczone w ciągu ostatnich dni.

Tornado "porwało północną połowę miasta"

Tornado "porwało północną połowę miasta"

Źródło:
CNN, 13 WIBW

Pogoda na jutro, czyli na czwartek 02.05. Noc w całym kraju będzie pogodna, chociaż miejscami silniej powieje wiatr. Drugi dzień majówki również okaże się łaskawy pod względem aury. Spodziewane jest pogodne niebo, jedynie pod wieczór lokalnie przysłonięte przez chmury, jak również do 26 stopni Celsjusza na termometrach.

Pogoda na jutro - czwartek 02.05. Nocą silniej powieje, w dzień do 26 stopni

Pogoda na jutro - czwartek 02.05. Nocą silniej powieje, w dzień do 26 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zbliża się szczyt eta Akwarydów, roju meteorów związanych z kometą Halleya. Chociaż te spadające gwiazdy najłatwiej zaobserwować na półkuli południowej, w tym roku warto zerknąć w niebo także w Polsce - astronomowie przewidują, że tegoroczny deszcz może być najsilniejszy od początku wieku.

Już w weekend wyjątkowa noc spadających gwiazd

Już w weekend wyjątkowa noc spadających gwiazd

Źródło:
The Conversation, earthsky.org, PAP, tvnmeteo.pl

Ile godzin trwał najdłuższy w historii maraton grillowania? Ile ważyła największa porcja przygotowanego naraz mięsa wołowego, a ile mierzyła najdłuższa wegetariańska kiełbaska świata? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań dotyczących grilla znajdziecie w poniższym artykule.

10 grillowych rekordów z całego świata

10 grillowych rekordów z całego świata

Źródło:
Guinness World Records

Turysta kopnął bizona w Parku Narodowym Yellowstone. Władze parku przekazały, że mężczyzna zaczął zaczepiać stado zwierząt, będąc pod wpływem alkoholu. Jak się okazało, w spotkaniu z bizonem turysta odniósł lekkie obrażenia.

Turysta kopnął bizona. Zwierzę nie pozostało dłużne

Turysta kopnął bizona. Zwierzę nie pozostało dłużne

Źródło:
CNN, National Park Service

W mieście Meizhou w chińskiej prowincji Guangdong zawaliła się część autostrady. Samochody spadały ze zbocza z wysokości kilkunastu metrów do głębokiego zapadliska. Nie żyją 24 osoby, kilkadziesiąt jest rannych. W ostatnim czasie region ten nawiedziły ulewne opady deszczu.

Zawaliła się część autostrady, auta wpadały do głębokiego zapadliska. 24 osoby nie żyją

Zawaliła się część autostrady, auta wpadały do głębokiego zapadliska. 24 osoby nie żyją

Źródło:
PAP, China Daily, BBC, AP

Trwa ewakuacja setek mieszkańców indonezyjskiej wyspy Tagulandang po tym, jak we wtorek doszło do kolejnego wybuchu wulkanu Ruang. Władze obawiają się, że materiał wulkaniczny wpadający do oceanu może wywołać tsunami. Erupcja ma wpływ na ruch lotniczy w regionie.

Muszą uciekać z wyspy po wybuchu wulkanu. Z obawy przed tsunami

Muszą uciekać z wyspy po wybuchu wulkanu. Z obawy przed tsunami

Źródło:
Reuters

Majówka wielu z nas kojarzy się z grillowaniem na łonie natury z rodziną i bliskimi. Jak przestrzega jednak doktor Aleksandra Szymańska, specjalistka chorób wewnętrznych ze Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach, grillowanie tłustych mięs i kiełbas nie jest zdrową formą przygotowywania jedzenia. Są pewne grupy osób, które powinny takich potraw unikać.

Kto powinien unikać potraw z grilla?

Kto powinien unikać potraw z grilla?

Źródło:
PAP

Pogoda w górach zawsze wymaga szczególnej ostrożności. Dobitnie pokazuje to nagranie schodzącej lawiny w rejonie Czarnego Stawu, przed którą uciekał turysta. W Tatrach wciąż obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego.

Lawina goniła turystę pod Rysami. Nagranie

Lawina goniła turystę pod Rysami. Nagranie

Źródło:
tvnmeteo.pl

W Afganistanie w prowincji Wardak w ostatnich dniach spadł śnieg. Opady nawiedziły ten region w porze kwitnienia drzew owocowych, przynosząc ogromne straty blisko dwóm tysiącom rodzin.

"Nigdy nie widzieliśmy takich opadów śniegu o tej porze roku"

"Nigdy nie widzieliśmy takich opadów śniegu o tej porze roku"

Źródło:
Reuters

Brazylijski stan Rio Grande do Sul nawiedziły ulewy. Nie żyje siedem osób, a 18 uznaje się za zaginione. Pogoda utrudnia akcję poszukiwawczą, a deszcz ma padać także w kolejnych dniach.

Ofiary śmiertelne i zaginieni po ulewach. Deszcz tak szybko nie odpuści

Ofiary śmiertelne i zaginieni po ulewach. Deszcz tak szybko nie odpuści

Źródło:
tvnmeteo.pl, scc10.com.br, sur24.com.ar

W środę, 1 maja, rozpoczyna się długi weekend majowy. Warto w wolne dni pamiętać o kilku zagrożeniach, które na nas czyhają na łonie natury. W lasach i parkach roi się od kleszczy, które mogą przenosić miedzy innymi groźną dla człowieka boreliozę. W bieszczadzkich lasach można natknąć się zaś na niedźwiedzie, a w Tatrach - na żmije.

Spędzasz majówkę na łonie natury? Sprawdź, na co należy uważać

Spędzasz majówkę na łonie natury? Sprawdź, na co należy uważać

Źródło:
tvnmeteo.pl, GIS

Obserwacje naukowe prowadzone przy pomocy Kosmicznego Teleskopu Hubble’a zostały wstrzymane. Jak podała NASA, powodem jest usterka żyroskopu.

Teleskop Hubble’a ma problem. Wstrzymano obserwacje

Teleskop Hubble’a ma problem. Wstrzymano obserwacje

Źródło:
NASA, PAP

Bilans ofiar śmiertelnych powodzi i lawin błotnych, które nawiedziły w poniedziałek miasto Mai Mahiu w środkowej Kenii, wzrósł do 48. Trwają poszukiwania kilkudziesięciu zaginionych.

Powodzie w Kenii. "To jakiś zły sen, najczarniejszy moment"

Powodzie w Kenii. "To jakiś zły sen, najczarniejszy moment"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Trzech tajkonautów wróciło we wtorek na Ziemię. Tym samym zakończyła się ich sześciomiesięczna misja na chińskiej stacji kosmicznej Tiangong. - Jestem dumny z mojej ojczyzny - powiedział Tang Hongbo, jeden z tajkonautów.

Półroczna misja dobiegła końca. Tajkonauci wrócili na Ziemię

Półroczna misja dobiegła końca. Tajkonauci wrócili na Ziemię

Źródło:
Reuters, PAP, AP

Ulewny deszcz nawiedził południową Francję. Opady wynoszące ponad 60 litrów na metr kwadratowy są powodem do radości - tak dużo wody nie spadło tam od dwóch lat. Nawet kilkudniowe ulewy mogą jednak nie wystarczyć, by naprawić szkody, jakie w regionie wyrządziła długotrwała susza.

Od lat w Pirenejach nie spadło tyle deszczu. Ziemia błaga o więcej

Od lat w Pirenejach nie spadło tyle deszczu. Ziemia błaga o więcej

Źródło:
Le Parisien, Meteo France

Mgławica Koński Łeb została zaobserwowana okiem Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba. Po raz pierwszy udało się uchwycić fragment mgławicy w tak wysokiej rozdzielczości. Jak tłumaczą badacze, jest to idealny obiekt do badań ewolucji międzygwiezdnej materii.

Naukowcy zobaczyli kultowy kosmiczny krajobraz z bliska

Naukowcy zobaczyli kultowy kosmiczny krajobraz z bliska

Źródło:
PAP, ESA, NASA JPL

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ) podsumował jakość powietrza w Polsce za rok 2023. Z raportu wynika między innymi, że stężenie pyłu zawieszonego PM10 zmniejszyło się w ubiegłym roku o około 13 procent w porównaniu do roku 2022. Sprawdź, co jeszcze pokazuje analiza ekspertów.

Jakim powietrzem oddychaliśmy? GIOŚ podsumował 2023 rok

Jakim powietrzem oddychaliśmy? GIOŚ podsumował 2023 rok

Źródło:
PAP

W drodze do Polski jest fala gorącego powietrza. Kiedy możemy się spodziewać niemal letniej aury? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: takiej sytuacji nie było od dawna

Pogoda na 16 dni: takiej sytuacji nie było od dawna

Źródło:
tvnmeteo.pl

Fala upałów nawiedziła Tajlandię. We wtorek termometry pokażą ponad 40 stopni Celsjusza. Władze apelują, aby unikać przebywania na świeżym powietrzu, bo może to grozić udarem cieplnym.

Temperatura przekroczy 40 stopni. "Nigdy w życiu nie doświadczyłem takiego upału"

Temperatura przekroczy 40 stopni. "Nigdy w życiu nie doświadczyłem takiego upału"

Źródło:
Reuters, scmp.com, accuweather.com, bangkokpost.com

Weekend przyniósł Katalonii opady deszczu. Zdaniem ekspertów ze służby meteorologicznej AEMET, deszcz może załagodzić trwającą od dłuższego czasu w tym regionie Hiszpanii suszę.

Załamanie pogody w Barcelonie

Załamanie pogody w Barcelonie

Źródło:
ENEX, lavanguardia.com,elperiodico.com

Cztery zebry uciekły z przyczepy i zakłóciły ruch na drodze stanowej numer 90 w mieście North Bend w stanie Waszyngton. Część została złapana na jednej z posesji.

"Miałam tu mnóstwo niedźwiedzi, ale jak dotąd żadnych zeber"

"Miałam tu mnóstwo niedźwiedzi, ale jak dotąd żadnych zeber"

Źródło:
ENEX, independent.co.uk, fox13seattle.com

Zwierzęta morskie zamieszkujące wybrzeża stanu Sao Paulo są zatrute kokainą. Brazylijscy naukowcy przekazali, że narkotyk może zaburzać prawidłowy rozwój oraz rozmnażanie małży i węgorzy. Walka z tym zanieczyszczeniem jest bardzo trudna z uwagi na nielegalny charakter jego dystrybucji.

Owoce morza z tej części Brazylii "są zatrute kokainą"

Owoce morza z tej części Brazylii "są zatrute kokainą"

Źródło:
FAPESP

Wiatr porywający fragmenty budynków, wybuchające linie energetyczne, gigantyczne kule gradowe - tak wyglądała trąba powietrzna, która w sobotę spustoszyła Kanton w Chinach. Jak przekazali synoptycy, kolejne dni przyniosą południowej części kraju dalsze pogodowe zagrożenia.

Budynki rozrywane na strzępy i kule ognia. Trąba powietrzna na przerażających nagraniach

Budynki rozrywane na strzępy i kule ognia. Trąba powietrzna na przerażających nagraniach

Źródło:
Reuters, globaltimes.cn, tvnmeteo.pl

Cztery osoby zginęły na skutek tornad, które w weekend przeszły nad amerykańskim stanem Oklahoma. Szczególnie silny wiatr uderzył w miejscowości Sulphur i Marietta - tam potwierdzono porywy o prędkości co najmniej 218 kilometrów na godzinę. Jedną ofiarę śmiertelną odnotowano także w stanie Iowa.

"To, co zobaczyłem w centrum, jest niewyobrażalne"

"To, co zobaczyłem w centrum, jest niewyobrażalne"

Źródło:
PAP, The Oklahoman, CNN

Fala upałów utrzymuje się nad Filipinami. W tygodniu temperatura odczuwalna ma sięgnąć rekordowej jak na tę porę roku wartości 45 stopni Celsjusza. Z uwagi na gorąco stacjonarne lekcje zostały tymczasowo zawieszone. Meteorolodzy prognozują, że w maju będzie jeszcze gorzej.

Od gorąca uczniowie mdleli podczas zajęć

Od gorąca uczniowie mdleli podczas zajęć

Źródło:
Reuters, philstar.com

Mieszkańcy Indii zmagają się z upałami. Są miejsca z temperaturą sięgającą 45 stopni. Władze ostrzegają przed wychodzeniem na zewnątrz wtedy, kiedy jest najgoręcej, i otwierają specjalne centra, w których można się schronić przed spiekotą.

Upał w Indiach jest nie do zniesienia. "Dostajemy  swędzącej wysypki, miewamy zawroty głowy"

Upał w Indiach jest nie do zniesienia. "Dostajemy swędzącej wysypki, miewamy zawroty głowy"

Źródło:
Reuters, NDTV, The New Indian Express