Przejścia z Czechami przejezdne. Trudne warunki drogowe na Podhalu

Trudna sytuacja na Zakopiance/TVN24
Trudna sytuacja na Zakopiance/TVN24
Trudna sytuacja na Zakopiance/TVN24

Po środowym ataku zimy w czwartek sytuacja na drogach poprawiła się, ale niektóre z nich są jeszcze nieprzejezdne. Część odbiorców nadal nie ma energii elektrycznej. Portal TVN Meteo na bieżąco informuje o sytuacji na drogach w poszczególnych województwach.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała, że mimo wyjątkowo intensywnych opadów śniegu, utrzymana została przejezdność na całej sieci dróg krajowych. Po południu dbało o to 703 pojazdów zimowego utrzymania.

"Utrudnienia w postaci cienkiej warstwy zajeżdżonego śniegu, błota pośniegowego oraz lokalnej śliskości spowodowane intensywnymi opadami oraz wystąpieniem silnych wiatrów powodujących nawiewanie sypkiego śniegu na drogi występują w niemal wszystkich województwach" - informuje GDDKiA.

Z powodu intensywnych opadów śniegu w całym kraju doszło do licznych kolizji i wypadków. w wielu miejscach tworzyły się korki, a ciężarówki miały problemy z pokonaniem wzniesień i blokowały drogi. CZYTAJ WIĘCEJ

Korek na Zakopiance (TVN24)
Korek na Zakopiance (TVN24)tvn24

Podkarpackie: Drogi w regionie już przejezdne

W czwartek wczesnym popołudniem wszystkie drogi na Podkarpaciu były już przejezdne. Dwa zamknięte dla ruchu odcinki dróg wojewódzkich nr 884 i 993 udało się udrożnić, ponieważ osłabł wiatr, który nawiewał na jezdnie śnieg z pól.

Jeszcze rano nieprzejezdna z powodu zalegającego śniegu była trasa 884 od Domaradza do Dynowa, a także dziewięć kilometrów drogi 993, na odcinku od Nowego Żmigrodu do Folusza.

Drogowcy poinformowali, że na większości dróg w regionie, zwłaszcza w terenie górzystym, leży zajeżdżony śnieg, który jednak nie uniemożliwia jazdy, oraz błoto pośniegowe.

Zapewnili też, że na drogach cały czas pracuje sprzęt odśnieżający, a także piaskarki i solarki.

Łódzkie: drogi przejezdne, miejscami zalega błoto pośniegowe

Drogi krajowe i wojewódzkie w regionie łódzkim były w czwartek przejezdne. Na większości z nich nawierzchnia wciąż jest czarna i mokra, jednak są również odcinki z błotem pośniegowym i zajeżdżonym śniegiem.

Najlepiej z atakiem zimy poradzili sobie łódzcy tramwajarze. Już kilka miesięcy temu zaczęli budować specjalny tramwaj-spychacz, który usuwa biały puch z torów.

Kujawsko-pomorskie: wiatr nawiewa śnieg na drogi

Ślisko było w czwartek na drogach w regionie kujawsko-pomorskim. W nocy nie padało, ale w wielu miejscach śnieg nawiewał z pól i przymarzał, ruch samochodów utrudniało też błoto pośniegowe. Na drogach krajowych i wojewódzkich w ciągu dnia pracowały solarki, piaskarki i pługi.

Wszystkie główne trasy były przejezdne. Spośród dróg krajowych stosunkowo najtrudniejsze warunki panowały na "piątce", "dziesiątce" i "osiemdziesiątce". Miejscami występowało oblodzenie na podjazdach pod wzniesienia.

Wielkopolska: drogi czarne, ale mokre

Drogi krajowe w Wielkopolsce były w czwartek czarne, ale mokre. Lokalnie było ślisko, szczególnie w miejscach, gdzie śnieg został nawiany z pól. Zalegało tam też błoto pośniegowe.

Utrudnienia wystepowały na DK nr 12 na odcinku Gostyń, DK nr 5 na odcinku Zamysłowo, DK nr 36 na odcinku Ostrów Wielkopolski, DK nr 25 na odcinku Kalisz - Konin.

W Poznaniu śnieg utrudnia ruch kolejowy (TVN24)
W Poznaniu śnieg utrudnia ruch kolejowy (TVN24)

Dolny Śląsk: śnieg i wiatr utrudnią jazdę

Opady śniegu oraz silny wiatr powodujący zamiecie sprawiły, że kierowcy poruszający się w czwartek po dolnośląskich trasach muszieli zachować ostrożność. Główne trasy były jednak przejezdne.

W rejonach podgórskich miejscami zalegało błoto pośniegowe. Nieprzejezdna dla samochodów ciężarowych była droga krajowa nr 3 ze Szklarskiej Poręby do Jakuszyc.

W środę jedenaście osób, w tym dwóch kierowców trafiło do szpitala pod zderzeniu dwóch busów pod Lubinem. Po wypadku zablokowana była droga Lubin-Rudna w okolicach miejscowośći Mleczno.

Polsko-czeskie przejścia graniczne w Jakuszycach i w Cieszynie, zamknięte w ciągu dnia, pod wieczór znów były przejezdne.

Śląsk: drogi przejezdne, ale ruch może być zwolniony

Wszystkie główne drogi w województwie były przejezdne, ale nawierzchnię pokrywała warstwa śniegu lub błota pośniegowego. Kierowcy musieli liczyć się ze znacznie spowolnionym ruchem i innymi utrudnieniami na drogach. Do godz. 7.30 śląska drogówka odnotowała 14 kolizji.

Już prawie wszystkim mieszkańcom woj. śląskiego, pozbawionym w środę energii elektrycznej, przywrócono prąd. Do popołudnia nie miało go jeszcze 180 odbiorców w regionie.

Podbeskidzie: kłopoty przez tiry

Wszystkie główne drogi na Podbeskidziu - pomimo intensywnych opadów śniegu - były przejezdne.

Trudności napotkały kierowców na krajowej "jedynce" w Czechowicach-Dziedzicach, gdzie wypadek dwóch tirów i samochodu osobowego zablokował drogę do Bielska-Białej. Po wypadku jeden z tirów wylądował w rowie, drugi uderzył w barierę. Na drogę wylało się około 300 litrów paliwa. Policjanci zorganizowali objazdy.

Tiry utrudniały życie także kierowcom w centrum Cieszyna. Blokowały ulice, zwłaszcza na wzniesieniach. Tworzyły się korki. Kierowcy musieli się liczyć z kłopotami zwłaszcza na mniej ważnych drogach.

Małopolska: zakopianka już przejezdna

W Małopolsce w nocy ze środy na czwartek intensywnie padał śnieg, ale wszystkie główne drogi w regionie były przejezdne. Wyjechało na nie w sumie 228 pojazdów zimowego utrzymywania tras.

Po intensywnych opadach śniegu na Podhalu byłybardzo trudne warunki na drogach. Na górskim odcinku "zakopianki" stanęły tiry. Na lokalnych jezdniach zalegał śnieg, ponieważ w pierwszej kolejności pługopiaskarki kierowane były na drogi krajowe i wojewódzkie. W Zakopanem leżało w ciągu dnia 76 cm śniegu.

Po południu sytuację opanowano, "zakopianka" jest już przejezdna.

Świętokrzyskie: sporo błota i śniegu

W województwie świętokrzyskim wszystkie drogi krajowe i wojewódzkie były przejezdne. Część nawierzchni głównych tras wciąż jest czarna i mokra, na pozostałych zalega błoto pośniegowe, a lokalnie także cienka warstwa śniegu. W terenie nadal jeżdżą pługopiaskarki i pługosolarki. Drogi wojewódzkie pokrywa błoto pośniegowe, a lokalnie cienka warstwa śniegu. Służby drogowe sukcesywnie usuwają śnieg z jezdni.

Polska walczy ze śniegiem (TVN24)
Polska walczy ze śniegiem (TVN24)tvn24

Zachodniopomorskie: wiatr pozrywał linie energetyczne

Wszystkie drogi krajowe w województwie były przejezdne, nawierzchnia na nich była czarna. Jedynie na dwóch odcinkach drogi nr 20 występowało błoto pośniegowe.

Około 400 odbiorców było pozbawionych rano prądu, po południu już tylko kilkudziesięciu. Przyczyną braku energii elektrycznej był silny wiatr, który w środę pozrywał linie energetyczne.

Do popopłudnia nie działa przeprawa promów Bielik w centrum miasta. Uruchomiono komunikację zastępczą. Autobusy dowożą ludzi z przeprawy Bielik do odległej o kilka kilometrów od centrum miasta drugiej przeprawy, Karsibór.

Zamknięcie głównej przeprawy było w środę zaskoczeniem dla mieszkańców. W czwartek mimo dużego obłożenia przeprawy Krasibór bie było większych problemów. Rzecznik prezydenta Świnoujścia Robert Karelus poinformował w środę, że przeprawa w centrum Świnoujścia zamknięta jest do odwołania.

Przeprawę w centrum miasta zamknięto, bo piętrząca się coraz bardziej kra uniemożliwia kursowanie jednostek. Kry jest teraz tak dużo, że nie wiadomo, czy promy na przeprawie Karsibór będą w stanie kursować dalej. Gdy warunki na to nie pozwolą, miasto będzie odcięte od świata.

Świnoujście: zamknięta przeprawa przez Świnę (TVN24)
Świnoujście: zamknięta przeprawa przez Świnę (TVN24)tvn24

Pomorskie: drogi przejezdne

Obwodnica trójmiejska i wszystkie drogi krajowe w Pomorskiem były przejezdne, a nawierzchnia na tych trasach - czarna i mokra. Przejezdne były także drogi wojewódzkie choć leży na nich błoto pośniegowe.

Warmińsko-Mazurskie

W środę trudne warunki panowały zarówno na drogach krajowych, jak i wojewódzkich, a także na osiedlowych uliczkach.

- Od Giżycka na zachód na każdej z dróg krajowych występuje błoto pośniegowe - informowała rano dyżurna olsztyńskiej Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Diana Romańczuk.

Uważać musieli zwłaszcza kierowcy tirów na trasach do przejść granicznych z obwodem kaliningradzkim w Bartoszycach i Gronowie. Tam śliska nawierzchnia krętych dróg powodowąła utrudnienia, szczególnie na zakrętach.

Mazowieckie: odśnieżanie to bezpieczeństwo

O odśnieżanie dachów oraz przylegających do budynków chodników zaapelowali stołeczny ratusz i wojewoda mazowiecki. Podkreślili, że administratorzy i właściciele nieruchomości są odpowiedzialni za bezpieczeństwo osób przebywających w budynkach i ich pobliżu. Stołeczny ratusz poinformował, że pod opieką Zarządu Oczyszczania Miasta są m.in. dojścia do stacji metra, schody, kładki, chodniki na mostach, wokół parków w centrum miasta oraz przejścia na skrzyżowaniach głównych ulic. Z kolei obowiązek oczyszczania ze śniegu, błota i lodu chodników wzdłuż pozostałych nieruchomości należy do ich dozorców i zarządców. Powinni oni także usuwać śnieg z dachów, gdyż nadmierne obciążenie budynków stwarza zagrożenie katastrofą budowlaną. - Zamarznięte błoto pośniegowe jest szczególnie niebezpieczne, dlatego firmy mają zadanie oczyścić z niego jezdnie - powiedziała rzeczniczka prasowa Zarządu Oczyszczania Miasta Iwona Fryczyńska. Podkreśliła, że ZOM odpowiada za 40 proc. miejskich ulic. Tych, po których jeździ komunikacja miejska. Za pozostałe odpowiedzialność ponoszą zarządy dzielnic lub w przypadku osiedli mieszkaniowych, ich zarządcy.

Warszawiacy: "Gdzie te solarki?!"

Mimo zapewnień rzeczniczki ZOM warszawiacy narzekali w środę na złe warunki jazdy po mieście. Skarżyli się, że na ulicach nie było widać pługosolarek. Według internautów rano brakowało ich m.in. na Trasie Toruńskiej, Trasie Łazienkowskiej oraz na terenie dzielnicy Ursus.

W Warszawie i okolicach policja odnotowała w środę kilka wypadków i ok. 100 kolizji. Zginęła jedna osoba, a jedna została ranna. Z powodu bardzo złych warunków atmosferycznych z opóźnieniami kursowały tramwaje i autobusy.

Lubelskie

Opady śniegu utrudniały w środę jazdę na Lubelszczyźnie. Policja poinformowała, że doszło do kilkunastu kolizji i wypadków drogowych.

Śnieg na Lubelszczyźnie padał ze zmiennym natężeniem, ale podmuchy wiatru nawiewały go na jezdnie. Na drogach wojewódzkich w wielu miejscach leżał zajeżdżony śnieg.

Opolskie

Około 1200 odbiorców z kilku miejscowości na Opolszczyźnie nie miało w czwartek energii elektrycznej. Awarie spowodowały obfite opady śniegu. Na krótko prądu pozbawiony był też szpital w Niemodlinie.

Polska walczy ze śniegiem (TVN24)
Polska walczy ze śniegiem (TVN24)tvn24

Autor: mm,ls,ar/ms,ŁUD,rs / Źródło: TVN24, TVN Meteo, PAP

Pozostałe wiadomości

W najbliższych dniach może być nawet 15 stopni Celsjusza. Czy to już koniec zimy? Sprawdź 16-dniową prognozę temperatury, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: wygląda to jak kapitulacja zimy

Pogoda na 16 dni: wygląda to jak kapitulacja zimy

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. Poniedziałek 27.01 minie pod znakiem chmur i lokalnych rozpogodzeń. Miejscami może popadać słaby deszcz. Na termometrach zobaczymy natomiast od 6 do nawet 11 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - poniedziałek 27.01. W części kraju termometry pokażą wiosenne wartości

Pogoda na dziś - poniedziałek 27.01. W części kraju termometry pokażą wiosenne wartości

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W poniedziałek spodziewany jest powrót silnych podmuchów wiatru. Porywy mogą sięgnąć nawet 80 kilometrów na godzinę.

IMGW ostrzega. Silny wiatr w trzech województwach

IMGW ostrzega. Silny wiatr w trzech województwach

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Po przejściu burzy Eowyn nad Francję nadciąga Herminia. Synoptycy ostrzegają, że do północy miejscami może spaść nawet 50 litrów wody na metr kwadratowy. Według lokalnych mediów, w części kraju takich podtopień nie widziano od ponad 40 lat, zarządzono również ewakuacje.

Najgorsza powódź od ponad 40 lat. Ewakuacje w stolicy regionu

Najgorsza powódź od ponad 40 lat. Ewakuacje w stolicy regionu

Źródło:
TF1 Info, Meteo France, L'Internaute

Samoloty na lotnisku w Bilbao miały problemy z lądowaniem przez silny wiatr. Jest on związany z burzą Herminia, która zbliża się do wybrzeży Półwyspu Iberyjskiego. W Hiszpanii i Portugalii ogłoszono alarmy pogodowe przed ekstremalnie wysokimi falami, ulewami i silnym wiatrem.

Wiatr tak silny, że targał samolotami. Nadciąga Herminia

Wiatr tak silny, że targał samolotami. Nadciąga Herminia

Źródło:
El Pais, SIC Noticias, Reuters

Do dwóch wzrósł bilans ofiar śmiertelnych burzy Eowyn, która w piątek i sobotę przetaczała się nad Wyspami Brytyjskimi. W niedzielę brytyjskie media poinformowały o śmierci 19-latka ze Szkocji, na którego auto w piątek przewróciło się drzewo - mimo wysiłków lekarzy zmarł on w sobotę.

Druga ofiara śmiertelna największej burzy od dekady

Druga ofiara śmiertelna największej burzy od dekady

Źródło:
BBC, tvnmeteo.pl

Odczyn wody może wpływać na płeć ostryg. Według najnowszych badań, w kwaśnym środowisku pojawia się więcej samic, co może zagrozić stabilności populacji. Naukowcy odkryli również, że zmiany genetyczne wywołane przez zakwaszone środowisko ujawniają się także w kolejnych pokoleniach, nawet wtedy, gdy żyją one w czystej wodzie.

Samce tego gatunku mogą zniknąć przez zmiany klimatyczne. Badacze wiedzą, dlaczego

Samce tego gatunku mogą zniknąć przez zmiany klimatyczne. Badacze wiedzą, dlaczego

Źródło:
American Chemical Society

Tatrzańskie sokoły szykują się do okresu lęgowego. W tym roku prawdopodobnie zacznie się on wyjątkowo wcześnie, co zmusiło władze Tatrzańskiego Parku Narodowego do ogłoszenia wcześniejszego zamknięcia niektórych tras. Młode opuszczą gniazda dopiero w lipcu.

Te ptaki mają zacząć lęgi. O miesiąc wcześniej

Te ptaki mają zacząć lęgi. O miesiąc wcześniej

Źródło:
PAP

Słoń zaatakował turystę i stratował go na śmierć. Do tragicznego wypadku doszło w Parku Narodowym Krugera w Republice Południowej Afryki. Służby badają okoliczności zdarzenia.

Słoń stratował turystę na śmierć

Słoń stratował turystę na śmierć

Źródło:
PAP, citizen.co.za

Po tygodniach wietrznej i suchej pogody, w wyschniętej południowej Kalifornii spadł deszcz. Opad stał się wybawieniem dla strażaków walczących z wieloma pożarami. Ulewy niosą ze sobą jednak kolejne niebezpieczeństwa.

Deszcz pomógł ugasić ogień, ale przyniósł kolejne zagrożenie

Deszcz pomógł ugasić ogień, ale przyniósł kolejne zagrożenie

Źródło:
PAP, AP

W Teksasie zamarzły... aligatory. Zwierzęta zostały skute lodem podczas fali zimna, jaka nawiedziła południowo-wschodnie Stany Zjednoczone. Jak wyjaśnili eksperci, zwierzęta są bezpieczne - potrafią one spowolnić swój metabolizm tak, by przetrwać w ekstremalnych warunkach.

Było tak zimno, że aligatory zamarzły

Było tak zimno, że aligatory zamarzły

Źródło:
Gator Country Beaumont Texas, tvnmeteo.pl

Piorun trafił w ogon stojącego na międzynarodowym lotnisku Sao Paulo-Guarulhos w Brazylii samolotu. Całe zdarzenie zostało uchwycone na nagraniu.

Piorun uderzył w samolot. Zobacz nagranie

Piorun uderzył w samolot. Zobacz nagranie

Źródło:
Reuters

Wszystkie autostrady międzystanowe, drogi szybkiego ruchu oraz mosty zostały ponownie otwarte - poinformowały służby w Nowym Orleanie w amerykańskim stanie Luizjana. Wcześniej z powodu ekstremalnej burzy śnieżnej większość dróg była nieczynna przez kilka dni.

Atak zimy. Po kilku dniach znów mogą wyjechać na drogi

Atak zimy. Po kilku dniach znów mogą wyjechać na drogi

Źródło:
NOLA, NWS

W amerykańskim mieście Phoenix trwa jeden z najdłuższych okresów bez opadów. Ostatni raz deszcz spadł tam 22 sierpnia ubiegłego roku. Jeśli sytuacja nie ulegnie zmianie w najbliższych dniach, zostanie pobity rekord sprzed ponad 50 lat.

"Pobiliśmy wszelkie rekordy zeszłego lata". Za kilka dni może paść kolejny

"Pobiliśmy wszelkie rekordy zeszłego lata". Za kilka dni może paść kolejny

Źródło:
The Guardian

Naukowcy odkryli superenzym, który wpływa na poziom testosteronu u batalionów. Samce tego gatunku ptaka mogą pochwalić się unikatową dla królestwa zwierząt strategią lęgową. Odkrycie może w przyszłości pomóc także niektórym ludziom.

"Szalony" ptak i niespotykane rytuały. Sekretem jest superenzym

"Szalony" ptak i niespotykane rytuały. Sekretem jest superenzym

Źródło:
Simon Fraser University, Jestem na Ptak

W Karolinie Południowej potwierdzono znalezienie i złapanie ostatnich czterech małp, które w listopadzie ubiegłego roku uciekły z laboratorium w mieście Yemassee. Stan zdrowia zwierząt jest dobry, mimo że region ten niedawno nawiedziła burza śnieżna.

Małpy uciekły z laboratorium w listopadzie. Ostatnie złapano dopiero teraz

Małpy uciekły z laboratorium w listopadzie. Ostatnie złapano dopiero teraz

Źródło:
ABC News, AP

Najbardziej samotny nietoperz w Wielkiej Brytanii może już wkrótce znaleźć partnerkę. Samiec nocka dużego przez wiele lat uznawany był za jedynego przedstawiciela swojego gatunku na Wyspach. W styczniu badaczom udało się zaobserwować samicę tego gatunku, pierwszą od lat 80. ubiegłego wieku.

"Niezwykłe odkrycie" może odmienić los najbardziej samotnego nietoperza

"Niezwykłe odkrycie" może odmienić los najbardziej samotnego nietoperza

Źródło:
The Guardian, Bat Conservation Trust, Ziemia Międzyrzecka

Mieszkanka Florydy twierdzi, że w trakcie pobytu na wyspach Turks i Caicos znalazła szczątki Starshipa, megarakiety SpaceX, która eksplodowała krótko po starcie w ubiegłym tygodniu. Po tym jak opublikowała w sieci zdjęcia spalonych części maszyny, wiele osób zgłosiło się do niej z chęcią ich zakupu.

Twierdzi, że znalazła fragmenty rakiety, która eksplodowała w powietrzu

Twierdzi, że znalazła fragmenty rakiety, która eksplodowała w powietrzu

Źródło:
CNN, FOX35, News Miami

Gwałtowne burze przeszły w piątek przez brazylijskie Sao Paulo. Nawałnicom towarzyszył ulewny deszcz, który doprowadził do powodzi. Zalane zostały ulice i stacje metra. 

Chaos na ulicach miasta. Powywracane auta, zalane metro

Chaos na ulicach miasta. Powywracane auta, zalane metro

Źródło:
ENEX, metropoles.com

Wody wyrzuciły na plażę położoną na północy Chile tysiące martwych ryb. Lokalne władze zarządziły sprzątanie, ponieważ rozkładające się zwłoki mogą stanowić zagrożenie epidemiologiczne.

Tysiące martwych ryb na plaży. Mogą stanowić zagrożenie epidemiologiczne

Tysiące martwych ryb na plaży. Mogą stanowić zagrożenie epidemiologiczne

Źródło:
Reuters, soychile.cl

Zwolnienie lekarskie dla posiadaczy zwierząt - na taki pomysł wpadł jeden z nowojorskich radnych. Mieszkańcy mogliby liczyć na płatny urlop, gdyby na przykład ich pupil zachorował i musieliby się nim zaopiekować czy zabrać do weterynarza.

Zwolnienie lekarskie dla posiadaczy zwierząt? "Dbają o nas tak samo, jak my dbamy o nie"

Zwolnienie lekarskie dla posiadaczy zwierząt? "Dbają o nas tak samo, jak my dbamy o nie"

Źródło:
Reuters

Łoś zaplątał się w świąteczną dekorację na Alasce. Sznur lampek choinkowych ciasno owinął się dookoła szyi zwierzęcia. Eksperci wyjaśnili, że takie sytuacje czasami się zdarzają, chociaż zimą należą do rzadkości.

Łoś zaplątał się w lampki choinkowe

Łoś zaplątał się w lampki choinkowe

Źródło:
Alaska News Source

Na plaży w Puntland, autonomicznym regionie Somalii, znaleziono ponad 100 martwych delfinów. Na ten moment nie wiadomo, co mogło być przyczyną śmierci zwierząt. Lokalne władze wszczęły dochodzenie.

Ponad 100 martwych delfinów na plaży

Ponad 100 martwych delfinów na plaży

Źródło:
Reuters, hornobserver.com, hiiraan.com

Część Stanów Zjednoczonych znalazła się w objęciach surowej zimy. W jednym z miast w stanie Michigan doszło do pęknięcia sieci wodociągowej. Woda z rur wypłynęła na ulice i bardzo szybko zamarzła, tworząc na zaparkowanych pojazdach grubą warstwę lodu.

Mróz taki, że pękały rury. Auta pokryła gruba warstwa lodu

Mróz taki, że pękały rury. Auta pokryła gruba warstwa lodu

Źródło:
fox2detroit.com, CNN

Z powodu dużego zanieczyszczenia powietrza w Bangkoku w czwartek zamknięto blisko 200 szkół. Mieszkańców poproszono o pracę z domu, a w niektórych dzielnicach miasta ograniczono ruch samochodowy.

Zamknięto prawie 200 szkół, mieszkańców poproszono o zostanie w domach

Zamknięto prawie 200 szkół, mieszkańców poproszono o zostanie w domach

Źródło:
PAP, AFP

Głuszce to bardzo charakterystyczne ptaki. W okresie godowym, który zaczyna się w połowie kwietnia, samce wydają z siebie serię odgłosów, by zwabić partnerkę. Pewnemu fotografowi z Rumunii udało się jednak nagrać taką "arię" na długo przed nadejściem wiosny.

Usłyszał charakterystyczny śpiew. O wiele za wcześnie

Usłyszał charakterystyczny śpiew. O wiele za wcześnie

Źródło:
ENEX, tvnmeteo.pl