Przejścia z Czechami przejezdne. Trudne warunki drogowe na Podhalu

Trudna sytuacja na Zakopiance/TVN24
Trudna sytuacja na Zakopiance/TVN24
Trudna sytuacja na Zakopiance/TVN24

Po środowym ataku zimy w czwartek sytuacja na drogach poprawiła się, ale niektóre z nich są jeszcze nieprzejezdne. Część odbiorców nadal nie ma energii elektrycznej. Portal TVN Meteo na bieżąco informuje o sytuacji na drogach w poszczególnych województwach.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała, że mimo wyjątkowo intensywnych opadów śniegu, utrzymana została przejezdność na całej sieci dróg krajowych. Po południu dbało o to 703 pojazdów zimowego utrzymania.

"Utrudnienia w postaci cienkiej warstwy zajeżdżonego śniegu, błota pośniegowego oraz lokalnej śliskości spowodowane intensywnymi opadami oraz wystąpieniem silnych wiatrów powodujących nawiewanie sypkiego śniegu na drogi występują w niemal wszystkich województwach" - informuje GDDKiA.

Z powodu intensywnych opadów śniegu w całym kraju doszło do licznych kolizji i wypadków. w wielu miejscach tworzyły się korki, a ciężarówki miały problemy z pokonaniem wzniesień i blokowały drogi. CZYTAJ WIĘCEJ

Korek na Zakopiance (TVN24)
Korek na Zakopiance (TVN24)tvn24

Podkarpackie: Drogi w regionie już przejezdne

W czwartek wczesnym popołudniem wszystkie drogi na Podkarpaciu były już przejezdne. Dwa zamknięte dla ruchu odcinki dróg wojewódzkich nr 884 i 993 udało się udrożnić, ponieważ osłabł wiatr, który nawiewał na jezdnie śnieg z pól.

Jeszcze rano nieprzejezdna z powodu zalegającego śniegu była trasa 884 od Domaradza do Dynowa, a także dziewięć kilometrów drogi 993, na odcinku od Nowego Żmigrodu do Folusza.

Drogowcy poinformowali, że na większości dróg w regionie, zwłaszcza w terenie górzystym, leży zajeżdżony śnieg, który jednak nie uniemożliwia jazdy, oraz błoto pośniegowe.

Zapewnili też, że na drogach cały czas pracuje sprzęt odśnieżający, a także piaskarki i solarki.

Łódzkie: drogi przejezdne, miejscami zalega błoto pośniegowe

Drogi krajowe i wojewódzkie w regionie łódzkim były w czwartek przejezdne. Na większości z nich nawierzchnia wciąż jest czarna i mokra, jednak są również odcinki z błotem pośniegowym i zajeżdżonym śniegiem.

Najlepiej z atakiem zimy poradzili sobie łódzcy tramwajarze. Już kilka miesięcy temu zaczęli budować specjalny tramwaj-spychacz, który usuwa biały puch z torów.

Kujawsko-pomorskie: wiatr nawiewa śnieg na drogi

Ślisko było w czwartek na drogach w regionie kujawsko-pomorskim. W nocy nie padało, ale w wielu miejscach śnieg nawiewał z pól i przymarzał, ruch samochodów utrudniało też błoto pośniegowe. Na drogach krajowych i wojewódzkich w ciągu dnia pracowały solarki, piaskarki i pługi.

Wszystkie główne trasy były przejezdne. Spośród dróg krajowych stosunkowo najtrudniejsze warunki panowały na "piątce", "dziesiątce" i "osiemdziesiątce". Miejscami występowało oblodzenie na podjazdach pod wzniesienia.

Wielkopolska: drogi czarne, ale mokre

Drogi krajowe w Wielkopolsce były w czwartek czarne, ale mokre. Lokalnie było ślisko, szczególnie w miejscach, gdzie śnieg został nawiany z pól. Zalegało tam też błoto pośniegowe.

Utrudnienia wystepowały na DK nr 12 na odcinku Gostyń, DK nr 5 na odcinku Zamysłowo, DK nr 36 na odcinku Ostrów Wielkopolski, DK nr 25 na odcinku Kalisz - Konin.

W Poznaniu śnieg utrudnia ruch kolejowy (TVN24)
W Poznaniu śnieg utrudnia ruch kolejowy (TVN24)

Dolny Śląsk: śnieg i wiatr utrudnią jazdę

Opady śniegu oraz silny wiatr powodujący zamiecie sprawiły, że kierowcy poruszający się w czwartek po dolnośląskich trasach muszieli zachować ostrożność. Główne trasy były jednak przejezdne.

W rejonach podgórskich miejscami zalegało błoto pośniegowe. Nieprzejezdna dla samochodów ciężarowych była droga krajowa nr 3 ze Szklarskiej Poręby do Jakuszyc.

W środę jedenaście osób, w tym dwóch kierowców trafiło do szpitala pod zderzeniu dwóch busów pod Lubinem. Po wypadku zablokowana była droga Lubin-Rudna w okolicach miejscowośći Mleczno.

Polsko-czeskie przejścia graniczne w Jakuszycach i w Cieszynie, zamknięte w ciągu dnia, pod wieczór znów były przejezdne.

Śląsk: drogi przejezdne, ale ruch może być zwolniony

Wszystkie główne drogi w województwie były przejezdne, ale nawierzchnię pokrywała warstwa śniegu lub błota pośniegowego. Kierowcy musieli liczyć się ze znacznie spowolnionym ruchem i innymi utrudnieniami na drogach. Do godz. 7.30 śląska drogówka odnotowała 14 kolizji.

Już prawie wszystkim mieszkańcom woj. śląskiego, pozbawionym w środę energii elektrycznej, przywrócono prąd. Do popołudnia nie miało go jeszcze 180 odbiorców w regionie.

Podbeskidzie: kłopoty przez tiry

Wszystkie główne drogi na Podbeskidziu - pomimo intensywnych opadów śniegu - były przejezdne.

Trudności napotkały kierowców na krajowej "jedynce" w Czechowicach-Dziedzicach, gdzie wypadek dwóch tirów i samochodu osobowego zablokował drogę do Bielska-Białej. Po wypadku jeden z tirów wylądował w rowie, drugi uderzył w barierę. Na drogę wylało się około 300 litrów paliwa. Policjanci zorganizowali objazdy.

Tiry utrudniały życie także kierowcom w centrum Cieszyna. Blokowały ulice, zwłaszcza na wzniesieniach. Tworzyły się korki. Kierowcy musieli się liczyć z kłopotami zwłaszcza na mniej ważnych drogach.

Małopolska: zakopianka już przejezdna

W Małopolsce w nocy ze środy na czwartek intensywnie padał śnieg, ale wszystkie główne drogi w regionie były przejezdne. Wyjechało na nie w sumie 228 pojazdów zimowego utrzymywania tras.

Po intensywnych opadach śniegu na Podhalu byłybardzo trudne warunki na drogach. Na górskim odcinku "zakopianki" stanęły tiry. Na lokalnych jezdniach zalegał śnieg, ponieważ w pierwszej kolejności pługopiaskarki kierowane były na drogi krajowe i wojewódzkie. W Zakopanem leżało w ciągu dnia 76 cm śniegu.

Po południu sytuację opanowano, "zakopianka" jest już przejezdna.

Świętokrzyskie: sporo błota i śniegu

W województwie świętokrzyskim wszystkie drogi krajowe i wojewódzkie były przejezdne. Część nawierzchni głównych tras wciąż jest czarna i mokra, na pozostałych zalega błoto pośniegowe, a lokalnie także cienka warstwa śniegu. W terenie nadal jeżdżą pługopiaskarki i pługosolarki. Drogi wojewódzkie pokrywa błoto pośniegowe, a lokalnie cienka warstwa śniegu. Służby drogowe sukcesywnie usuwają śnieg z jezdni.

Polska walczy ze śniegiem (TVN24)
Polska walczy ze śniegiem (TVN24)tvn24

Zachodniopomorskie: wiatr pozrywał linie energetyczne

Wszystkie drogi krajowe w województwie były przejezdne, nawierzchnia na nich była czarna. Jedynie na dwóch odcinkach drogi nr 20 występowało błoto pośniegowe.

Około 400 odbiorców było pozbawionych rano prądu, po południu już tylko kilkudziesięciu. Przyczyną braku energii elektrycznej był silny wiatr, który w środę pozrywał linie energetyczne.

Do popopłudnia nie działa przeprawa promów Bielik w centrum miasta. Uruchomiono komunikację zastępczą. Autobusy dowożą ludzi z przeprawy Bielik do odległej o kilka kilometrów od centrum miasta drugiej przeprawy, Karsibór.

Zamknięcie głównej przeprawy było w środę zaskoczeniem dla mieszkańców. W czwartek mimo dużego obłożenia przeprawy Krasibór bie było większych problemów. Rzecznik prezydenta Świnoujścia Robert Karelus poinformował w środę, że przeprawa w centrum Świnoujścia zamknięta jest do odwołania.

Przeprawę w centrum miasta zamknięto, bo piętrząca się coraz bardziej kra uniemożliwia kursowanie jednostek. Kry jest teraz tak dużo, że nie wiadomo, czy promy na przeprawie Karsibór będą w stanie kursować dalej. Gdy warunki na to nie pozwolą, miasto będzie odcięte od świata.

Świnoujście: zamknięta przeprawa przez Świnę (TVN24)
Świnoujście: zamknięta przeprawa przez Świnę (TVN24)tvn24

Pomorskie: drogi przejezdne

Obwodnica trójmiejska i wszystkie drogi krajowe w Pomorskiem były przejezdne, a nawierzchnia na tych trasach - czarna i mokra. Przejezdne były także drogi wojewódzkie choć leży na nich błoto pośniegowe.

Warmińsko-Mazurskie

W środę trudne warunki panowały zarówno na drogach krajowych, jak i wojewódzkich, a także na osiedlowych uliczkach.

- Od Giżycka na zachód na każdej z dróg krajowych występuje błoto pośniegowe - informowała rano dyżurna olsztyńskiej Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Diana Romańczuk.

Uważać musieli zwłaszcza kierowcy tirów na trasach do przejść granicznych z obwodem kaliningradzkim w Bartoszycach i Gronowie. Tam śliska nawierzchnia krętych dróg powodowąła utrudnienia, szczególnie na zakrętach.

Mazowieckie: odśnieżanie to bezpieczeństwo

O odśnieżanie dachów oraz przylegających do budynków chodników zaapelowali stołeczny ratusz i wojewoda mazowiecki. Podkreślili, że administratorzy i właściciele nieruchomości są odpowiedzialni za bezpieczeństwo osób przebywających w budynkach i ich pobliżu. Stołeczny ratusz poinformował, że pod opieką Zarządu Oczyszczania Miasta są m.in. dojścia do stacji metra, schody, kładki, chodniki na mostach, wokół parków w centrum miasta oraz przejścia na skrzyżowaniach głównych ulic. Z kolei obowiązek oczyszczania ze śniegu, błota i lodu chodników wzdłuż pozostałych nieruchomości należy do ich dozorców i zarządców. Powinni oni także usuwać śnieg z dachów, gdyż nadmierne obciążenie budynków stwarza zagrożenie katastrofą budowlaną. - Zamarznięte błoto pośniegowe jest szczególnie niebezpieczne, dlatego firmy mają zadanie oczyścić z niego jezdnie - powiedziała rzeczniczka prasowa Zarządu Oczyszczania Miasta Iwona Fryczyńska. Podkreśliła, że ZOM odpowiada za 40 proc. miejskich ulic. Tych, po których jeździ komunikacja miejska. Za pozostałe odpowiedzialność ponoszą zarządy dzielnic lub w przypadku osiedli mieszkaniowych, ich zarządcy.

Warszawiacy: "Gdzie te solarki?!"

Mimo zapewnień rzeczniczki ZOM warszawiacy narzekali w środę na złe warunki jazdy po mieście. Skarżyli się, że na ulicach nie było widać pługosolarek. Według internautów rano brakowało ich m.in. na Trasie Toruńskiej, Trasie Łazienkowskiej oraz na terenie dzielnicy Ursus.

W Warszawie i okolicach policja odnotowała w środę kilka wypadków i ok. 100 kolizji. Zginęła jedna osoba, a jedna została ranna. Z powodu bardzo złych warunków atmosferycznych z opóźnieniami kursowały tramwaje i autobusy.

Lubelskie

Opady śniegu utrudniały w środę jazdę na Lubelszczyźnie. Policja poinformowała, że doszło do kilkunastu kolizji i wypadków drogowych.

Śnieg na Lubelszczyźnie padał ze zmiennym natężeniem, ale podmuchy wiatru nawiewały go na jezdnie. Na drogach wojewódzkich w wielu miejscach leżał zajeżdżony śnieg.

Opolskie

Około 1200 odbiorców z kilku miejscowości na Opolszczyźnie nie miało w czwartek energii elektrycznej. Awarie spowodowały obfite opady śniegu. Na krótko prądu pozbawiony był też szpital w Niemodlinie.

Polska walczy ze śniegiem (TVN24)
Polska walczy ze śniegiem (TVN24)tvn24

Autor: mm,ls,ar/ms,ŁUD,rs / Źródło: TVN24, TVN Meteo, PAP

Pozostałe wiadomości

Za nami spektakularne burze i gorące dni. Zapanowało lato w pełnej krasie, choć dla wielu upał jest nieznośny. Wyliczenia europejskich i amerykańskich modeli meteorolgicznych szacują, że w trzeciej dekadzie lipca w Polsce się ochłodzi. Rejsowiec "Aura" zawinąć ma do spokojnego portu. Pytanie tylko na jak długo? Sprawdza to synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Co dalej z pogodą? Nasza synoptyk o tym, że "możliwa jest konkretna zmiana"

Co dalej z pogodą? Nasza synoptyk o tym, że "możliwa jest konkretna zmiana"

Źródło:
tvnmeteo.pl

W związku z pożarami w Kanadzie nad Europą, w tym nad Polską, wzrosło stężenie tlenku węgla - poinformował w środę Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Jak podkreślono, ta sytuacja nie stanowi dla nas zagrożenia.

Chmura tlenku węgla dotarła do Europy. "Wyraźna koncentracja"

Chmura tlenku węgla dotarła do Europy. "Wyraźna koncentracja"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Strażacy w południowych krajach Europy walczą z pożarami lasów. Sytuacja pozostaje bardzo niebezpieczna w Bułgarii, gdzie w jednej z miejscowości spłonęło kilkadziesiąt domów - podały władze. W Grecji w czasie akcji gaśniczej obrażenia odniosło dwóch strażaków. Ponad 50 pożarów gasili w środę strażacy w Hiszpanii i Portugalii.

Spłonęły domy w Bułgarii, ranni strażacy w Grecji

Spłonęły domy w Bułgarii, ranni strażacy w Grecji

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. W czwartek 18.07 tylko lokalnie pojawią się słabe, przelotne opady deszczu. Na termometrach zobaczymy od 24 do 29 stopni.

Pogoda na dziś - czwartek 18.07. Zza chmur wyjdzie słońce, do 29 stopni

Pogoda na dziś - czwartek 18.07. Zza chmur wyjdzie słońce, do 29 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

W najbliższych dniach synoptycy nie przewidują ekstremalnych upałów. Najcieplej będzie na Dolnym Śląsku, gdzie termometry wskażą 31 stopni Celsjusza. Na początku nowego tygodnia na zachodzie kraju mogą pojawić się burze.

Czeka nas kilka przyjemnych dni, ale na horyzoncie widać powrót upału i burz

Czeka nas kilka przyjemnych dni, ale na horyzoncie widać powrót upału i burz

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zalane autostrady, podtopione budynki, brak prądu - z takimi trudnościami musieli się mierzyć mieszkańcy największego kanadyjskiego miasta. Toronto nawiedziły ulewne deszcze. Takich opadów nie było tu od ponad 80 lat.

Woda sięgała dachów samochodów. Takich opadów nie było od ponad 80 lat

Woda sięgała dachów samochodów. Takich opadów nie było od ponad 80 lat

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, CBC, BBC

Mazurskie nadleśnictwa Maskulińskie i Jedwabno zaapelowały w środę do turystów o zachowanie ostrożności podczas spacerów po lesie. Leśnicy proszą też o niewchodzenie do kompleksów leśnych uszkodzonych przez wtorkowe nawałnice. Burze zniszczyły w tych nadleśnictwach tysiące drzew.

Tysiące uszkodzonych drzew. Leśnicy proszą, by nie wchodzić do tych lasów

Tysiące uszkodzonych drzew. Leśnicy proszą, by nie wchodzić do tych lasów

Źródło:
PAP

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację misji o nazwie Ramses. Jej celem jest dotarcie do asteroidy Apophis - poinformował portal space.com. W 2029 roku obiekt ten znajdzie się bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne.

ESA przyspiesza misję badania asteroidy Apophis. Obiekt ten znajdzie się bardzo blisko Ziemi

ESA przyspiesza misję badania asteroidy Apophis. Obiekt ten znajdzie się bardzo blisko Ziemi

Źródło:
PAP, space.com

Jezioro Rusanda w Serbii całkowicie wyschło na skutek suszy. Zbiornik ze słoną wodą, popularny wśród turystów, odsłonił swoje dno. To skutek fali ekstremalnych upałów, która utrzymuje się na Bałkanach od tygodnia.

Największe słone jezioro w Serbii zniknęło z powierzchni Ziemi

Największe słone jezioro w Serbii zniknęło z powierzchni Ziemi

Źródło:
Reuters

Fala upałów nawiedza południową Europę. To efekt napływu gorących mas powietrza znad Afryki. Temperatury w różnych krajach, wynoszące często ponad 40 stopni Celsjusza, doprowadziły już do śmierci co najmniej kilkunastu osób i sprzyjają rozprzestrzenianiu się pożarów.

Upał dręczy południową Europę. Zginęło co najmniej kilkanaście osób

Upał dręczy południową Europę. Zginęło co najmniej kilkanaście osób

Źródło:
PAP, Reuters

Prawie 5000 interwencji przeprowadzili strażacy po wtorkowych nawałnicach. Najwięcej razy do akcji wyjeżdżali na Pomorzu Gdańskim i Mazowszu oraz w Małopolsce. Cztery osoby zostały ranne. Niebezpiecznie było także w środę na Podkarpaciu.

We wtorek prawie 5000 interwencji po burzach. W środę pogoda załamała się na Podkarpaciu

We wtorek prawie 5000 interwencji po burzach. W środę pogoda załamała się na Podkarpaciu

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

W poniedziałek w Chorwacji zanotowano rekordową temperaturę wody morskiej. Nieopodal Dubrownika wyniosła ona 29,7 stopni Celsjusza. To nie jedyne miejsce na Bałkanach, gdzie upał daje się we znaki mieszkańcom i turystom, a pogoda sprzyja wybuchaniu pożarów.

Niepokojący rekord padł w Chorwacji

Niepokojący rekord padł w Chorwacji

Źródło:
PAP, Balkan Insight, Total Croatia News

Jest tak rzadkim stworzeniem, że nigdy nie odnotowano obecności żywego osobnika, a od XIX wieku udokumentowano istnienie zaledwie sześciu okazów. Martwy najrzadszy wieloryb świata prawdopodobnie został niedawno wyrzucony na brzeg w Nowej Zelandii.

Nigdy nie widziano go żywego. Najrzadszy wieloryb świata mógł zostać wyrzucony na brzeg

Nigdy nie widziano go żywego. Najrzadszy wieloryb świata mógł zostać wyrzucony na brzeg

Źródło:
CNN, doc.govt.nz, AP, tvnmeteo.pl

Picie napojów alkoholowych, gdy jest gorąco, może doprowadzić między innymi do wzrostu ryzyka udaru cieplnego i do odwodnienia. - Wysoka temperatura dodatkowo nasila efekty działania alkoholu, dlatego w czasie upałów warto całkowicie zrezygnować z jego spożywania - tłumaczy kardiolog doktor habilitowany Adam Janas i przypomina, czym najlepiej nawadniać się w takie dni.

Tego nie pij w upalny dzień

Tego nie pij w upalny dzień

Źródło:
PAP

Naukowcy potwierdzili istnienie jaskini na Księżycu. Znajduje się ona w rejonie Morza Spokojnego, gdzie 55 lat temu doszło do pierwszego lądowania człowieka na powierzchni Srebrnego Globu.

Odkryto jaskinię na Księżycu. "W końcu"

Odkryto jaskinię na Księżycu. "W końcu"

Źródło:
PAP

Doszło do kolejnego wybuchu najwyższego wulkanu w Europie. Etna wyrzuciła z siebie czerwoną lawę i pióropusze dymu. Z powodu erupcji na początku lipca czasowo zamknięto lotnisko w Katanii, a na ulice miasta pokrył popiół wulkaniczny.

Etna znowu wybuchła

Etna znowu wybuchła

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Troje turystów zmarło w weekend na szlakach w stanowych i narodowych parkach w amerykańskim stanie Utah, gdzie panował upał przekraczający 38 stopni Celsjusza. To ojciec z córką oraz znaleziona w odległej lokalizacji 30-letnia kobieta.

Zabrakło im wody. Ojciec z córką zmarli podczas wędrówki

Zabrakło im wody. Ojciec z córką zmarli podczas wędrówki

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Parlament Rumunii ponad dwukrotnie zwiększył kwotę odstrzału niedźwiedzi brunatnych. To reakcja na śmierć 19-letniej turystki, którą w ubiegłym tygodniu na górskim szlaku w Karpatach Południowych zaatakowała niedźwiedzica. Ustawę przyjęto niemal jednogłośnie, choć spotkała się również z krytyką.  

19-latka zginęła na karpackim szlaku. Podwojono liczbę niedźwiedzi do odstrzału

19-latka zginęła na karpackim szlaku. Podwojono liczbę niedźwiedzi do odstrzału

Źródło:
PAP, Radio Wolna Europa, The Guardian, tvn24.pl

Perseidy już w tym tygodniu pojawią się na polskim niebie. Ten popularny rój meteorów, zwany także "łzami świętego Wawrzyńca", powiązany jest z kometą Swift-Tuttle, która po raz ostatni zawitała do nas w 1992 roku. Na maksimum zjawiska przyjdzie nam jednak trochę poczekać.

Perseidy wracają! Wiemy, kiedy na niebie pojawi się najwięcej "łez świętego Wawrzyńca"

Perseidy wracają! Wiemy, kiedy na niebie pojawi się najwięcej "łez świętego Wawrzyńca"

Źródło:
Time And Date, tvnmeteo.pl

Fala upałów dotrze w środę do Hiszpanii, przynosząc ze sobą temperaturę sięgającą 45 stopni Celsjusza. Gorąco utrudni pracę strażaków, którzy już w poniedziałek walczyli z ogniem w kilkudziesięciu miejscach. Najtrudniejsza sytuacja panuje na południu kraju.

Potężny skwar nadciąga nad Hiszpanię, a część kraju już płonie

Potężny skwar nadciąga nad Hiszpanię, a część kraju już płonie

Źródło:
PAP, eltiempo.es, INFOCA

Niedzielne burze poważnie uszkodziły nagrobki na cmentarzach w Kielcach. Wiatr powyrywał drzewa i połamał gałęzie, które przewróciły się na granitowe płyty i zabytkowe pomniki. Trwa usuwanie skutków burzy i zabezpieczanie pomników.

Cmentarze w Kielcach po nawałnicy. "Strat jest bardzo dużo"

Cmentarze w Kielcach po nawałnicy. "Strat jest bardzo dużo"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

W sobotę w rejonie miast Kielmy i Szawle przeszło kilka trąb powietrznych. Jak podały litewskie służby meteorologiczne, były to jedne z najsilniejszych tego typu zjawisk w historii.

"Jedne z najpotężniejszych trąb powietrznych w historii" przeszły przez Litwę

"Jedne z najpotężniejszych trąb powietrznych w historii" przeszły przez Litwę

Źródło:
Meteo.lt, ENEX, delfi.lt

Fokę szarą najłatwiej spotkać na plaży nad Morzem Bałtyckim. Tym razem jeden z osobników tego gatunku zapuścił się w głąb lądu. Wylegujące się zwierzę zauważono nad rzeką w Szczecinie.

Foka wylegiwała się nad rzeką w Szczecinie

Foka wylegiwała się nad rzeką w Szczecinie

Źródło:
tvnmeteo.pl

W greckim regionie Attyka, na terenie którego znajdują się stołeczne Ateny, rezerwy wody zmniejszyły się o 30 procent względem zeszłego roku. Władze zaapelowały o jej oszczędne używanie. Kłopot jest jednak jeszcze większy na wyspach, zwłaszcza tych najchętniej odwiedzanych przez turystów.

Poważny problem w Grecji. "W tym roku doświadczamy go szczególnie intensywnie"

Poważny problem w Grecji. "W tym roku doświadczamy go szczególnie intensywnie"

Źródło:
PAP, Reuters

Serią śmiertelnych wypadków zaczął się tegoroczny sezon wspinaczkowy na japońską górę Fudżi. Od 10 lipca zginęły cztery osoby - poinformował w poniedziałek portal Japan News. Według policji prefektury Shizuoka liczba ofiar śmiertelnych w całym sezonie w ciągu ostatnich pięciu lat nie przekraczała dwóch.

Tragiczny początek sezonu wspinaczkowego. W drodze na górę Fudżi zginęło kilka osób

Tragiczny początek sezonu wspinaczkowego. W drodze na górę Fudżi zginęło kilka osób

Źródło:
PAP

Służby nie dają nadziei na odnalezienie kolejnych ocalałych z wypadku w Nepalu. W zeszłym tygodniu w wyniku zejścia lawiny dwa autobusy wpadły do rzeki, podróżowało nimi co najmniej 65 osób.

Autobusy stoczyły się do rzeki. "Nie ma szans na odnalezienie ocalałych"

Autobusy stoczyły się do rzeki. "Nie ma szans na odnalezienie ocalałych"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Pleń został zaobserwowany w Dolinie Roztoki. Za to niezwykłe i wciąż słabo poznane zjawisko odpowiedzialne są larwy ziemiórki pleniówki. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Pełznąca masa w Dolinie Roztoki. Dokąd się kieruje?

Pełznąca masa w Dolinie Roztoki. Dokąd się kieruje?

Źródło:
Kontakt 24, Lasy Państwowe, tvnmeteo.pl