Przejścia z Czechami przejezdne. Trudne warunki drogowe na Podhalu

Trudna sytuacja na Zakopiance/TVN24
Trudna sytuacja na Zakopiance/TVN24
Trudna sytuacja na Zakopiance/TVN24

Po środowym ataku zimy w czwartek sytuacja na drogach poprawiła się, ale niektóre z nich są jeszcze nieprzejezdne. Część odbiorców nadal nie ma energii elektrycznej. Portal TVN Meteo na bieżąco informuje o sytuacji na drogach w poszczególnych województwach.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała, że mimo wyjątkowo intensywnych opadów śniegu, utrzymana została przejezdność na całej sieci dróg krajowych. Po południu dbało o to 703 pojazdów zimowego utrzymania.

"Utrudnienia w postaci cienkiej warstwy zajeżdżonego śniegu, błota pośniegowego oraz lokalnej śliskości spowodowane intensywnymi opadami oraz wystąpieniem silnych wiatrów powodujących nawiewanie sypkiego śniegu na drogi występują w niemal wszystkich województwach" - informuje GDDKiA.

Z powodu intensywnych opadów śniegu w całym kraju doszło do licznych kolizji i wypadków. w wielu miejscach tworzyły się korki, a ciężarówki miały problemy z pokonaniem wzniesień i blokowały drogi. CZYTAJ WIĘCEJ

Korek na Zakopiance (TVN24)
Korek na Zakopiance (TVN24)tvn24

Podkarpackie: Drogi w regionie już przejezdne

W czwartek wczesnym popołudniem wszystkie drogi na Podkarpaciu były już przejezdne. Dwa zamknięte dla ruchu odcinki dróg wojewódzkich nr 884 i 993 udało się udrożnić, ponieważ osłabł wiatr, który nawiewał na jezdnie śnieg z pól.

Jeszcze rano nieprzejezdna z powodu zalegającego śniegu była trasa 884 od Domaradza do Dynowa, a także dziewięć kilometrów drogi 993, na odcinku od Nowego Żmigrodu do Folusza.

Drogowcy poinformowali, że na większości dróg w regionie, zwłaszcza w terenie górzystym, leży zajeżdżony śnieg, który jednak nie uniemożliwia jazdy, oraz błoto pośniegowe.

Zapewnili też, że na drogach cały czas pracuje sprzęt odśnieżający, a także piaskarki i solarki.

Łódzkie: drogi przejezdne, miejscami zalega błoto pośniegowe

Drogi krajowe i wojewódzkie w regionie łódzkim były w czwartek przejezdne. Na większości z nich nawierzchnia wciąż jest czarna i mokra, jednak są również odcinki z błotem pośniegowym i zajeżdżonym śniegiem.

Najlepiej z atakiem zimy poradzili sobie łódzcy tramwajarze. Już kilka miesięcy temu zaczęli budować specjalny tramwaj-spychacz, który usuwa biały puch z torów.

Kujawsko-pomorskie: wiatr nawiewa śnieg na drogi

Ślisko było w czwartek na drogach w regionie kujawsko-pomorskim. W nocy nie padało, ale w wielu miejscach śnieg nawiewał z pól i przymarzał, ruch samochodów utrudniało też błoto pośniegowe. Na drogach krajowych i wojewódzkich w ciągu dnia pracowały solarki, piaskarki i pługi.

Wszystkie główne trasy były przejezdne. Spośród dróg krajowych stosunkowo najtrudniejsze warunki panowały na "piątce", "dziesiątce" i "osiemdziesiątce". Miejscami występowało oblodzenie na podjazdach pod wzniesienia.

Wielkopolska: drogi czarne, ale mokre

Drogi krajowe w Wielkopolsce były w czwartek czarne, ale mokre. Lokalnie było ślisko, szczególnie w miejscach, gdzie śnieg został nawiany z pól. Zalegało tam też błoto pośniegowe.

Utrudnienia wystepowały na DK nr 12 na odcinku Gostyń, DK nr 5 na odcinku Zamysłowo, DK nr 36 na odcinku Ostrów Wielkopolski, DK nr 25 na odcinku Kalisz - Konin.

W Poznaniu śnieg utrudnia ruch kolejowy (TVN24)
W Poznaniu śnieg utrudnia ruch kolejowy (TVN24)

Dolny Śląsk: śnieg i wiatr utrudnią jazdę

Opady śniegu oraz silny wiatr powodujący zamiecie sprawiły, że kierowcy poruszający się w czwartek po dolnośląskich trasach muszieli zachować ostrożność. Główne trasy były jednak przejezdne.

W rejonach podgórskich miejscami zalegało błoto pośniegowe. Nieprzejezdna dla samochodów ciężarowych była droga krajowa nr 3 ze Szklarskiej Poręby do Jakuszyc.

W środę jedenaście osób, w tym dwóch kierowców trafiło do szpitala pod zderzeniu dwóch busów pod Lubinem. Po wypadku zablokowana była droga Lubin-Rudna w okolicach miejscowośći Mleczno.

Polsko-czeskie przejścia graniczne w Jakuszycach i w Cieszynie, zamknięte w ciągu dnia, pod wieczór znów były przejezdne.

Śląsk: drogi przejezdne, ale ruch może być zwolniony

Wszystkie główne drogi w województwie były przejezdne, ale nawierzchnię pokrywała warstwa śniegu lub błota pośniegowego. Kierowcy musieli liczyć się ze znacznie spowolnionym ruchem i innymi utrudnieniami na drogach. Do godz. 7.30 śląska drogówka odnotowała 14 kolizji.

Już prawie wszystkim mieszkańcom woj. śląskiego, pozbawionym w środę energii elektrycznej, przywrócono prąd. Do popołudnia nie miało go jeszcze 180 odbiorców w regionie.

Podbeskidzie: kłopoty przez tiry

Wszystkie główne drogi na Podbeskidziu - pomimo intensywnych opadów śniegu - były przejezdne.

Trudności napotkały kierowców na krajowej "jedynce" w Czechowicach-Dziedzicach, gdzie wypadek dwóch tirów i samochodu osobowego zablokował drogę do Bielska-Białej. Po wypadku jeden z tirów wylądował w rowie, drugi uderzył w barierę. Na drogę wylało się około 300 litrów paliwa. Policjanci zorganizowali objazdy.

Tiry utrudniały życie także kierowcom w centrum Cieszyna. Blokowały ulice, zwłaszcza na wzniesieniach. Tworzyły się korki. Kierowcy musieli się liczyć z kłopotami zwłaszcza na mniej ważnych drogach.

Małopolska: zakopianka już przejezdna

W Małopolsce w nocy ze środy na czwartek intensywnie padał śnieg, ale wszystkie główne drogi w regionie były przejezdne. Wyjechało na nie w sumie 228 pojazdów zimowego utrzymywania tras.

Po intensywnych opadach śniegu na Podhalu byłybardzo trudne warunki na drogach. Na górskim odcinku "zakopianki" stanęły tiry. Na lokalnych jezdniach zalegał śnieg, ponieważ w pierwszej kolejności pługopiaskarki kierowane były na drogi krajowe i wojewódzkie. W Zakopanem leżało w ciągu dnia 76 cm śniegu.

Po południu sytuację opanowano, "zakopianka" jest już przejezdna.

Świętokrzyskie: sporo błota i śniegu

W województwie świętokrzyskim wszystkie drogi krajowe i wojewódzkie były przejezdne. Część nawierzchni głównych tras wciąż jest czarna i mokra, na pozostałych zalega błoto pośniegowe, a lokalnie także cienka warstwa śniegu. W terenie nadal jeżdżą pługopiaskarki i pługosolarki. Drogi wojewódzkie pokrywa błoto pośniegowe, a lokalnie cienka warstwa śniegu. Służby drogowe sukcesywnie usuwają śnieg z jezdni.

Polska walczy ze śniegiem (TVN24)
Polska walczy ze śniegiem (TVN24)tvn24

Zachodniopomorskie: wiatr pozrywał linie energetyczne

Wszystkie drogi krajowe w województwie były przejezdne, nawierzchnia na nich była czarna. Jedynie na dwóch odcinkach drogi nr 20 występowało błoto pośniegowe.

Około 400 odbiorców było pozbawionych rano prądu, po południu już tylko kilkudziesięciu. Przyczyną braku energii elektrycznej był silny wiatr, który w środę pozrywał linie energetyczne.

Do popopłudnia nie działa przeprawa promów Bielik w centrum miasta. Uruchomiono komunikację zastępczą. Autobusy dowożą ludzi z przeprawy Bielik do odległej o kilka kilometrów od centrum miasta drugiej przeprawy, Karsibór.

Zamknięcie głównej przeprawy było w środę zaskoczeniem dla mieszkańców. W czwartek mimo dużego obłożenia przeprawy Krasibór bie było większych problemów. Rzecznik prezydenta Świnoujścia Robert Karelus poinformował w środę, że przeprawa w centrum Świnoujścia zamknięta jest do odwołania.

Przeprawę w centrum miasta zamknięto, bo piętrząca się coraz bardziej kra uniemożliwia kursowanie jednostek. Kry jest teraz tak dużo, że nie wiadomo, czy promy na przeprawie Karsibór będą w stanie kursować dalej. Gdy warunki na to nie pozwolą, miasto będzie odcięte od świata.

Świnoujście: zamknięta przeprawa przez Świnę (TVN24)
Świnoujście: zamknięta przeprawa przez Świnę (TVN24)tvn24

Pomorskie: drogi przejezdne

Obwodnica trójmiejska i wszystkie drogi krajowe w Pomorskiem były przejezdne, a nawierzchnia na tych trasach - czarna i mokra. Przejezdne były także drogi wojewódzkie choć leży na nich błoto pośniegowe.

Warmińsko-Mazurskie

W środę trudne warunki panowały zarówno na drogach krajowych, jak i wojewódzkich, a także na osiedlowych uliczkach.

- Od Giżycka na zachód na każdej z dróg krajowych występuje błoto pośniegowe - informowała rano dyżurna olsztyńskiej Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Diana Romańczuk.

Uważać musieli zwłaszcza kierowcy tirów na trasach do przejść granicznych z obwodem kaliningradzkim w Bartoszycach i Gronowie. Tam śliska nawierzchnia krętych dróg powodowąła utrudnienia, szczególnie na zakrętach.

Mazowieckie: odśnieżanie to bezpieczeństwo

O odśnieżanie dachów oraz przylegających do budynków chodników zaapelowali stołeczny ratusz i wojewoda mazowiecki. Podkreślili, że administratorzy i właściciele nieruchomości są odpowiedzialni za bezpieczeństwo osób przebywających w budynkach i ich pobliżu. Stołeczny ratusz poinformował, że pod opieką Zarządu Oczyszczania Miasta są m.in. dojścia do stacji metra, schody, kładki, chodniki na mostach, wokół parków w centrum miasta oraz przejścia na skrzyżowaniach głównych ulic. Z kolei obowiązek oczyszczania ze śniegu, błota i lodu chodników wzdłuż pozostałych nieruchomości należy do ich dozorców i zarządców. Powinni oni także usuwać śnieg z dachów, gdyż nadmierne obciążenie budynków stwarza zagrożenie katastrofą budowlaną. - Zamarznięte błoto pośniegowe jest szczególnie niebezpieczne, dlatego firmy mają zadanie oczyścić z niego jezdnie - powiedziała rzeczniczka prasowa Zarządu Oczyszczania Miasta Iwona Fryczyńska. Podkreśliła, że ZOM odpowiada za 40 proc. miejskich ulic. Tych, po których jeździ komunikacja miejska. Za pozostałe odpowiedzialność ponoszą zarządy dzielnic lub w przypadku osiedli mieszkaniowych, ich zarządcy.

Warszawiacy: "Gdzie te solarki?!"

Mimo zapewnień rzeczniczki ZOM warszawiacy narzekali w środę na złe warunki jazdy po mieście. Skarżyli się, że na ulicach nie było widać pługosolarek. Według internautów rano brakowało ich m.in. na Trasie Toruńskiej, Trasie Łazienkowskiej oraz na terenie dzielnicy Ursus.

W Warszawie i okolicach policja odnotowała w środę kilka wypadków i ok. 100 kolizji. Zginęła jedna osoba, a jedna została ranna. Z powodu bardzo złych warunków atmosferycznych z opóźnieniami kursowały tramwaje i autobusy.

Lubelskie

Opady śniegu utrudniały w środę jazdę na Lubelszczyźnie. Policja poinformowała, że doszło do kilkunastu kolizji i wypadków drogowych.

Śnieg na Lubelszczyźnie padał ze zmiennym natężeniem, ale podmuchy wiatru nawiewały go na jezdnie. Na drogach wojewódzkich w wielu miejscach leżał zajeżdżony śnieg.

Opolskie

Około 1200 odbiorców z kilku miejscowości na Opolszczyźnie nie miało w czwartek energii elektrycznej. Awarie spowodowały obfite opady śniegu. Na krótko prądu pozbawiony był też szpital w Niemodlinie.

Polska walczy ze śniegiem (TVN24)
Polska walczy ze śniegiem (TVN24)tvn24

Autor: mm,ls,ar/ms,ŁUD,rs / Źródło: TVN24, TVN Meteo, PAP

Pozostałe wiadomości

Niezwykle ciepła grudniowa aura właśnie dobiegła końca. Czego możemy się spodziewać w święta Bożego Narodzenia i w sylwestra? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Źródło:
tvnmeteo.pl

Co najmniej 94 osoby zginęły w wyniku przejścia cyklonu Chido przez Mozambik. Do poważnych szkód doszło w targanej konfliktem wewnętrznym prowincji Cabo Delgado, gdzie żywioł dotknął ponad 90 tysięcy najmłodszych. W gruzy obróciły się tam całe miejscowości.

"Całe wsie obróciły się w gruzy". Zginęło prawie 100 osób

"Całe wsie obróciły się w gruzy". Zginęło prawie 100 osób

Źródło:
PAP, UNICEF

NASA opublikowała animację, na której największa góra lodowa świata wyrwała się z wodnego wiru i zaczęła dryfować po oceanie. A23a przez wiele miesięcy tkwiła w jednym miejscu, nie mogąc ruszyć się dalej. Naukowcy wciąż do końca nie wiedzą, co sprawiło, że ogromna bryła lodu wydostała się z pułapki.

Największa góra lodowa świata wyrywa się z pułapki. Nagranie

Największa góra lodowa świata wyrywa się z pułapki. Nagranie

Źródło:
NASA Earth Observatory, BAS, tvnmeteo.pl

IMGW ostrzega przed intensywnymi opadami śniegu i silnym wiatrem. Niebezpieczne warunki panują w południowych regionach Polski. Sprawdź, gdzie zachować szczególną ostrożność.

Miejscami spadnie nawet 20 centymetrów śniegu. IMGW ostrzega

Miejscami spadnie nawet 20 centymetrów śniegu. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Rozpoczęła się kalendarzowa zima, a wraz z nią miejscami spadł słaby śnieg. Biało zrobiło się w niedzielę na wschodzie Mazowsza. Zdjęcia lekko zaśnieżonego krajobrazu otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

W Nowym Jorku spadł śnieg i zrobiło się biało. Amerykańska Narodowa Służba Pogodowa (NWS) poinformowała, że są to pierwsze, mierzalne grudniowe opady w tym mieście od trzech lat.

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Źródło:
Reuters, NBC New York

Sztuczne światło może powodować wyraźne zmiany w nocnym działaniu ekosystemu raf koralowych. Do takich wniosków doszli badacze z Uniwersytetu Brystolskiego. Jak przekazał jeden z autorów publikacji, sztuczne naświetlanie naraża morskie organizmy na "niespodziewane niebezpieczeństwo".

"Niespodziewane niebezpieczeństwo" w morskich głębinach

"Niespodziewane niebezpieczeństwo" w morskich głębinach

Źródło:
PAP, Uniwersytet Brystolski

Na portugalskiej Maderze wieje silny wiatr. Przez wichury odwołano ponad 30 połączeń lotniczych. Wstrzymano też połączenia morskie z wyspą Porto Santo, wchodzącą w skład tego położonego na Atlantyku archipelagu.

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Źródło:
PAP, madeira.rtp.pt

Pożar, który wybuchł w australijskim buszu, zmusił setki mieszkańców stanu Wiktoria do ewakuacji. Walka z żywiołem trwać może jeszcze co najmniej kilka dni - poinformowały w niedzielę lokalne władze.

Pożar buszu. Wydano nakaz natychmiastowej ewakuacji

Pożar buszu. Wydano nakaz natychmiastowej ewakuacji

Źródło:
PAP, The Guardian

Pogoda na dziś. W niedzielę 22.12 w miejscach kraju czekają nas opady deszczu, a wiatr w porywach mocno się rozpędzi. Termometry wskażą od 2 do 7 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - niedziela 22.12. Jesiennie w całym kraju

Pogoda na dziś - niedziela 22.12. Jesiennie w całym kraju

Źródło:
tvnmeteo.pl

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

W niedzielę 22 grudnia rozpoczęła się kalendarzowa zima. Astronomiczną powitaliśmy dzień wcześniej - w sobotę. Zimowe niebo będzie pełne ciekawych zjawisk astronomicznych.

Rozpoczęła się kalendarzowa zima

Rozpoczęła się kalendarzowa zima

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Pierwszy dzień astronomicznej zimy nie jest w tym roku rekordowo ciepły, ale jak zaznaczyła synoptyczka IMGW Ewa Łapińska, widać tendencję do tego, że temperatura w tym okresie jest coraz wyższa. Po odwilży w tym tygodniu śnieg w górach zdążył już spaść, ale i tak jest go mało. W Zakopanem w sobotę leżały cztery centymetry białego puchu.

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Źródło:
PAP, IMGW, tvnmeteo.pl

Do pewnej rodziny z amerykańskiego stanu Wirginia zawitał niespodziewany gość. Do domu przez komin wleciała sowa, która usiadła na szczycie choinki. Jej przegonienie nie było łatwe.

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Źródło:
cbsnews.com, nbcwashington.com

Tysiące osób świętowały w sobotę o świcie przesilenie zimowe, czyli moment rozpoczęcia astronomicznej zimy i zarazem najkrótszy dzień roku na półkuli północnej, na stanowisku archeologicznym Stonehenge w Wielkiej Brytanii.

Najkrótszy dzień roku. Tłumy zebrały się w Stonehenge

Najkrótszy dzień roku. Tłumy zebrały się w Stonehenge

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

W słynącym z charakterystycznych czerwonych skał parku stanowym w amerykańskim stanie Utah część z nich została zabarwiona na niebiesko. Według władz prawdopodobnie ktoś użył armaty prochowej. Żeby wyczyścić skały, trzeba było użyć 90 litrów wody.

"Co wolelibyście zobaczyć?". Incydent w parku narodowym

"Co wolelibyście zobaczyć?". Incydent w parku narodowym

Źródło:
Miami Herald, The Sacramento Bee

Smog spowił w sobotę Nowe Delhi, stolicę Indii. Spowodował, że widzialność była mocno ograniczona. Mieszkańcy skarżyli się na trudności z oddychaniem. Jakość powietrza była znacznie powyżej normy.

"Pieką mnie oczy i ciągle kaszlę, brakuje mi tchu"

"Pieką mnie oczy i ciągle kaszlę, brakuje mi tchu"

Źródło:
Reuters

Tydzień temu w Majottę uderzył potężny cyklon Chido. Sytuacja we francuskim terytorium zamorskim jest trudna - wiele domów nie ma prądu, brakuje wody i jedzenia. - Wieczorami, po zachodzie słońca na ulicach robi się dość niebezpiecznie - powiedziała pani Anna, która wysłała nam swoją relację na Kontakt24. Polka mieszka tam od kilku lat.

"Nie ma prądu, dochodzi do kradzieży, słychać wystrzały z broni gazowej"

"Nie ma prądu, dochodzi do kradzieży, słychać wystrzały z broni gazowej"

Źródło:
BBC, Reuters, Kontakt24

Naukowcy z organizacji Conservation International odkryli w peruwiańskiej Amazonii 27 nieznanych dotąd gatunków zwierząt. Najbardziej dziwacznymi są ryby z głowami przypominającymi "wielki, napuchnięty nos", a także wodno-lądowe myszy.

Ryby z "kluchowatymi głowami", pływające myszy

Ryby z "kluchowatymi głowami", pływające myszy

Źródło:
PAP, CNN

Położna z Majotty opowiedziała historię porodu, do którego doszło w noc po uderzeniu cyklonu Chido w wyspy. Jak wspominała, aby dotrzeć do rodzącej, musiała wspinać się i czołgać przez połamane drzewa. Na zdewastowanym przez żywioł terytorium nie ma wody i prądu, co utrudnia pracę szpitalom położniczym.

Czołgała się pod połamanymi drzewami, by odebrać poród. W szpitalu nie ma wody i prądu

Źródło:
Reuters, BBC

Naukowcy z Koreańskiego Instytutu Nauki i Technologii opracowali pływające drony. Wyposażone są one w "hydrofilowe zęby", dzięki którym mogą wychwytywać unoszący się w wodzie mikroplastik.

Pływające drony z "zębami". Nowy sposób walki z mikroplastikiem

Pływające drony z "zębami". Nowy sposób walki z mikroplastikiem

Źródło:
PAP, onlinelibrary.wiley.com

Silny wiatr szalał w piątek nad Włochami. W Como na północy kraju podmuchy przewróciły stojącą na placu choinkę. Trudna sytuacja panowała także na wybrzeżu Ostii, gdzie wiatr uszkodził kilka konstrukcji w porcie i na plaży.

Wiatr przewracał świąteczne dekoracje i budynki na nabrzeżu

Wiatr przewracał świąteczne dekoracje i budynki na nabrzeżu

Źródło:
ANSA, Fiumicino Online

Z raportu opublikowanego przez brytyjską Agencję Ochrony Środowiska wynika, że 6,3 miliona domów i budynków przedsiębiorstw w Anglii może znaleźć się pod wodą na skutek powodzi. W związku ze zmianami klimatu, które zostały po raz pierwszy uwzględnione w takiej analizie, do 2050 roku liczba ta może wzrosnąć nawet do ośmiu milionów.

Ponad sześć milionów nieruchomości w Anglii zagrożonych powodziami. Alarmujący raport

Ponad sześć milionów nieruchomości w Anglii zagrożonych powodziami. Alarmujący raport

Źródło:
The Guardian, gov.uk, independent.co.uk

Kotik południowy odpoczywał na plaży w Rio de Janeiro. Pojawienie się zwierzęcia o tej porze roku jest rzadkością w tych rejonach Brazylii - zazwyczaj są one częstszymi gośćmi na zimę, nie na początku lata. Obecność ssaka wzbudziła spore zainteresowanie ze strony plażowiczów.

Kotik na kultowej plaży. To rzadki widok o tej porze roku

Kotik na kultowej plaży. To rzadki widok o tej porze roku

Źródło:
G1 Globo, Folha do Leste

Najstarsze na świecie szczątki praprzodka ssaków zostały odnalezione na Majorce. Skamieniałość gorgonopsa, szablozębnego drapieżnika, zachowała się w zaskakująco dobrym stanie. Naukowców zdziwiła jeszcze jedna kwestia - szczątki tych zwierząt znajdowano znacznie dalej od równika.

Na Majorce znaleziono szczątki gorgonopsa

Na Majorce znaleziono szczątki gorgonopsa

Źródło:
CNN, ICP

Gdy my szykujemy się do zimy, na półkuli południowej zaczyna się lato. Mieszkańcy Chile mierzą się już z falą upałów. Temperatura znacząco przekracza 30 stopni Celsjusza.

34 stopnie w cieniu. Wydano pierwsze ostrzeżenie

34 stopnie w cieniu. Wydano pierwsze ostrzeżenie

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Naukowcy z Królewskich Ogrodów Botanicznych w Kew w Wielkiej Brytanii opisali w tym roku łącznie 172 nowych gatunków roślin i grzybów i wybrali z nich 10 najciekawszych. Części nowo odkrytych gatunków już nadano status zagrożonych. Jak podkreślają badacze, "trzeba się ścigać z czasem, aby zdążyć je wszystkie odnaleźć".

"Palma widmo", grzyby zębowe, liany o zapachu marcepanu. Oto nowe gatunki opisane w tym roku

"Palma widmo", grzyby zębowe, liany o zapachu marcepanu. Oto nowe gatunki opisane w tym roku

Źródło:
PAP, kew.org