Niezwykłe wzgórze pochodzenia wulkanicznego znajduje się w Sudetach. Wzniesienie jest fragmentem starego wulkanu i składa się z bazaltu. Gołoborza na jego szczycie znajdują się na terenie rezerwatu.
Ostrzyca Proboszczowicka pod Złotoryją to wzniesienie wulkaniczne w Sudetach, najwyższe na Pogórzu Kaczawskim. Ma wysokość 501 m n.p.m. i choć jego stożkowy kształt wskazuje na to, że jest wygasłym wulkanem, tak naprawdę jest tylko częścią pozostałości po dużo większym stożku. Ostrzyca jest nekiem, czyli wewnętrznym fragmentem wygasłego wulkanu tarczowego. Wzniesienie stanowi jedynie pozostałość skał, które wypełniały komin dawnego wulkanu. Wzgórze wypełnione jest zastygniętą magmą, czyli bazaltem.
Pod ochroną
W szczytowej części Ostrzycy w 1962 roku powstał rezerwat przyrody, na terenie którego znajdują się rzadkie gatunki roślin i najpiękniejsze w Polsce gołoborza bazaltowe. Gołoborza to formy stokowe będące rumowiskiem skalnym, występują w szczytowej partii wzgórza. Powstały na skutek wietrzenia bazaltu podczas ostatniego czwartorzędowego zlodowacenia. Rozsadzana przez lód skała rozpadała się, pokrywając wzgórze fragmentami gruzu.
W 1982 roku rezerwat otoczono obszarem chronionego krajobrazu "Ostrzyca Proboszczowicka", który obejmuje obszar 11,9 kmkw.
Obszar historyczny
Poza walorami przyrodniczymi, miejsce to jest także związane z historią. Wzniesienie służyło między innymi niemieckiej armii, która w 1944 roku umocniła je okopami i stanowiskami ogniowymi. W celu odsłonięcia przedpola, wycięto nawet część drzewostanu rezerwatu (ówczesne władze niemieckie w 1926 roku uznały Ostrzycę za obszar ochronny).
Po wojnie, w drugiej połowie lat 40. XX wieku, stacjonował tam także polski oddział partyzancki, walczący z władzą ludową PRL.
Autor: zupi/jap / Źródło: Wikipedia, ostrzyca.prv.pl