Mars od dawana fascynuje naukowców, dlatego NASA postanowiła wysłać na "czerwoną planetę" kolejną misję. Tym razem będzie to Mars Science Laboratory z łazikiem Curiosity. "Ciekawość" ma wystartować w sobotę 26 listopada. Poznaj kilka intrygujących faktów na temat misji.
Sonda zostanie wyniesiona w kosmos na pokładzie rakiety Atlas V. Start ma nastąpić z Cape Canaveral Air Force Station na Florydzie.
Nieco wcześniej, 8 listopada, Rosjanie wysłali swoją sondę, Fobos-Grunt. Została wystrzelona z kosmodromu w Bajkonurze w rakiecie nośnej Zenit-2sB w kierunku Fobosa, większego z dwóch księżyców Marsa. Jej celem jest pobranie próbek gruntu i dostarczenia ich na Ziemię.
Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie łazik Curiosity (ang. ciekawość) ma wylądować na "czerwonej planecie" 5 lub 6 sierpnia 2012 roku w kraterze Gale. Tym samym amerykańska sonda pokona 570 milionów kilometrów.
Opóźnienia i wzrost kosztów
Program NASA ma już kilka opóźnień i znacznie przekroczył planowane koszty. Obecnie całkowity koszt projektu wynosi 2,5 miliarda dolarów, czyli o 30 proc. więcej niż początkowo zakładano. Najpierw start miał nastąpić dzień wcześniej, w piątek 25 listopada. Wykryto jednak w rakiecie prawdopodobną usterkę i start przełożono, aby specjaliści mieli więcej czasu na jej naprawę.
Sonda jest większa i cięższa
Sonda ma rozmiar 4,4 na 3 metry. Całkowita masa startowa wyniesie 3 893 kg, z czego 899 kg waży łazik. Curiosity jest cięższy od ostatnich amerykańskich łazików – Spirit i Opportunity. Ma długość 3 metrów, szerokość 2,8 metrów oraz wysokość 2,1 metra. Przyczepione jest do niego ramię o długości 2,1 metra, a jego koła mają średnicę po 0,5 metra.
Na Marsie będzie on musiał poradzić sobie z przeszkodami, które czasem osiągać będą 65 centymetrów oraz pokonywać dziennie do 200 metrów.
A przezentuje się tak:
Cel misji - życie
Celem misji jest zbadanie czy obszar krateru Gale zawiera dowody na istnienie obecnie lub w przeszłości warunków umożliwiających w nim życie. Będą przeprowadzane również badania geologiczne, składu chemicznego, izotopowego i mineralogicznego powierzchnie i gruntu pod powierzchnią, badania atmosfery oraz promieniowania kosmicznego docierającego do powierzchnie planety.
Kilka faktów z misji na Marsa
NASA postanowiła zebrać ciekawostki dotyczące wcześniejszych i aktualnych misji na Marsa. Wystrzelenie tej sondy jest kontynuacją strategii eksploatacji przyjętej przez NASA w połowie lat 90., którą można określić mianem "Podążanie za wodą". Kolejne misje, jako jedno ze swoich głównych zdań, mają na celu odnaleźć wodę oraz odpowiedzieć na pytanie czy kiedyś na "czerwonej planecie" istniało życie.
Mars Science Laboratory wraz łazikiem Curiosity jest projektem amerykańskiej NASA, ale współpracuje przy nim więcej krajów, między innymi: Rosja, Hiszpania, Kanada i Niemcy.
Pogoda na "czerwonej planecie"
Na Marsie wciąż znajdują się dwa łaziki wysłane tam w 2004 roku. Jeden z nich przesyła na Ziemię informacje dotyczące warunków atmosferycznych. To dzięki nim wiadomo, jak nieprzyjazna pogoda jest na "czerwonej planecie". Jest tam sucho i zimno. Z powodu dość dużej odległości planety od Słońca, pory roku na nim są około dwa razy dłuższe niż na Ziemi. Temperatura powierzchni waha się spadając w zimie do około -87 st. C. W przeszłości najprawdopodobniej było tam o wiele cieplej i bardziej wilgotno.
Woda odkryta w 2008 roku
Podczas misji w 2008 roku odkryto dowody na to, że kiedyś na Marsie znajdowała się woda. Bezzałogowy lądownik Phoenix, będący częścią programu NASA Mars Scout Program, wylądował w okolicach okołobiegunowych na półkuli północnej. Jego celem były obszary, które naukowcy podejrzewali o istnienie dużych ilości lodu wodnego. Testy laboratoryjne na pokładzie sondy wykazały istnienie wody w pobranej próbce gleby. Ostatni kontakt z lądownikiem nawiązano w listopadzie 2008 roku.
Jeden rok marsjański to 687 dni
W sobotę NASA rozpocznie kolejną 9-miesięczną misję, której celem jest zbadanie marsjańskiego kratera Gale. Jego eksploracja ma pomóc między innymi w ustaleniu tego, czy na tej planecie możliwy jest rozwój życia. Misja potrwa 687 dni, czyli jeden marsjański rok.
Mars Science Lab, nazwana Curiosity jest pierwszą misją astrobiologiczną na marsa od lat 70-tych ubiegłego wieku. Aktualnie amerykańska agencja kosmiczna jest w trakcie prac nad nową rakietą załogową, która najpierw poleciałaby na asteroidę, a dopiero potem na Marsa.
Autor: usa,ar/ms / Źródło: reuters, pap