Astrofizyk Rosanne Di Stefano z Uniwersytetu Harvarda twierdzi, że zaawansowane społeczeństwa mieszkają w gęsto upakowanych gromadach kulistych na obrzeżach Drogi Mlecznej. Jej hipoteza wywołała burzę w świecie nauki.
Di Stefano wyjaśnia, że na skraju naszej galaktyki znajduje się ok. 150 starych i stabilnych kulistych gromad, które są dobrym gruntem do rozwoju jakiejkolwiek cywilizacji. Twierdzi, że tak wiele gwiazd zbitych w kule to dobry terenem, żeby z powodzeniem przeskakiwać z jednego miejsca na drugie, zachowując zaawansowane społeczeństwo. Życie w gromadach
Do tej pory naukowcy w dużej mierze dyskredytowali pomysł szukania pozaziemskich cywilizacji w gromad kulistych, z których każda zawiera od tysięcy do milionów gwiazd. Tylko jedna z tysięcy znanych planet pozasłonecznych wystąpiła w takiej gromadzie. Wielu astronomów twierdzi, że oddziaływania grawitacyjne wśród tak ściśle upakowanych gwiazd już dawno odrzuciło wszelkie towarzyszące planety w przestrzeni kosmicznej.
Ale bliskość wszystkich tych gwiazd mogłaby być rzeczywiście korzystna dla podtrzymania życia, twierdzi Di Stefano. Ściśle upakowane gwiazdy mogą według niej oznaczać oznaczać wiele systemów planetarnych leżących blisko od siebie. Tak blisko, że podróżowanie między nimi nie zajęłoby dłużej niż przesłanie listu z USA do Europy w XVIII w. Ponadto w przypadku zagrożenia wyginięciem, cywilizacja mogłaby bardzo szybko zmienić miejsce zamieszkania i tym samym unikać zagłady. Dzięki trwałemu rozwojowi nawet przez miliardy lat, taka cywilizacja byłaby w stanie skomunikować się z nami teraz lub w przyszłości.
Di Stefano podkreśliła na konferencji prasowej, że jej założenie jest hipotezą naukową. - Chcę, żeby to było jasne, nie wiemy, że tam jest życie, ale możliwość istnienia długotrwałych cywilizacji jest tak fascynująca, że warta zbadania - mówiła.
Di Stefano przedstawił aswoją teorię na dorocznym spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego w Kissimmee na Florydzie. Jej praca wyróżniała się wśród setek innych publikacji naukowych, ale ATA na swojej stronie internetowej napisało, że jest ona "prowokacyjna".
Wszechświat jest ogromny. Kto wie, jak wiele tajemnic skrywa przed nami. Zobacz 4 mld lat na 2-minutowym filmie:
Autor: mar/rp / Źródło: AP