Porzuciłeś treningi? Podpowiadamy, jak do nich wrócić

Jak wdrożyć się w aktywny styl życia? Z TVN Meteo Active to prosteShutterstock

Nowy rok, nowe postanowienia. Jedni deklarują, że w ogóle zaczną ćwiczyć, inni - że znów będą regularnie pojawiać się w klubie fitness. Pochwalamy i wspieramy, dlatego przedstawiamy garść porad, jak wytrwać w ambitnym postanowieniu i nie poddać się po miesiącu.

TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW

1. Nie idź jak burza

Nawet jeśli motywacji i zapału do pracy Ci nie brak, to postawa typu "100 procent i więcej" nie jest najlepszą metodą by osiągnąć cel.

- Największym błędem ludzi, którzy postanawiają od nowego roku znowu trenować i jeść zdrowo, jest popadnięcie w totalną skrajność - podkreśla Erica Giovinazzo, menadżerka siłowni Brick CrossFit w Los Angeles. - Przez pierwsze dwa tygodnie codziennie trenują oraz odżywiają się najlepiej jak to tylko możliwe. A potem są kompletnie wypaleni - wyjaśniła.

2. Małe kroczki

Dlatego zamiast porywać się z motyką na słońce, powrót do formy zacznij spokojnie, radzi Giovinazzo. Jeśli w poprzednim roku normą było pojawienie się na siłowni dwa razy na tydzień oraz uczestniczenie w zajęciach fitness (również dwa razy w tygodniu), to teraz pojawiaj się raz na siłowni i raz na fitnessie.

Taki zabieg spowoduje, że z czasem będziesz odczuwać potrzebę, by ruszać się więcej. Rzucenie się z marszu na głęboką wodę spowoduje natomiast, że zamiast chcieć trenować, zaczniesz szukać wymówek i przeszkód stojących Ci na drodze.

3. Nie biczuj się

Robienie sobie wyrzutów o to, że przestało się regularnie trenować i zdrowo jeść, nie ma sensu. Życie bywa nieprzewidywalne - porzucenie treningów, ponieważ nie wystarczyło Ci chęci, by dojść na zajęcia, nie jest zbrodnią. Wyciągnij wnioski - może cel, jaki wówczas chciałeś się osiągnąć, był zbyt ambitny? Odbierz lekcję i tym razem zachowaj realizm, określając tegoroczny cel.

4. Łatwiej naprawić niż zrobić

Jeśli w zeszłym roku trening i zajęcia fitness były częścią Twojego tygodniowego planu, to fantastycznie. Pamiętaj, że łatwiej naprawić coś, co jest zepsute niż od nowa to zbudować. Tyczy się to także Twojego ciała. Nieco gorszą kondycję łatwiej poprawić niż wyrobić od zera, a kilka kilogramów prędko zniknie, gdy wrócisz do dobrych nawyków.

5. Gorsza forma to właściwie norma

To naprawdę normalne mieć nieco gorszy okres, nabrać kilka kilo więcej, czy mieć problem z dotarciem na siłownię. Ludzie myślą, że bycie w dobrej formie można przedstawić na wykresie w formie stopniowo wznoszącej się linii. Tymczasem owa linia przypomina bardziej zapis EKG serca - raz w górę, raz w dół. To normalne. Jedyne, czego nie wolno robić, to odpuścić, bo warto się starać być zdrowszym i sprawniejszym fizycznie.

6. Początki (albo powroty) bywają trudne

Prawda jest taka, że gdy się wcześniej regularnie ćwiczyło, a potem przestało, to ponowne wdrożenie się może frustrować. Zwłaszcza wtedy, kiedy orientujemy się że to, co jeszcze niedawno nie było takie męczące, teraz jest prawie niemożliwe do wykonania.

Warto sobie wówczas przypomnieć, że kiedyś też było ciężko, a kolejne powtórzenia przybliżają nas do wyznaczonego celu.

7. Skup się i ciesz z drobiazgów

Myślenie o tym, jak długa droga przed Tobą, ile jeszcze musisz zrobić, ile spalić, co wyrzeźbić, może przytłaczać. Więc zamiast tego obserwuj swoje ciało i ciesz się nawet najdrobniejszym zarysem nowego mięśnia czy coraz to smuklejszą sylwetką. To namacalne dowody na to, że Twoje wysiłki nie idą na marne i przybliżają Cię do wymarzonej sylwetki.

8. Przechytrz się

Jeśli podejmujesz się treningów na nowo, to oznacza to, że poprzednie coś nie wyszło. Pytanie brzmi: co i dlaczego? Na to pytanie musisz odpowiedzieć sobie szczerze, bez owijania w bawełnę. Dopiero wówczas uświadomisz sobie, dlaczego ostatnim razem nie wyszło. Wiedząc, gdzie wcześniej popełniło się błąd, można uniknąć popełnienia go drugi raz.

9. Bądź realistą

Nie oszukuj się, że 4 czy 6 godzinnych wizyt na siłowni zmieni Twoje ciało nie do poznania i nie będzie na co narzekać. Wszystko wymaga czasu - mięśnie muszą powstać i stwardnieć, a tłuszcz spalić się i nic tego procesu nie przyspieszy. Dlatego nie łudź się i uświadom sobie, że aby osiągnąć wymarzone ciało, trzeba będzie nad tym pracować miesiącami. Pamiętaj o zasadzie 2-4-8. Po 2 tygodniach poprawi Ci się kondycja, a po 4 tygodniach zauważysz zmiany w ciele. Natomiast po 8 tygodniach zmiany zauważą inni.

10. Poznaj nieznane

Wspinaczka po ściance, cross fit, frisbee, taniec towarzyski, twerk czy pilates - do wyboru, do koloru. Obecnie oferta zajęć fitness jest niezwykle bogata, a próbować zawsze warto. Zamień zwykły aerobik na coś nietypowego na jeden miesiąc i zobacz, czy Ci to pasuje i wypełnia endorfinami. Bo może ostatnim razem zabójcza okazała się właśnie rutyna i znudzenie dotychczasowymi zajęciami?

11. Upewnij się, że jesz to, czego potrzebujesz

Dieta to 80 proc. sukcesu - trening to 20 proc. Jeśli trenujesz, by wyrobić masę mięśniową, upewnij się, że dostarczasz sobie odpowiednich proporcji odpowiednich składników. Jeśli natomiast chcesz spalić nadmiar tkanki tłuszczowej, to Twoja dieta powinna dostarczać mniej kalorii, a nie proporcji składników odżywczych, których ciało potrzebuje do zdrowego funkcjonowania. Jeśli Twoja dieta nie współgra z Twoimi zamiarami, to niewiele osiągniesz.

Jak zmotywować się do ćwiczeń?
Jak zmotywować się do ćwiczeń?TVN Meteo Active

Autor: stella/map / Źródło: buzzfeed.com

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W wielu regionach Polski zrobiło się biało, a śnieg cały czas sypie. W niektórych miejscach pokrywa śnieżna wzrosła do około 20-30 centymetrów. Sprawdź, gdzie występują opady.

Strefy opadów wędrują nad Polską. Gdzie pada śnieg

Strefy opadów wędrują nad Polską. Gdzie pada śnieg

Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24

IMGW ostrzega przed oblodzonymi drogami. Alarmy pierwszego stopnia obowiązują w 14 województwach. Sprawdź, gdzie warunki na drogach będą trudne.

Drogi skute lodem. Ostrzeżenia w 14 województwach

Drogi skute lodem. Ostrzeżenia w 14 województwach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Zimowa aura nastała w wielu regionach kraju. - Są takie miejsca w Polsce, gdzie leży prawie 30 centymetrów śniegu - powiedział w piątek na antenie TVN24 Tomasz Wasilewski, prezenter tvnmeteo.pl. Na Kontakt24 otrzymujemy zdjęcia z miejscowości, w których zrobiło się biało.

Zimowa aura w Polsce. "Są takie miejsca, gdzie leży prawie 30 centymetrów śniegu"

Zimowa aura w Polsce. "Są takie miejsca, gdzie leży prawie 30 centymetrów śniegu"

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Pogoda na dziś. Piątek 22.11 przyniesie przelotne opady śniegu, które miejscami mogą być obfite. Termometry pokażą maksymalnie 0-3 stopni. Biomet będzie niekorzystny.

Pogoda na dziś - piątek 22.11. Czeka nas kontynuacja zimowych opadów

Pogoda na dziś - piątek 22.11. Czeka nas kontynuacja zimowych opadów

Źródło:
tvnmeteo.pl

Weekend przyniesie opady śniegu, które w części kraju przechodzić będą w deszcz ze śniegiem i deszcz. Miejscami będą one marznące, przez co zrobi się bardzo ślisko. Nowy tydzień zafunduje nam ocieplenie i wzrost temperatury do około 10 stopni.

Wir niżowy Renate przyniesie kolejne obfite opady śniegu. Potem przyjdzie duże ocieplenie

Wir niżowy Renate przyniesie kolejne obfite opady śniegu. Potem przyjdzie duże ocieplenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wielka Pacyficzna Plama Śmieci gromadzi w rosnącym tempie nieduże, centymetrowej wielkości kawałki plastiku pochodzące z różnych części świata. Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.

Masa plastikowych odpadów w rejonie Pacyficznej Plamy Śmieci wzrosła prawie pięciokrotnie

Masa plastikowych odpadów w rejonie Pacyficznej Plamy Śmieci wzrosła prawie pięciokrotnie

Źródło:
PAP, theoceancleanup.com, iopscience.iop.org

Zima zagościła w wielu regionach kraju. W Koszalinie w czwartek rano leżało tyle śniegu, ile na Kasprowym Wierchu. Niektórzy narzekają na trudne warunki na drogach i mówią, że to za wcześnie, inni cieszą się z bajkowych widoków. Na Kontakt24 otrzymujemy zdjęcia i nagrania z miejscowości, w których zrobiło się biało.

W Koszalinie tyle śniegu, co na Kasprowym Wierchu. Pokazujecie, gdzie spadł śnieg

W Koszalinie tyle śniegu, co na Kasprowym Wierchu. Pokazujecie, gdzie spadł śnieg

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Paraliż komunikacyjny, przerwy w dostawie energii elektrycznej oraz w działaniu sieci komórkowych to skutki śnieżyc, które w czwartek przeszły przez Finlandię. Prądu zostało pozbawionych nawet 80 tysięcy odbiorców.

Atak zimy. 80 tysięcy odbiorców bez prądu, nie jeżdżą pociągi

Atak zimy. 80 tysięcy odbiorców bez prądu, nie jeżdżą pociągi

Źródło:
PAP

Intensywne opady śniegu spowodowały w czwartek duże opóźnienia na paryskim lotnisku Roissy-Charles-de-Gaulle. Przewoźników poproszono o odwołanie 10 procent zaplanowanych na czwartek połączeń - poinformowała agencja AFP.

Duże utrudnienia na paryskim lotnisku. Przez śnieg

Duże utrudnienia na paryskim lotnisku. Przez śnieg

Źródło:
PAP, meteofrance.com, tvnmeteo.pl

Śnieg ostatniej nocy i w czwartek zasypał Irlandię. Warunki na drogach znacznie się pogorszyły. Synoptycy teraz ostrzegają przed mrozem, a na horyzoncie widać ulewne opady deszczu i wichury.

Zasypało Irlandię. Teraz idą na nią ulewy i wichury

Zasypało Irlandię. Teraz idą na nią ulewy i wichury

Źródło:
ENEX, The Irish Times, tvnmeteo.pl

W kilkudziesięciu departamentach Francji obowiązują pomarańczowe ostrzeżenia przed śniegiem, marznącymi opadami i silnym wiatrem. Władze apelują do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności.

Atak zimy i porywistego wiatru. Prawie cały kraj objęty alarmami

Atak zimy i porywistego wiatru. Prawie cały kraj objęty alarmami

Źródło:
ENEX, Meteo France, connexionfrance.com

W nocy ze środy na czwartek doszło do kolejnej erupcji wulkanu na półwyspie Reykjanes w południowo-zachodniej Islandii. Wybuch poprzedziła seria niewielkich trzęsień ziemi. W związku z erupcją wprowadzono stan alarmowy i ewakuowano około 60 osób z miejscowości Grindavik.

Czerwona łuna widoczna z Reykjaviku

Czerwona łuna widoczna z Reykjaviku

Źródło:
PAP, Iceland News, Time

Po raz pierwszy w tym sezonie ratownicy TOPR wprowadzili pierwszy stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach. Oznacza to możliwe samoistne schodzenie małych i średnich lawin. Najniższy stopień zagrożenia obowiązuje w Tatrach od wysokości 1800 m n.p.m.

Zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia w Tatrach

Zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia w Tatrach

Źródło:
PAP

Mieszkańcy północno-zachodnich regionów USA oraz części Kanady od wtorku zmagają się z niebezpiecznymi warunkami związanymi z uderzeniem potężnej bomby cyklonowej. Żywioł niesie za sobą wichury oraz ekstremalne ulewy i jest oceniany jako jeden z najsilniejszych od lat. Najnowsze informacje mówią o dwóch ofiarach śmiertelnych.

"Bałem się, że zostanę uderzony latającymi odłamkami"

"Bałem się, że zostanę uderzony latającymi odłamkami"

Źródło:
Reuters, CNN, NBC News, PAP

W północnej Hiszpanii potwierdzono pojawienie się szerszenia Vespa soror. Jeśli ten inwazyjny gatunek zacznie występować powszechnie, może zagrozić miejscowym owadom - ostrzegają naukowcy.

W Europie odkryto nowy gatunek szerszenia. Może zagrozić rodzimym owadom

W Europie odkryto nowy gatunek szerszenia. Może zagrozić rodzimym owadom

Źródło:
PAP, Ecology and Evolution

84 procent huraganów, które pojawiły się na Oceanie Atlantyckim w latach 2019-2023, zostało wzmocnionych przez zmianę klimatu - wynika z najnowszych badań naukowców.

"Jako ludzkość zostawiliśmy swoje odciski palców na każdym z tych huraganów"

"Jako ludzkość zostawiliśmy swoje odciski palców na każdym z tych huraganów"

Źródło:
Nature

Największa rakieta świata Starship odbyła we wtorek szósty lot testowy. Booster statku, czyli pierwszy stopień rakiety, nie został jednak przechwycony przez mechaniczne ramiona wieży startowej, tak jak planowano.

Megarakieta poleciała, ale nie wszystko się udało. Pojawił się nietypowy gość

Megarakieta poleciała, ale nie wszystko się udało. Pojawił się nietypowy gość

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, SpaceX, tvnmeteo.pl

Tygrys syberyjski zaatakował rolnika w jednej z wiosek na północnym wschodzie Chin. Mężczyzna został ugryziony w rękę. To niejedyna niebezpieczna sytuacja z udziałem tych zwierząt, do jakiej doszło w tej okolicy. Władze wystosowały ostrzeżenie dla mieszkańców.

Tygrys ugryzł mężczyznę, władze ostrzegają mieszkańców

Tygrys ugryzł mężczyznę, władze ostrzegają mieszkańców

Źródło:
Reuters, Global Times, chinadaily.com

We wtorek nad ranem na niebie można było dostrzec księżycowe halo. To rzadkie i efektowne zjawisko zarejestrowano między innymi w Wielkopolsce. Na Kontakt24 otrzymaliśmy wyjątkowe zdjęcia.

Świetlisty krąg otoczył Księżyc

Świetlisty krąg otoczył Księżyc

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Co najmniej osiem osób zginęło w wyniku przejścia tajfunu Man-yi nad Filipinami. W trakcie ubiegłego weekendu żywioł uderzył w ląd dwukrotnie, niosąc potężne ulewy i porywisty wiatr. W wielu regionach rozpoczęło się wielkie sprzątanie i liczenie strat. Lokalne władze zaapelowały o pomoc dla poszkodowanych mieszkańców.

"Nie pozbierali się po poprzednich kataklizmach, kiedy uderzył supertajfun"

"Nie pozbierali się po poprzednich kataklizmach, kiedy uderzył supertajfun"

Źródło:
Reuters

Nagrania samotnego delfina pływającego w Morzu Bałtyckim wprawiły w zdumienie naukowców. Słychać na nich, jak ssak wydaje z siebie tysiące różnych dźwięków. Wśród ekspertów pojawiła się teoria, że z powodu odosobnienia mógł on rozmawiać sam ze sobą. Inni uważają, że była to próba skomunikowania się z innymi delfinami.

Samotny delfin w Bałtyku wydawał z siebie tysiące dźwięków

Samotny delfin w Bałtyku wydawał z siebie tysiące dźwięków

Źródło:
Livescience

Dwie osoby zginęły, a ponad 100 tysięcy mieszkańców zostało poszkodowanych w wyniku przejścia burzy tropikalnej Sara przez Honduras. Wiele miejsc jest odciętych od świata po ulewach. Na najbliższe dni zapowiadane są kolejne opady deszczu.

Takich opadów dawno tu nie było. Nie żyją dwie osoby

Takich opadów dawno tu nie było. Nie żyją dwie osoby

Źródło:
CNN Espanol, Diario1, EFE

W Ekwadorze wprowadzono 60-dniowy stan wyjątkowy. W kraju szaleją pożary, brakuje wody i panuje susza. W listopadzie ogień strawił ponad 10 tysięcy hektarów roślinności. Mieszkańcy borykają się też z częstymi przerwami w dostępie do energii elektrycznej.

Pożary, susza, brak prądu. Ogłosili 60-dniowy stan wyjątkowy

Pożary, susza, brak prądu. Ogłosili 60-dniowy stan wyjątkowy

Źródło:
PAP, Reuters

Do nietypowego zdarzenia doszło na lotnisku w Ponta Delgada na Azorach. Po pokładzie jednego z samolotów rozpierzchło się ponad 100 chomików. Maszyna przez pięć dni nie mogła wylecieć do stolicy Portugalii.

Ponad 100 chomików uziemiło samolot na Azorach

Ponad 100 chomików uziemiło samolot na Azorach

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Naukowcom po raz pierwszy udało się eksperymentalnie udowodnić społeczne uczenie się u zwierząt niebędących ludźmi, wynikające ze zmiany środowiska. Najnowsze badania ekspertów z Instytutu Maxa Plancka wykazały, że sikorki bogatki po migracji błyskawicznie poznawały nowe zachowania od lokalnej, dopiero co poznanej społeczności.

Sprawili, że ptaki nauczyły się nowych zachowań. Bez tego by się to nie udało

Sprawili, że ptaki nauczyły się nowych zachowań. Bez tego by się to nie udało

Źródło:
ScienceDaily

Ocean wyrzucił na brzeg w Kalifornii rzadką rybę - przedstawicielkę występującego w głębinach gatunku z rodziny Regalecidae, nazywaną "rybą zagłady". Czemu zawdzięcza reputację "przepowiadacza" naturalnych katastrof?

"Ryba zagłady" znaleziona na brzegu oceanu

"Ryba zagłady" znaleziona na brzegu oceanu

Źródło:
NBC News, CBS News tvn24.pl

Blisko 20 procent przypadków zachorowania na dengę, chorobę przenoszoną przez komary, można przypisać zmianom klimatycznym - wynika z najnowszej analizy naukowców. Jeśli nie zostaną podjęte działania mające powstrzymać globalne ocieplenie, liczba zachorowań przypisana kryzysowi klimatycznemu do 2050 roku może wzrosnąć nawet do 60 procent.

"Denga nadchodzi". Przegrzanie Ziemi tylko pogarsza sytuację

"Denga nadchodzi". Przegrzanie Ziemi tylko pogarsza sytuację

Źródło:
LiveScience, AFP

Nowe Delhi walczy z duszącymi miasto zanieczyszczeniami powietrza. Dają się one we znaki także zwierzętom z lokalnego ogrodu zoologicznego. Aby im ulżyć, władze postanowiły skorzystać z pewnej prostej metody.

Smog w zoo. Trzeba było ruszyć na pomoc zwierzętom

Smog w zoo. Trzeba było ruszyć na pomoc zwierzętom

Źródło:
Reuters, Times of India

Naukowcy przedstawili pierwsze szczegółowe wyniki badań próbek z niewidocznej strony Księżyca dostarczonych przez chińską sondę Chang'e 6. Analiza ich składu wskazała, że między trzema a czterema miliardami lat temu trwała tam aktywność wulkaniczna. To kluczowe informacje dla zrozumienia wyraźnych różnic między półkulami Srebrnego Globu.

Co się dzieje na niewidocznej stronie Księżyca? Zbadano pierwsze próbki

Co się dzieje na niewidocznej stronie Księżyca? Zbadano pierwsze próbki

Źródło:
PAP, CNN, tvnmeteo.pl

Duży pożar w kalifornijskim hrabstwie Ventura na początku listopada strawił kilka tysięcy hektarów i wiele budynków. O ogromnych stratach mówią rolnicy. Wskutek żywiołu spłonęły miliony pszczół.

Szalał pożar, spłonęły miliony pszczół

Szalał pożar, spłonęły miliony pszczół

Źródło:
ABC7